Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
imgw
07.08.2019 15:11

Gdzie jest burza? Ostrzeżenia IMGW niemal w całym kraju. Uwaga na burze z gradem. Co to "Alert RCB"?

Środowe ostrzeżenie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przed burzami z gradem dotyczy niemal całej Polski. Podpowiadamy, co to "Alert RCB" oraz jak sprawdzić, gdzie jest burza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Gdzie jest burza? Ostrzeżenia IMGW. Co to "Alert RCB"?

Jak wskazano w komunikacie IMGW, ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia przed burzą dotyczy niemal całej Polski z wyjątkiem województwa lubuskiego. Na południowym-wschodzie i północnym-wschodzie kraju dodatkowo można spodziewać się gradu.

- Najlepsze warunki do rozwoju burz wystąpią na południowym wschodzie, częściowo także na południu oraz wschodzie Polski. Miejscami burze mogą być gwałtowne, z opadami deszczu do 40-50 mm, porywami wiatru do 90-100 km/h oraz opadami gradu do 2-5 cm - czytamy w komunikacie IMGW.

Ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecana jest duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zobacz: 3 mity dotyczące burz

W związku z prognozowanymi burzami oraz intensywnymi opadami deszczu spodziewane są wzrosty poziomu wody, na ogół gwałtowne, do strefy stanów wysokich. Lokalnie mogą wystąpić przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Szczegółowe prognozy "gdzie jest burza" znajdziemy w serwisie pogodowym IMGW-PIB pod adresem pogodynka.pl/prognozaburz.

Gdzie jest burza? Ostrzeżenia IMGW na południu kraju. Uwaga na burze z gradem. Co to "Alert RCB"?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) dokonuje pełnej analizy zagrożeń na podstawie danych uzyskanych ze wszystkich możliwych "ośrodków kryzysowych" funkcjonujących w ramach administracji publicznej oraz od partnerów międzynarodowych.

Do jego zadań należy także opracowywanie optymalnych rozwiązań pojawiających się sytuacji kryzysowych oraz koordynowanie przepływu informacji o zagrożeniach.

"Alert RCB" jest SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją i źródłem ostrzeżenia.

Żeby otrzymywać "Alert RCB" nie trzeba instalować żadnej dodatkowej aplikacji czy programu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz