Trwa ładowanie...
bDApYvkR

Notowania

Gis – Wszystkie wiadomości

169
19.01.2021 15:01

WIDEO
 / 
Codziennie kontrola i 30 tys. zł kary. To może czekać zbuntowane firmy

Sanepid nie musi przeprowadzać tylko jednorazowej kontroli w łamiącej obostrzenia firmie. Inspektorzy mogą do niej przychodzić w zasadzie codziennie. Potwierdza to w programie "Newsroom" Krzysztof Saczka, p.o. szefa Głównego Inspektoratu Sanitarnego. - To nie jest żadna nasza akcja, to jest reakcja na działania przedsiębiorców - mówi. Gość programu przypomina jednocześnie, że głośny wyrok sądu w Opolu w sprawie fryzjera łamiącego obostrzenia jeszcze nie jest prawomocny. I to bynajmniej nie koniec tej historii. - Główny Inspektorat Sanitarny złożył w tej sprawie skargę kasacyjną i mamy odczucie, że przedstawiliśmy w niej trafne argumenty - podkreśla Krzysztof Saczka. I dodawał, że GIS zamierza odwoływać się od wszystkich podobnych wyroków sądów.

18
15.01.2021 12:21

GIS
 / 
Uwaga! Nie można go jeść. GIS wycofuje ten produkt

Z powodu wykrycia tlenku etylenu w części partii sezamu czarnego i zestawów do sushi zawierających ten sezam, Główny Inspektor Sanitarny zdecydował się wycofać produkt z obrotu. Chodzi o produkty firmy De Care Group.

228
05.01.2021 13:36

KORONAWIRUS
 / 
Bez litości dla "kwiaciarni na lodzie". GIS chce maksymalnej możliwej kary

Tzw. "kwiaciarnia na lodzie" w Szczecinie oraz osoby odpowiedzialne "za organizację innych incydentów powodujących zagrożenie epidemiczne" w całym kraju mają zostać objęte maksymalnymi karami administracyjnymi w wysokości 30 tys. zł - podaje Główny Inspektor Sanitarny.

49
30.12.2020 7:38

COVID-19
 / 
30 tys. kary za imprezę w klubie nocnym. Bawiło się na niej 213 osób. Minister komentuje

"Specjalny Świąteczny Trening" zakończył się karą od GIS. Minister zdrowia Adam Niedzielski tego typu naruszanie przepisów określił jako skrajną nieodpowiedzialność i przypomniał, że w tym względzie nie będzie tolerancji.

307
24.11.2020 14:09

WIADOMOŚCI
 / 
Koronawirus. Jak GIS "zgubił" 22 tys. wyników i system informatyczny

Jeszcze w pierwszej dekadzie XXI w. GIS miał systemem do raportowania o zakażeniach, zatruciach i innych sytuacjach nadzwyczajnych. Jego aktualizacje i rozbudowę jednak zarzucono. Teraz służby sanitarne w blisko 40-milionowym kraju w środku pandemii zapełniają danymi papierowe teczki. Błędy muszą się pojawiać.

bDApYvkT
127
18.11.2020 21:25

GOSPODARKA
 / 
Prof. Jarosław Pinkas poza pracą, ma problemy zdrowotne. Minister zdrowia już wie o sprawie

Główny inspektor sanitarny prof. Jarosław Pinkas ma problemy zdrowotne - wynika z informacji money.pl. To nie koronawirus, choć szef GIS jest wyłączony z możliwości pełnej pracy. O sprawie zostało już poinformowane Ministerstwo Zdrowia. - Byłem przekonany, że jestem ze stali - potwierdza w rozmowie z money.pl sam prof. Jarosław Pinkas.

1
17.11.2020 16:00

PANDEMIA
 / 
Koronawirus. Ekspert tłumaczy sens obostrzeń

Co ze znoszeniem kolejnych obostrzeń? - To musi być ściśle powiązane z sytuacją epidemiczną. Trzeba się trzymać progów zapowiedzianych przez premiera Morawieckiego. Obostrzenia mają jeden zasadniczy cel - ograniczenie kontaktów. Jeśli nie mamy dokąd pójść to siedzimy w domu, a jeśli jeszcze nie prowadzimy bujnego życia towarzyskiego, to rzeczywiście kontakty ograniczamy. Dokładając do tego przestrzeganie zasad, o których mówi się od miesięcy, czyli dezynfekcja, dystans i maseczki, to istnieje szansa, że uporamy się z tym problemem, a liczba dziennych zakażeń zejdzie do niskiego poziomu - powiedział w programie "Newsroom" dr Andrzej Trybusz, był szef GIS.

7
22.10.2020 15:36

COVID-19
 / 
Koronawirus w sanepidzie. System traci wydajność. "Są punkty krytyczne" - przyznaje GIS

Krakowski sanepid stał się kolejnym ogniskiem koronawirusa. Zakażonych jest kilkanaście osób, a kilkadziesiąt kolejnych czeka na wyniki testów. Podobna sytuacja jest w Legnicy, Grodzisku Mazowieckim czy Piotrkowie Trybunalskim. Pandemia niesie spustoszenie.

56
05.10.2020 17:51

JEDZENIE
 / 
Kupiłeś te buraczki? Wyrzuć natychmiast. Szkło, pleśń, szkodniki

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed popularnymi gotowanymi buraczkami. Badania wykazały, że znajdują się w nich kawałki szkła, ale również pleśń i martwe szkodniki. Jeśli masz ten produkt w domu, lepiej od razu go wyrzuć.

bDApYvkZ
7
24.09.2020 16:08

EPIDEMIA
 / 
Podwyżki w sanepidzie? Pinkas: wielki sukces, będą godne płace

Pracownicy sanepidu to pierwszy front walki z koronawirusem, doczekają się podwyżek? - To jest przede wszystkim wielki sukces całego rządu, że nikt nie zaoponował, by zwiększyć budżet sanepidu na rok 2021. Dostaliśmy 195 mln zł, to jest zupełnie nowa jakość, perspektywa godnych zarobków. Najbardziej istotne jest to, że zostaliśmy zauważeni, że inspekcja sanitarna została zauważona, że jesteśmy potrzebni - powiedział w programie "Newsroom WP" Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny. - Dostaniemy nowe komputery, oprogramowanie, sprzęt na europejskim poziomie. Oczywiście perspektywą nikt nikogo nie wykarmił, ale ich brak to głód i pozbawienie ludzi motywacji. Perspektywy, środki i determinacja spowodują, że będziemy inną inspekcją, choć już się bardzo dużo zmieniło - dodał.

47
24.09.2020 15:42

EPIDEMIA
 / 
Maseczki obowiązkowe wszędzie? Pinkas: ich brak to egoizm, wirus nie jest wymysłem

Eksperci postulują powrót obowiązku noszenia maseczek w otwartej przestrzeni. - Co do obowiązku, zacznijmy mówić o tym, żebyśmy byli przekonani, że ta maseczka służy nam i służy innym, a jej nienoszenie jest przejawem egoizmu. Wirus to nie jest wymysł, istnieje, możemy go zbadać. Ludzie na COVID-19 umierają - powiedział w programie "Newsroom WP" Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny. - Mamy płaskoziemców, mamy antyszczepionkowców - całą grupę denialistów, którzy odrzucają wiedzę, ale zaangażowaniem specjalistów możemy to zmieniać. Na pewno nie uda się dotrzeć do wszystkich, staramy się dotrzeć do większości i mamy nadzieję, że oni będą narzucali trend. Chodzenie bez maseczki w przestrzeni zamkniętej powinno być niemodne. Rozmów o zaostrzeniu przepisów na razie nie ma, ale obserwujemy to, co się dzieje - podkreślił szef GIS.

11
04.09.2020 11:38

OBOSTRZENIA
 / 
GIS. Wesela ponownie na celowniku Inspektoratu

Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, zdaje sobie sprawę z niedoskonałości inspekcji sanitarnych. Jak podkreśla, w związku z obecną sytuacją epidemiczną na terenie kraju kolejnymi restrykcjami powinny zostać objęte m.in. wesela.

44
03.09.2020 16:12

ZAROBKI
 / 
Zarobki w sanepidzie. Pinkas: 2,5 do 7 tys. zł. Każde środki są za małe

Sanepid walczy z pandemią koronawirusa. Ile zarabiają osoby z pierwszej linii frontu? - Dzięki premierowi Morawieckiemu wszyscy pracownicy inspekcji sanitarnej zarabiają o 500 zł więcej. Każdy zarabia inaczej. Widełki? Od 2,5 tys. zł do ok. 7 tys. Górna granica to inspektor wojewódzki, oczywiście przy jego kwalifikacjach i doświadczeniu to nie są duże zarobki, ale jestem przekonany, że pierwszy krok, który został poczyniony, doprowadzi do kolejnych i płace się podniosą - powiedział w programie "Newsroom" Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny. - Każde środki są w tej chwili za małe, absolutnie zasługujemy na docenienie, ale nie da się zrobić wszystkiego w pół roku. Zrobiliśmy wewnętrzne ruchy, w dziale epidemicznym pracowało 1,7 tys. osób, w tej chwili to ok. 9 tys., zostali przesunięci z innych pionów. Ale inspekcja zajmuje się nie tylko covidem, zajmujemy się bezpieczeństwem żywności, higieną szkolną, komunalną. Tysiące rzeczy, mamy teraz "Czajkę". Musimy sprostać, jest nam bardzo ciężko - dodał.

bDApYvla
221
27.08.2020 17:21

WAKACJE
 / 
Zagraniczne wakacje Łukasza Szumowskiego. "Chciał być anonimowy"

- Minister Szumowski jest tak znaną osobą, że być może wypoczynek w Polsce mógł być dla niego stosunkowo mało komfortowy i to usprawiedliwia pana ministra. Chciał być anonimowy i uciec od ludzi - mówił o wakacjach Łukasza Szumowskiego na Wyspach Kanaryjskich szef GIS - Jarosław Pinkas. Ja, jeżeli będę miał chwilę dla siebie, z całą pewnością spędzę ten czas w Polsce. Apeluję do wszystkich, którzy mają zaplanowane jeszcze wakacje, żeby spojrzeli na Europę, jak wygląda tam zapadalność. Polska jest krajem bezpiecznym - przekonywał Jarosław Pinkas.

182
27.08.2020 16:37

TOMASZ KAROLAK
 / 
Karolak wyrzucony za brak maseczki. Pinkas: właściwa reakcja. Gratuluję firmie, dba o klientów

Aktor Tomasz Karolak opublikował nagranie, na którym żali się, że został wyrzucony ze sklepu za brak maseczki. - Gdybym się dowiedział, jaka to jest firma, to rekomendowałbym robić tam zakupy. Gratuluję osobom, które zarządzają tą firmą oraz osobom, które podjęły taką decyzję - powiedział w programie specjalnym WP "Newsroom" Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny. - Nie będę komentował zachowania pana Tomasza Karolaka. Mam nadzieję, że nie jest to zachowanie powszechne, zapraszam pana Karolaka, żeby porozmawiał z osobami, które straciły swoich bliskich z powodu covidu - dodał.

270
27.08.2020 16:05

ZASADY
 / 
Wesela ograniczone do 30 osób? GIS: nad takimi rozwiązaniami pracujemy

- Wesela są istotnym zagrożeniem. Cały świat się zastanawia, co zrobić z weselami. Nie ukrywam, że zastanawiamy się nad tym. Dziś pan premier wydał nam dyspozycję, żebyśmy wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych przedstawili raport, jakie działanie powinniśmy podjąć, żeby wesela i eventy nie stanowiły zagrożenia. Nad takimi rozwiązaniami pracujemy. Może dojść do sytuacji jak w Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy przedwczoraj drastycznie ograniczyli liczbę osób na weselach do 30 osób. Przeciwko naszym działaniom są osoby, które mają wesela, cała reszta społeczeństwa nas popiera - mówił w programie "Newsroom WP" główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.

4
26.08.2020 12:37

SZKOŁY
 / 
Aplikacja ProteGO Safe a powrót do szkół. Resort edukacji proponuje nowe rozwiązanie

Szef MEN Dariusz Piontkowski razem z Głównym Inspektoren Sanitarnyn Jarosławem Pinkasem skierowali do rodziców uczniów specjalny list, w którym zachęcają do korzystania z aplikacji ProteGo Safe.Jak podkreślają szefowie obu instytucji, rozwiązanie ma na celu zapewnienie bezpiecznego powrotu najmłodszych do szkół.

4
10.08.2020 9:28

COVID-19
 / 
Koronawirus w Polsce. Sanepid sprawdza, jak stosujemy się do obostrzeń

Kontrolerzy GIS wkroczą zarówno do galerii handlowych, do firm, do salonów kosmetycznych, jak również kin, restauracji czy hoteli. Będą sprawdzać, czy stosowane są wszystkie zasady i obostrzenia sanitarne.