Notowania

wiadomości
16.05.2019 19:48

Szykują się wysiedlenia w Kotlinie Kłodzkiej. Domy może opuścić nawet 2,5 tys. osób

Plany Wód Polskich mocno zaniepokoiły mieszkańców Dolnego Śląska. Instytucja chce w okolicach m.in. Starego Gierałtowa, Radochów, Nagodzic i Nowej Bystrzycy wybudować 16 zbiorników przeciwpowodziowych. Mieszkańcy protestują.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Wzbierające wody zatrzymać może jedynie sprawny system przeciwpowodziowy. Bez nowych zbiorników nie da się tego zrobić.

Mieszkańcy Kotliny Kłodzkiej w liście protestacyjnym cytowanym przez TOK FM napisali, że planowane wysiedlenia i wyburzenia bardzo często dotyczą zabytkowych domów.

"W miejscowości Sarny zbiornik suchy miałyby się pojawić w miejscu pałacowego parku, z pomnikową aleją dębową. Podobny los przewidziano dla przypałacowego parku w Gorzanowie" - alarmują mieszkańcy.

Ucieczka przed błyskawiczną powodzią. Kierowca miał ułamki sekund na decyzję

Co planują Wody Polskie? W dokumencie "Analiza zwiększenia retencji powodziowej w Kotlinie Kłodzkiej" zaplanowano kilka opcji.

W tej najbardziej rozbudowanej powstać ma 16 nowych zbiorników. Wtedy wysiedlonych miałoby być 2,5 tys. ludzi. W przypadku 9 zbiorników do innych domów miałoby się przeprowadzić 1,2 tys. osób.

Podobne zbiorniki powstają w innych rejonach kraju, ale też w samej Kotlinie Kłodzkiej. Te 4 suche zbiorniki, które miałyby wyłapywać powodziową falę, budowane są w Szalejowie, Roztokach, Krosnowicach i Boboszowie. Jednak zgodnie z planami potrzeby są dużo większe.

Oczywiście mieszkańcy tych ziem, tak ciężko doświadczeni wskutek powodzi z 1997 r., zdają sobie sprawę z zagrożenia wielką wodą, ale chcą wspólnie z urzędnikami znaleźć inne rozwiązania, które nie będą związane z budowami olbrzymich tam i zbiorników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, wysiedlenia, powódź
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-05-2019

m-53Nie istnieje inna metoda przechwycenia wezbrania wód niż zbiorniki. A te muszą mieć odpowiednią objętość a więc głębokość i powierzchnię. Na dodatek … Czytaj całość

16-05-2019

zenonMuszą powstać zbiorniki i tyle w remacie. Przestańcie panikować.

16-05-2019

nooooowięc niech ich zalewa

Rozwiń komentarze (206)