Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|
aktualizacja

Gdzie możesz jeździć e-hulajnogą? Uważaj – możesz dostać słony mandat

6
Podziel się:

Jazda na elektrycznej hulajnodze doczekała się prawnych regulacji. Wchodzą w życie od 20 maja. Sprawdź, gdzie możesz jeździć i jakich zasad należy się trzymać.

Gdzie możesz jeździć e-hulajnogą? Uważaj – możesz dostać słony mandat
Już nie wszędzie pojedziesz e-hulajnogą. Wchodzą w życie nowe przepisy (Unsplash.com, Marek Rucinski)

Jeźdźcy pędzący na złamanie karku, odskakujący piesi i hulajnogi na wynajem porozrzucane po chodnikach i trawnikach – tak wygląda dziś rzeczywistość. Oczywiście większość osób trzyma się zasad, problemem są jednak ci, którzy ich nie przestrzegają – i nie mogą być za to ukarani, bo brakuje przepisów.

Te zostały już uchwalone i rychło wejdą w życie. 20 maja zmienią się zasady poruszania się m.in. dla użytkowników e-hulajnóg.

Zobacz także: Hulajnogi nie pojadą chodnikiem. Nowe prawo już na wiosnę

Najważniejsze zmiany dotyczą wpuszczenia hulajnóg na drogi rowerowe. Od tej pory kierujący hulajnogą elektryczną będzie musiał korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Może się też poruszać wspólną drogą dla pieszych i rowerzystów, zachowując szczególną ostrożność i ustępując pierwszeństwa pieszym.

Jeśli nie ma drogi rowerowej a na jezdni ustawione są ograniczenia do maksymalnie 30 km/h, użytkownik e-hulajnogi musi się po niej poruszać – nie wolno mu korzystać w tym przypadku z chodnika.

Na chodnik może wjechać jedynie wtedy, gdy na jezdni jeździ się szybciej, niż 30 km/h a obok nie ma drogi dla rowerów. W takim przypadku jeździec będzie obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Uwaga: na e-hulajnodze nie wolno wozić pasażera lub zwierzęcia oraz ładunku – czyli większego bagażu. Nie można też holować innych pojazdów.

Uregulowano też przepisy dotyczące parkowania hulajnóg na minuty. Takie pojazdy będzie można pozostawić tylko na wyznaczonym do tego celu miejscu. A jeśli nie zostało wyznaczone, hulajnogę można zostawić równolegle do chodnika, jak najdalej od jezdni – przy krawędzi. A szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych musi być taka, że nie utrudnić im ruchu i zostawić przynajmniej 1,5 m.

Ustawa wprowadza również kary za poruszanie się hulajnogą elektryczną, UTO lub urządzeniem wspomagającym ruch chodnikiem lub drogą dla pieszych – z prędkością większą niż prędkość zbliżona do prędkości pieszego lub za nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu.

Najwyższy mandat do 500 zł - będzie można dostać za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Max
rok temu
Jak policja zmierzy prędkość na hulajnodze.Kolejny bzdurny przepis
Alex
rok temu
e-hulajnoga rozwija predkosc 40km/h policjant 12km/h przez 15 metrow. Tablic rejestracyjnych nie ma. Nie ma sie czym przejmowac.
zjukiej
rok temu
jezdze pojazdem e w UKa - przepisy sa jasne - wewnatrz 2mph -limilt wymiarow, chodnik 4mph, jezdnia lub trasa spec 8mph - to wszytsko bez prawa jazdy i ubezpieczenia (mozna sie ubezpieczyc jak kto chce, rok ca 500 pln), jak chce jezdzic po jezdni do 30 mph koniecznosc prawa jazdy , inna rejestracja, obowiazek ubezpieczenia;
Jezus
rok temu
jak zwykle fajny pomysł wlany w biurokratyczne zakamarki traci sens... bo 5 wypadków było w roku.
drQQ
rok temu
Jak to nie można bagaży wieźc hulajnogą? To po cholerę je zakupiłem do Pizzeri dla dostawców? Tak samo to zdanie: "Jeśli nie ma drogi rowerowej a na jezdni ustawione są ograniczenia do maksymalnie 30 km/h, użytkownik e-hulajnogi musi się po niej poruszać" - jak to MUSI?!