Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

GIS ostrzega przed smoczkami kauczukowymi. Mogą być w nich substancje rakotwórcze

0
Podziel się:

Główny Inspektorat Sanitarny dodał do listy ostrzeżeń publicznych smoczki kauczukowe wyprodukowane dla Canpol-u. Pod żadnym pozorem nie należy używać produktu. Ruszyła procedura wycofania wyrobu z rynku.

GIS ostrzega, by nie używać smoczków wskazanych na zdjęciu.
GIS ostrzega, by nie używać smoczków wskazanych na zdjęciu. (Główny Inspektorat Sanitarny, Główny Inspektorat Sanitarny)

Na czarnej liście GIS znalazły się smoczki kauczukowe wyprodukowane dla Canpol Sp. z o.o. SKA. Numer katalogowy niebezpiecznej partii wyrobu to 23/103, a numer serii to CODE 0170614 (kod EAN 5903407231037).

"Nie należy używać produktu wskazanego w ostrzeżeniu. Produkt należy zwrócić do miejsca zakupu lub zniszczyć" - czytamy w zaleceniach GIS.

W przypadku konkretnej serii smoczków kontrolerzy wykryli przekroczenie dopuszczalnego poziomu migracji substancji zdolnych do tworzenia N-nitrozoamin ze smoczków kauczukowych. Wykryty poziom wyniósł 0.4935 mg/kg wobec dozwolonego 0,1 mg/kg.

Ogólnie związki N-nitrozowe odznaczają się rakotwórczością. Występowanie ich w żywności stanowi o potencjalnym zagrożeniu zdrowia człowieka.

Zobacz także: Raper GIS-u powraca

Właściwości rakotwórcze poszczególnych N-nitrozoamin są zróżnicowane, zależne od struktury chemicznej poszczególnych związków. Jak informuje Zakład Radiobiologii Państwowego Instytutu Weterynaryjnego, niektóre z N-nitrozoamin zalicza się do grupy najsilniejszych kancerogenów chemicznych, które wywołują nowotwory u zwierząt doświadczalnych nawet po jednorazowym tylko podaniu.

"Zgodnie z oświadczeniem producent wdrożył procedurę natychmiastowego wycofania wyrobu z rynku, jednak dotychczasowe działania weryfikacyjne organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie potwierdzają, że wszyscy odbiorcy produktu w Polsce zostali poinformowani" - czytamy w komunikacie GIS.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(0)