Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Justyna Sobolak
|

Genomtec ID nominowany do Nagrody Technologia Roku money.pl

16
Podziel się:

Rozgłos zyskali dzięki urządzeniu do błyskawicznych testów na koronawirusa. Ale o wiele ciekawszy jest ich pomysł realizowany przed pandemią. Genomtec ID, który tworzą, to podręczne urządzenie wielkości smartfona, które wykrywa bakterie i wirusy w zaledwie kilkanaście minut. Genomtec ID ma szansę zostać Technologią Roku money.pl.

Genomtec ID nominowany do Nagrody Technologia Roku money.pl
Test na koronawirusa firmy Genomtec ID (Materiały prasowe)

Kieszonkowe laboratorium – tak można byłoby w dwóch słowach opisać Genomtec ID. To urządzenie wielkości smartfona, które w zaledwie kilka minut potrafi wykryć wirusy i bakterie, zastępując wielogodzinną diagnostykę w laboratoriach. Jego działanie najlepiej przyrównać do glukometru. Wystarczy nanieść materiał biologiczny (ślinę lub krew) na kartę reakcyjną urządzenia i poczekać na wynik. Pojawi się po 15-20 minutach.

Będzie można dzięki niemu wykryć np. boreliozę, zakażenie opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci, wirusowe zapalenie wątroby typu B czy zakażenia gronkowcem złocistym. Urządzenie będzie z blisko 100-proc. skutecznością wykrywać każdy zdefiniowany wcześniej patogen, co ma wesprzeć lekarzy w pracy, znacznie przyspieszając postawienie diagnozy. Będzie miało to szczególnie istotne znaczenie w przypadku leczenia groźnych chorób o gwałtownym przebiegu.

Komercyjna wersja urządzenia Genomtec ID może być dostępna pod koniec 2021 roku. Wynalazek ma trafić do laboratoriów, gabinetów lekarskich. Pomysł wrocławskich naukowców przyciągnął wielu inwestorów. Pieniądze zdecydowali się wyłożyć m.in. Vet Planet, oferujący w Europie np. testy diagnostyczne, Jakub Swadźba, prezes Diagnostyki, oraz fundusz Leonarto VC.

Spółka Genomtec szeroki rozgłos zyskała niedawno dzięki urządzeniu do szybkiego wykrywania SARS-CoV-2. Pod koniec czerwca firma skomercjalizowała pierwszy genetyczny zestaw diagnostyczny w kierunku koronawirusa. Dzięki technologii, którą stworzyła, pozwala skrócić czas oczekiwania na wynik badania na obecność koronawirusa z 2 godzin do około 30 minut. - Jesteśmy w stanie wyprodukować 20 tys. testów dziennie – zapowiedział Miron Tokarski, założyciel i prezes Genomtec.

Genomtec informował, że już teraz zauważa duże zainteresowanie testem płynące z wielu krajów. – Jednak nie zatrzymujemy się tutaj – będziemy dalej rozwijać nasze portfolio testów w kierunku SARS-CoV-2, aby zaoferować wkrótce nowe, innowacyjne rozwiązania diagnostyczne, jednocześnie pracując nad naszą mobilną platformą POCT – Genomtec ID – poinformowano.

Nagrodzonych poznamy podczas Gali finałowej Nagrody money.pl, która odbędzie się w ramach Kongresu Impact'20 organizowanego 23 i 24 września w specjalnie zaprojektowanej przestrzeni w Warszawie, na platformie Impact Online oraz na stronie głównej Wirtualnej Polski. Frima Genomtec ID jest jedną z nominowanych. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Łobuz
3 lata temu
Jak może być test na koronawirusa, jeśli wirus do tej pory nie został wyizolowany ? Więc jeśli tez wykryje jakiegokolwiek wisusa, a na człowieku jest ich pełno to wskaże pozytywny wynik ! tak samo jak w przypadku PCR, więc inwestują miliony w NIC !!!
rogol
3 lata temu
Wielkie swiatowe firmy zagryza ten wynalazek bo im forse zabierze.
Gargamel
3 lata temu
Nie prościej rzucić monetą? Orzeł czy reszka?
xxxx
3 lata temu
Jak znam życie skomercjalizują wynalazek w RFN lub USA, patent też tam zarejestrują.
Mam pomysł
3 lata temu
Niech lepiej ciągną zapałki. Będzie taniej dla podatnika.