Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Giganci się łączą. PKN Orlen podpisał porozumienie ws. przejęcia PGNiG

21
Podziel się:

Zarząd PKN Orlen zgodził się na zawarcie porozumienia ze Skarbem Państwa w związku z planowanym połączeniem z PGNiG - przekazał płocki koncern w komunikacie. Tym samym fuzja państwowych gigantów energetycznych jest coraz bliżej realizacji. Przypomnijmy, że koncern naftowy i SP podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w lipcu 2020 r.

Giganci się łączą. PKN Orlen podpisał porozumienie ws. przejęcia PGNiG
PKN Orlen jest coraz bliżej przejęcia PGNiG (Getty Images)

W poniedziałek rzecznik rządu Piotr Muller informował, że rząd na poniedziałkowym posiedzeniu zgodził się na połączenie PKN Orlen z PGNiG. Na podpisanie porozumienia w tej sprawie zgodziła się także rada nadzorcza płockiej spółki. Fuzja jest coraz bliżej.

"Porozumienie zawiera niestanowiące zobowiązania umownego deklaracje intencji spółki dotyczące: realizacji polityki energetycznej Polski w zakresie, w jakim dotyczy ona dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego oraz rozwoju na rynku tego paliwa" - przekazał PKN Orlen w komunikacie.

Ale to nie koniec. Płocki koncern w porozumieniu zobowiązał się też do zatrudnienia pracowników PGNiG. PKN Orlen ma również kontynuować kluczowe inwestycje realizowane lub przygotowywane przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Koncern, którego prezesem jest Daniel Obajtek, zadeklarował także, że po połączeniu - i z zastrzeżeniem wyjątków określonych w porozumieniu - strategia podejmowana przez spółkę w zakresie działalności wydobycia, handlu i dystrybucji gazu ziemnego będzie zgodna z Polityką Energetyczną Polski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Będzie przedmiotem dochodzeń prokuratorskich". Poseł KO o fuzji Orlenu z Lotosem

Fuzja PKN Orlen i PGNiG na 10 lat

Spółka płocka podała, że porozumienie nie ma charakteru zobowiązaniowego z wyjątkiem wybranych jego postanowień, regulujących między innymi wykonanie zobowiązań inwestycyjnych, w tym zasady odpowiedzialności spółki za ich naruszenie. Jeśli warunków Orlen nie spełni, będzie musiał zapłacić kary umowne na rzecz Skarbu Państwa.

PKN podał we wtorek, że z zastrzeżeniem wyjątków określonych w porozumieniu obowiązuje ono przez okres 10 lat od dnia jego zawarcia. Okres ten może zostać automatycznie zakończony lub przedłużony, gdy wystąpią konkretne okoliczności.

Pod koniec lipca PKN Orlen i PGNiG podpisały plan połączenia, który zakłada przeniesienie całego majątku PGNiG na PKN Orlen w zamian za akcje Orlenu przyznawane akcjonariuszom PGNiG. W zamian za jedną akcję PGNIG akcjonariusze spółki otrzymają 0,0925 akcji połączeniowej. Przyznawane akcje będą akcjami nowej emisji, emitowanymi w drodze podwyższenia kapitału zakładowego PKN Orlen.

PGNiG zwołało na 10 października walne zgromadzenie w sprawie wyrażenia przez akcjonariuszy zgody na połączenie z PKN Orlen. Z kolei walne PKN Orlen w sprawie fuzji z PGNiG odbędzie się 28 września.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(21)
kvbi
2 miesiące temu
Monopolowy moloch w trakcie dalszego betonowania.
Polak
2 miesiące temu
Szwindel na światową skalę... TO KRADZIEŻ POLSKICH BOGACTW NATURALNYCH!!!
mądry polak p...
2 miesiące temu
chciałbym wiedzieć jaki procent udziałów w PKN Orlen ma skarb państwa a jaki firmy zagraniczne. Połączenie Orlenu z PGNiG daję udziałowcom dostęp do zasobów naturalnych Polski. Będziemy krówką do dojenia
domizar
2 miesiące temu
Tracimy prawa do wszelkich kopalin, do wielkiego bogactwa spoczywającego pod nogami Polaków, w tym największe w świecie złoża tytanu. Stajemy się niewolnikami. Boże, za jaką wolność zginęło od wieków tylu rodaków we wszystkich zakątkach świata!?
Kiedyś, teraz...
2 miesiące temu
Czy wiecie co to znaczy. Orlen będzie miał na prawie wszystko monopol i zrobi taką cenę jak będzie "trzeba" bo ten kto coś z tych paliw będzie potrzebował to i tak zapłaci
...
Następna strona