Trwa ładowanie...
bDzsdHfp

Notowania

Pensje – Wszystkie wiadomości

57
16.01.2021 10:14

PŁACA MINIMALNA W 2021
 / 
Dobrze zarabiasz? To znaczy, że dostaniesz płacę minimalną. Wynagrodzenia się spłaszczają

Od 2021 roku płaca minimalna wzrosła o 200 zł do 2,8 tys. zł brutto. Zmiana ta, choć pozytywna dla otrzymujących najniższe pensje, nie przełoży się na podwyżki lepiej zarabiających. Wynagrodzenia w firmach wyrównują się, a to może rodzić konsekwencje zarówno dla pracodawców, jak i samych pracowników.

26
12.01.2021 11:05

STUDENCI
 / 
Rząd zapomniał o studentach i uderzył tym w przedsiębiorców. Właściciel sieci kawiarni wytyka błędy

Rząd chwali się miliardami przekazanymi na wsparcie biznesu w kryzysie, jednak do wielu przedsiębiorców pomoc nie dotarła. - Obserwuję, co przedstawiciele rządu mówią na konferencjach prasowych, a nawet na spotkaniach z nami. Nowy lockdown jest od 24 października, minister Gowin mówił wtedy, że nikt nie pozostanie bez pomocy, pieniądze będą na kontach już w listopadzie. Jest styczeń, a nikt nic nie otrzymał - powiedział w programie "Money. To się liczy" Adam Ringer, prezes Green Caffe Nero. - Poza tym zapisy w tarczy 6.0 to może szczegóły, ale są rozstrzygające. Dam przykład - wspomaganie wynagrodzeń pracowników. Nagle pojawił się zapis, że to tylko ozusowane wynagrodzenia mogą być wspomagane. Wyeliminowano tym grupę studentów, których nawet nie można zarejestrować w ZUS-ie, bo takie są polskie przepisy. Przez to nie ma żadnego dofinansowania do ich wynagrodzeń. Na spotkaniu z minister Semeniuk powiedziała, że studenci nic nie dostaną, bo to jest za drogie. Za drogie? Dla kogo? Dla tych młodych ludzi, którzy pracują w kawiarniach, żeby sfinansować studia, czy dla przedsiębiorstw, które wypłacają im pensje bez wsparcia? W naszym przypadku to jest 70 proc. pracowników - podkreślił Ringer w rozmowie z money.pl.

630
20.12.2020 8:16

CPK
 / 
CPK. Nie wbito jeszcze łopaty, a na pensje idą miliony zł

Choć budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego na dobre jeszcze nie ruszyła, projekt pochłania miliony zł. Średnia pensja w spółce to ok. 9 tys. zł na rękę.

30
19.12.2020 8:13

WYNAGRODZENIA
 / 
Szefowie przyznają się. Tak będą robić z nami w 2021 roku

W ostatnich latach byliśmy przyzwyczajeni do szybkiego tempa wzrostu PKB, a co za tym idzie również wynagrodzeń. I chociaż od 3 lat eksperci przewidywali nadchodzący kryzys gospodarczy, to ten pojawił się znacznie szybciej i z innego powodu niż przypuszczano.

224
10.12.2020 12:28

WYNAGRODZENIA
 / 
Cięcie pensji lekarzy. Ci nie kryją zaskoczenia

Obniżkę pensji do 5 tys. zł brutto zaproponował specjalistom z oddziału internistycznego dyrektor jednego z dużych szpitali na Mazowszu - czytamy w "Rzeczpospolitej". Dotychczas otrzymywali oni 6,75 tys. zł.

bDzsdHfr
14
07.12.2020 14:04

PENSJE
 / 
Płaca minimalna 2021. Ta kwota wielu rozczaruje

Pensja minimalna niezmiennie budzi gorące emocje, a od jej wysokości zależy nie tylko byt wielu polskich rodzin, ale również sytuacja znacznej części przedsiębiorstw. Ile płaca minimalna wyniesie w 2021 roku?

06.11.2020 15:10

PRACA
 / 
Wynagrodzenia. Jak przygotować się do negocjacji płacowych w trakcie i bezpośrednio po pandemii?

W czasie, kiedy większość firm zmaga się z problemami wywołanymi przez pandemię, negocjacje płacowe mogą się wydawać nieracjonalne. Warto jednak pamiętać, że zaistniała sytuacja ukazała nowe możliwości dla pracowników.

1.8K
29.10.2020 15:29

STRAJK KOBIET
 / 
Strajk kobiet. Tu nie chodzi tylko o aborcję. Tu chodzi o niższe pensje i głodowe emerytury

Kobiety otrzymują o 20 proc. niższe wynagrodzenie od mężczyzn za tę samą pracę. Do tego ich emerytury są średnio niższe o 1000 zł od świadczeń wypłacanych mężczyznom. To kobiety wykonują gros nieodpłatnej pracy opiekuńczej nad dziećmi, osobami starszymi i chorymi. Październikowy bunt odsłonił problemy, które kumulowały się od wielu dekad i których nikt nie odważył się rozwiązać.

50
22.09.2020 14:48

PIENIĄDZE
 / 
Cięcia w administracji, ile osób straci pracę? "Szczegóły w ciągu miesiąca"

Rząd szykuje redukcję etatów w administracji publicznej, ile osób straci pracę? - Co do planów dotyczących zmian w administracji, to zostaną one przedstawione. Uczestniczyłem w mniejszej części spotkań, byłoby niestosowne, gdybym ogłaszał ten plan za ministra, który za ten plan odpowiada. Wkrótce to zostanie przedstawione, między bajki można włożyć opowieści o 20 proc. zwolnionych - powiedział w programie "Newsroom" minister Łukasz Schreiber. - Celem nie jest wyrzucenie z pracy masy osób w ciągu trzech miesięcy. Celem jest poprawienie skuteczności, efektywności działania. Oczywiście też ograniczenie kosztów administracji publicznej. Szczegóły pojawią się w ciągu miesiąca - zapewnił.

bDzsdHfx
76
15.09.2020 11:19

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Płaca minimalna zależna od regionu? "Firmy uciekałyby do mniejszych miejscowości"

Płaca minimalna uzależniona od regionu? - Wtedy wszystkie firmy będą rejestrowały się tam, gdzie płaca minimalna jest niska i będzie to powodowało drastyczną obniżkę wynagrodzeń. Gdybyśmy wyłącznie przyjmowali postulaty pracodawców, dziś płaca minimalna wynosiłaby 1409 zł, a wynosi 2600 obecnie. Tak duży jest rozdźwięk - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marek Lewandowski, rzecznik "Solidarności". - Istotą kapitalizmu są równe szanse, równe warunki, takie same zasady gry. Nie rozumiem takiego podejścia do sprawy, to przełożyłoby się na straty dla przedsiębiorców. Nie szalejmy, koszty płacy w porównaniu do Niemiec, Francji czy Włoch to 1/3 czy 1/5 - dodał.

6
14.09.2020 20:35

PENSJE
 / 
USA. Prezesi spółek giełdowych zarabiają coraz więcej. W 40 lat wzrost o 1167 proc.

Prezesi największych spółek na świecie w 40 lat powiększyli swoje zarobki o średnio 1187 proc. W tym samym czasie pracownicy - o 14 proc. Obecnie pensja przeciętnego CEO w USA jest większa o 320 proc. niż przeciętny Amerykanin - wynika z raportu Economic Policy Institute (EPI).

14
03.09.2020 10:49

INWESTYCJE
 / 
Branża budowlana poza kryzysem. "Szczyt inwestycji, rekordowy rok"

- Jesteśmy absolutnie na szczycie inwestycji, jeśli utrzymamy to przez kilka lat to jest super-komfortowa sytuacja. Więcej inwestycji już nie będzie. To idealna sytuacja do utrzymania miejsc pracy - powiedział w programie "Money. To się liczy" Dariusz Grzeszczak, prezes Erbud, pytany o gigantyczne inwestycje w branży budowlanej. - O cięciu pensji w ogóle nie myślimy, wzrostu płac też nie było. Wypłaciliśmy premie za zeszły rok, wszystko funkcjonuje tak, jakby nic się nie stało. Mamy kolejny rekordowy rok, więc o cięciach pensji nie możemy mówić - dodał. Pytany o brak pracowników oraz ściągnie ludzi ze Wschodu odparł, że zwiększenie zatrudnienia jest konieczne, gdy rosną inwestycje. - Ostatnie dwa lata nie są wzrostowe, to stabilizacja na szczycie. Skurczą nam się środki unijne, więc inwestycje się zmniejszą. Brak pracowników nam nie grozi, sytuacja się uspokoiła - powiedział Grzeszczak.

85
01.09.2020 16:02

PODWYŻKI
 / 
Podwyżki dla nauczycieli. "Samorządy nie mają pieniędzy"

Podwyżka pensji nauczycieli została potwierdzona, będzie to 6 proc. - Rzeczywiście minister podpisał rozporządzenie, ale to nie oznacza, że nauczyciele dostaną podwyżki. Nie było jeszcze pandemii, a jako związek wskazywaliśmy, że nie ma zabezpieczenia środków na realizację wzrostu wynagrodzeń. Zobaczymy, jak to będzie naprawdę, bo samorządy mówią, że nie mają pieniędzy. Będą musiały podnieść wynagrodzenia, ale kosztem innych zadań - powiedział w programie specjalnym WP "Newsroom" Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP. - Podpisanie rozporządzenia to pierwszy krok, powinny być jeszcze pieniądze. Samo 6 proc. nie załatwia sprawy. Domagaliśmy się co najmniej 10 proc. i oczywiście zabezpieczenia środków. Ostatnie miesiące pokazały, a zrobiliśmy bardzo dokładne badania, 62 proc. nauczycieli straciła na nauczaniu zdalnym, bo nie otrzymują dodatków, które dotąd otrzymywali - dodał.

bDzsdHfy
645
17.08.2020 13:26

PENSJE
 / 
Podwyżki dla posłów i samorządowców. "To wyrównanie tego, co poseł Kaczyński nam zabrał"

Podwyżki zaproponowane w poselskim projekcie podnoszącym wynagrodzenie politykom uwzględniają również samorządowców. Jak reagują na ich zapowiedź? Związek Miast Polskich od lat wnioskuje o zmiany w tym obszarze. Prezydent Sopotu mówi, że to nie "podwyżki", a "wyrównanie". Wszyscy jednak zgadzają się w jednym: to zły moment na takie ruchy.

1.7K
14.08.2020 11:27

AGATA KORNAHUSER-DUDA
 / 
Zarobki głów państw. Agata Duda będzie wśród najbogatszych, jej mąż - wśród najbiedniejszych

Według najnowszej propozycji pierwsza dama ma zarabiać ok. 18 tys. zł miesięcznie. Żony prezydentów w innych krajach tymczasem zwykle nie zarabiają ani grosza. Więcej zarobi też sam prezydent - ale i tak będzie się plasował wśród najbiedniejszych głów państw.

56
10.08.2020 11:02

PŁACA MINIMALNA
 / 
Płaca minimalna 2021. "Realizacja obietnicy na siłę, to nieodpowiedzialne"

Płaca minimalna wzrośnie w 2021 roku do 2800 zł brutto. To 200 zł mniej niż zapowiadał rząd, jednak - zdaniem przedsiębiorców - i tak za dużo. - Jesteśmy w środku kryzysu. Nie spełniają się oczekiwania, że pandemia będzie się wycofywała, a wraz z tym - skutki dla gospodarki. I w tym momencie, gdy przez ostatnie miesiące mieliśmy szybką pomoc dla firm i tarcze antykryzysowe tu idziemy w zupełnie innym kierunku - powiedział w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. - Nie zważając na pandemię, kryzys, sytuację firm próbuje się realizować polityczną obietnicę. Podniesienie pensji minimalnej o te 200 zł, to podniesienie kosztów pracodawców o prawie 400 zł. To jest bardzo ryzykowny eksperyment, który przeprowadzamy w momencie, kiedy nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości gospodarczej, a na pewno jest przed nami kryzys - dodał.

60
01.08.2020 9:46

PRACA
 / 
Kreatywna praca popłaca. W tych branżach można zarobić nawet 7 tys. zł brutto

Gospodarka kreatywna nie tylko dodaje werwy gospodarce narodowej, ale pozwala też nieźle zarobić. Średnie wynagrodzenie osób, które zajmują się sektorem cyfrowym, marketingiem czy kulturą wynosi od 5,6 tys. do ponad 7 tys. zł brutto. To więcej od przeciętnego wynagrodzenia w firmach.

102
27.07.2020 17:18

PENSJE
 / 
Sprawiedliwa płaca minimalna. Pracodawcy mówią o "porywaniu się z motyką na słońce"

Komisja Europejska zapomina spojrzeć na problem płacy minimalnej z perspektywy innej niż pracownicza, co rodzi poważne obawy - pisze Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.