Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zbiornik retencyjny
02.10.2013 15:34

Ochrona przeciwpowodziowa. W świętokrzyskiem powstał zbiornik retencyjny

Koszt inwestycji to ponad 10 milionów złotych. Zbiornik będzie nie tylko zapewniał ochronę przeciwpowodziową, na co dzień posłuży jako kąpielisko.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefan Maszewski/REPORTER)
Zbiornik ma zapobiec takim wylewom, jak między innymi</br>ten w Wilkowie w 2010 roku

Ponad 10 milionów złotych kosztowała budowa zbiornika retencyjnego na rzece Małoszówka pod Kazimierzą Wielką (Świętokrzyskie). W czwartek rozpoczęto napełnianie zbiornika wodą - poinformował burmistrz Kazimierzy Tadeusz Knopek.

Budowa 21-hektarowego zbiornika była jedną z największych w ostatnim czasie inwestycją w gminie Kazimierza Wielka. Jak powiedział Knopek, zbiornik ma przede wszystkim podwyższyć bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w okolicach Kazimierzy Wielkiej. Dodał, że sztuczne jezioro będzie także wykorzystywane w celach rekreacyjnych, powinno przyciągać turystów, nie tylko z najbliższych okolic.

Zbiornik może przechwycić ponad 400 tys. m sześc. wody. _ - To daje nadzieję, że dzięki inwestycji nie powinna się powtórzyć sytuacja z przełomu maja i czerwca, kiedy po gwałtownych ulewach doszło do zalania okolicznych miejscowości _ - powiedział Knopek.

Według burmistrza inwestycja będzie także ważnym obiektem sportowo-rekreacyjnym. _ - Jest 1,5 km plaży, estetyczne molo, zapora wyłożona kamieniem, więc mamy nadzieję, że będzie to miejsce, które będzie przyciągało miłośników sportów wodnych _ - zaznaczył.

Prace budowlane kosztowały 8,9 mln złotych. Jak dodaje burmistrz, razem z innymi wydatkami koszty inwestycji przekroczył 10 mln zł. 60 proc. środków potrzebnych na realizację zamierzenia pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Kazimierza Wielka jest najbardziej wysuniętym na południe miastem powiatowym województwa świętokrzyskiego. Zamieszkuje ją 5,5 tys. osób. Cała gmina liczy nieco ponad 16 tys. mieszkańców.

Czytaj więcej w Money.pl
Powodzie w Kolorado. Są ofiary śmiertelne To najgorsze opady deszczu od 1919 roku. Woda wdzierała się do domów i porywała z sobą samochody, zawaliło się kilka budynków. Trudna sytuacja wymusiła ewakuację kilkuset osób.
Więzienie za zaniedbania przy powodzi Od 3 i pół roku do 6 lat skazano czterech urzędników, w tym mera Krymska i szefa miejscowego rejonu.
Ponad 150 ofiar śmiertelnych powodzi W północno-wschodnich i południowych regionach Chin około 200 uznano za zaginione.
Tagi: zbiornik retencyjny, wiadomości, wiadmomości, świętokrzyskie, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-06-2019

POLOKNIC NIEDAL TEN ZBIORNIK PIENIASZE NIETYLKO NA TO POSZLY W BLOTO DOSLOWNIE WINNYCH SUROWO UKARAC OBCIARZYC KOSZRAMI ZALANYCH SOMOW I ULIC

Rozwiń komentarze (1)