Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

GIS ostrzega: "Po powodzi woda w studniach nie nadaje się do picia"

1
Podziel się:

"Fala powodziowa niesie ze sobą zanieczyszczenia bakteryjne i chemiczne, które mogą być groźne dla zdrowia i życia" - ostrzega sanepid i przestrzega przed piciem wody ze studni na obszarach dotkniętych powodzią.

Siemien Nadrzeczny, Gmina Łomża po dużej ulewie podtopienia i zalane domy; fot. Marek Maliszewski/REPORTER
Siemien Nadrzeczny, Gmina Łomża po dużej ulewie podtopienia i zalane domy; fot. Marek Maliszewski/REPORTER (East News)

Ja informuje Główny Inspektor Sanitarny, studnie na obszarach dotkniętych powodzią należy dokładnie oczyścić.

"Po wybraniu wody ze studni trzeba oczyścić dno ze szlamu i wszelkich nieczystości, wybrać kilkudziesięciocentymetrową warstwę piasku i wypełnić je warstwą przemytego żwiru lub gruboziarnistego piasku grubości ok. 10 cm, oczyścić cembrowinę oraz zabetonować ubytki i szpary" - czytamy w komunikacie GIS.

Po oczyszczeniu studnię należy zdezynfekować przy pomocy chemicznych preparatów. Na swojej tronie internetowej sanepid opublikował dokładną instrukcję postępowania w wypadku studni o różnej konstrukcji.

Zobacz także: Oglądaj też: Powódź grozi Wadowicom Górnym. Nasz reporter jest na miejscu

Aby mieć pewność, że woda w studni nadaje się do picia, należy wykonać szereg badań parametrów mikrobiologicznych ꟷ Escherichia coli, enterokoki, bakterie grupy coli; oraz fizykochemicznych ꟷ azotany, azotyny, chlorki, żelazo, mangan, barwa, mętność, pH, przewodność elektryczna, zapach, twardość, utlenialność, jon amonowy), które w razie potrzeby mogą zostać rozszerzone.

Badania można przeprowadzić w laboratoriach Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub innych, które zostały przez nią zatwierdzone.

GIS przypomina także o niebezpieczeństwie, jakie niesie za sobą spożycie zepsutego jedzenia.

"Wyrzuć całą żywność, która miała kontakt z wodą powodziową, a do celów spożywczych używaj tylko wody butelkowanej lub dowożonej beczkowozami przeznaczonymi do wody pitnej. Nie jedz produktów, które ze względu na dłuższe przerwy w dostawie prądu nie były przechowywane w warunkach chłodniczych. Zwróć uwagę, aby nie pomylić z żywnością – produktów, które są w opakowaniach pozbawionych etykiet i mogą być mylnie uznane za żywność, np. trujące oleje mineralne, zaprawione zboża siewne itp.
Nie jedz żywności, która jest w puszkach o wydętych wieczkach" - czytamy w komunikacie GIS.

Padające od kilku dni ulewne deszcze spowodowały podtopienia, zwłaszcza w południowej części Polski.

Rośnie poziom Wisły i jej dopływów. W Krakowie i Tarnowie ogłoszono pogotowie powodziowe, z żywiołem walczą też mieszkańcy Podkarpacia i Śląska. Ulewne deszcze wystąpiły również na Mazowszu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Andre1
5 lata temu
Ale w tym kraju to syf!!! Bo to albo powódź albo susza - brak wody!! A wystarczy zająć się gospodarka wodna, jak napszyklad w Holandii ( choć nam daleko do nich)ale podstawo czyścić rowy zakładać zbiorniki retencyjne,ale poco--susza rolnik wyciąga rękę po odszkodowanie i podnosi zawrotnie cenę swojego produktu(oczywiście nie jest ubezpieczony)z powodzią jest to samo---prawda rze to ciekawy kraj????