Notowania

Wody Polskie
28.03.2019 14:42

Pracownicy Wód Polskich czekali długie miesiące. Dostali pierwsze podwyżki

Piętnaście miesięcy po utworzeniu Wód Polskich pracownicy tej instytucji otrzymają obiecane jeszcze w 2016 r. podwyżki. Wraz z marcowymi wypłatami na ich konta trafią pensje nowej wysokości wraz z wyrównaniem od początku roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Przemysław Daca, prezes PGW Wody Polskie. 15 miesięcy po stworzeniu Wód przyznał obiecane podwyżki (Fot: Rafał Guz)

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie działa od 1 stycznia 2018 r. Zatrudnia ponad 5,5 tys. pracowników. Jeszcze w 2016 r., w trakcie prac nad ustawą Prawo Wodne, resort środowiska kierowany przez Jana Szyszkę obiecał 850 zł podwyżki każdemu pracownikowi Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej (te wraz z pracownikami weszły w skład Wód Polskich).

Kolejne miesiące to już tylko negocjacje związkowców z zarządem oraz ministerstwami (nadzór nad Wodami Polskimi przejęło od MŚ Ministerstwo Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej – red.). Spór bywał ostry – pojawiło się nawet widmo strajku.

Kontrolę nad Wodami Polskimi sprawuje minister środowiska Henryk Kowalczyk
Napięta sytuacja w Wodach Polskich. Związki zawodowe nie wykluczają protestu

Po spotkaniach w styczniu i lutym prezes Wód Polskich Przemysław Daca poinformował, że pracownicy dostaną podwyżki. Dotychczas były to tylko deklaracje. Razem z wypłatami w marcu na konta zatrudnionych w Wodach Polskich trafią wyższe pensje z wyrównaniem od 1 stycznia. Zgodnie z zapowiedzią średnia kwota wyniosła 500 zł do pensji zasadniczej.

"Najwyższe podwyżki w wysokości 550 zł brutto otrzymują pracownicy zarabiający poniżej 2500 zł, a najniższe w wysokości 300 zł brutto pracownicy, których wynagrodzenie wynosi ponad 7000 zł brutto. Dyrektorzy i zastępcy dyrektorów nie otrzymują podwyżek" - poinformował money.pl Daniel Kociołek, kierownik Wydziału Komunikacji Społecznej PGW Wody Polskie.

Oglądaj też: Polska ma tyle wody słodkiej, co kraje afrykańskie. Musimy oszczędzać

Podwyżka została przyznana w oparciu o propozycję zgłoszoną przez jeden z działających w Wodach Polskicj związek zawodowy - NSZZ "Solidarność". Z naszych informacji wynika także, że pracownicy otrzymali newsletter z tabelą pokazującą mediany zarobków na poszczególnych stanowiskach. Wody Polskie posiadają także przygotowaną przez firmę Keystone Business Advisory za 230 tys. zł "wycenę" stanowisk poszczególnych stanowisk pracy, która ma służyć ustaleniu docelowych płac.

Podwyżki nie kończą jednak rozmów ze stroną związkową. - One zawieszają spór zbiorowy. Przed nami jeszcze kilka kwestii do ustalenia, m.in. regulaminy wynagradzania czy kolejna tura podwyżek. Liczymy, że dojdzie do niej jeszcze w tym roku - mówi nam pracownik PGW Wody Polskie.

Jan Szyszko podczas sejmowej debaty. To m.in. jego związkowcy obwiniają za problemy w działaniu Wód Polskich
Wody Polskie. Politycy zwlekali, tracą przedsiębiorcy i pracownicy

- Kierownictwo Wód Polskich ma nadzieję na dalszą konstruktywną współpracę ze wszystkimi związkami zawodowymi działającymi w PGW Wody Polskie - precyzuje tę informację Kociołek.

Na podwyżki Wody Polskie mogły pozwolić sobie m.in. dzięki znacząco zwiększonej dotacji z budżetu. Porównanie tegorocznej ustawy budżetowej z tą sprzed roku pokazuje, że mówimy o niemal dwukrotnej podwyżce. Z drugiej strony podwyżki zwiększyły fundusz wynagrodzeń jedynie o 2,3 proc. w stosunku do ub. roku.

(Money.pl)
Pieniądze z budżetu dla Wód Polskich (Fot: infogram.com)

Jeśli zajrzymy do Oceny Skutków Regulacji przedstawionej wraz z projektem ustawy Prawo wodne, gdy trwały nad nią prace, okaże się, że nie powinno nas to zaskakiwać. Dotacja z budżetu dla Wód Polskich powinna zacząć maleć dopiero w 3 lata po utworzeniu PGW.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: Wody Polskie, podwyżki, pensje, rynek pracy, urzędnicy
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-03-2019

Wódy Polskiejzlikwidować to zbędne dziadostwo...to powinna być jedna z pierwszych decyzji nowej władzy...całkowicie zbędny kolejny organ piSS, gdzie powsadzali … Czytaj całość

27-03-2019

TomaszJeżeli podwyżki byłyby uzależnione od szybkości załatwiania spraw to Polskie Wody powinny dostać podwyżki w 2050 roku.

27-03-2019

Wytrwały zapomnianyGratuluję, wysoko wykwalifikowani pracownicy archiwów państwowych czekają na taki e podwyżki od kiedy archiwa powstały....eh...to już będzie 100 lat, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (40)