Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Gigantyczna umowa między Katarem a Chinami. Kontrakt wart 60 mld dol

11
Podziel się:

QatarEnergy podpisał 27-letnią umowę na dostawy skroplonego gazu ziemnego dla chińskiego Sinopec. Jak zauważa Bloomberg, to najdłuższa tego typu umowa na LNG. Wartość kontraktu oszacowano na 60 mld dol. To w sumie 4 miliony ton gazu wydobywanego z pola North Field East.

Gigantyczna umowa między Katarem a Chinami. Kontrakt wart 60 mld dol
Chiny podpisały z Katarem najdłuższą umowę na dostawy LNG (via Getty Images, Mischa Keijser)

Chiny podpisały z Katarem najdłuższą umowę na dostawy LNG - pisze Bloomberg. To 4 mln ton skroplonego gazu ziemnego, który dostarczać będzie QatarEnergy dla chińskiego Sinopec, przez najbliższe 27 lat.

Jak przypomina agencja Reutera gaz będzie pochodził z North Field East jest ono częścią największego na świecie pola gazowego, które Katar dzieli z Iranem. Wartość umowy oszacowana została na ponad 60 mld dol.

Długoterminowe porozumienie gazowe ma zwiększyć bezpieczeństwo chińskiej gospodarki. Trwa bowiem wyścig po LNG. Jak wskazuje Bloomberg, globalny rynek skroplonego gazu jest prawie wyczerpany pod względem podaży. Do tego przed 2026 r. nie będzie nowej produkcji.

Projekt North Field East, który ma stać się trampoliną wybijającą wydobycie gazu ziemnego z obecnych 77 mln ton rocznie do poziomu 110 mln do 2024 roku i 126 mln do 2027 roku.

Katar znajduje się na trzeciej pozycji pod względem wielkości rezerw błękitnego paliwa na świecie, jest też jego największym światowym dostawcą. Od początku inwazji na Ukrainę i po przykręceniu kurka z gazem z Rosji, jego rola znacznie wzrosła.

Ponad dwie trzecie katarskiego eksportu gazu trafia do Azji, gdzie głównymi klientami są Indie, Japonia, Chiny, Pakistan i Korea Południowa. Na Zachodzie natomiast odbiorcami są Stany Zjednoczone oraz większość państw Europy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Gieniusze sas...
rok temu
Stany kupują gaz w Katarze i sprzedają go mszy innymi Polsce. Z zyskiem oczywiście.
f56
rok temu
a to dlatego jeszcze nie ma wojny Chiny vs Tajwan, USA i reszta. Czekają na zakończenie mistrzostw świata
hehehe
rok temu
No to Europie zostaje zielony amerykanski gaz- ten " z tanszych"
strategy
rok temu
Niemcy zaproponowały Polsce patrioty. To cwana zagrywka Niemiec. Wszyscy wiedzą że po incydencie Polska ma prawo domagać się od USA wzmocnienia tarczy i realnych gwarancji i większego zacieśnienia relacji. Niemcy obawiają się tego i ta ich propozycja ma przeciwdziałać większemu zaangażowaniu US w tej części Europy. Liczą na to że Amerykanów uda się od tego odwieźć a z ich bateriami to okaże się że będzie jak z tymi ich hełmami - taki jest plan
SFK 1952
rok temu
Aby dyktować ceny to dlatego robią Chiny