Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Siłownie wkrótce otwarte? Sanepid gotów dać zielone światło

14
Podziel się:

​Główny Inspektorat Sanitarny jest gotowy dać zielone światło dla otwarcia siłowni w całym kraju - informuje RMF FM. Rzecznik GIS przypomina jednak, że taka decyzja nie należy do sanepidu.

Siłownie wkrótce otwarte? Sanepid gotów dać zielone światło
Branża fitness otwarta? GIS daje zielone światło. (Unsplash.com, Danielle Cerullo)

Jak informuje rozgłośnia, w trakcie spotkania branża fitness zaproponowała zasady reżimu sanitarnego, w którym funkcjonować mają siłownie. Wskazane zostały przede wszystkim: limity wstępu, odległość między klientami czy przerwy na dezynfekcję.

- W zasadzie bez istotniejszych uwag, a jedynie przy drobnych sugestiach zgodzilibyśmy się, że przy tak zaproponowanym reżimie sanitarnym branża mogłaby stosunkowo bezpiecznie funkcjonować - mówi wiceszefowa sanepidu Izabela Kucharska, cytowana przez RMF FM.

O otwarciu zdecyduje rząd

To wcale jednak nie oznacza, że właściciele siłowni już wkrótce otworzą swoje punkty. Do tego bowiem potrzebna jest zgoda Rady Medycznej działającej przy premierze oraz decyzja całego rządu.

Zobacz także: Poseł i hotelarz ostro: zainteresowało ich, kiedy górale zaczęli krzyczeć

Informację o wstępnym porozumieniu próbowaliśmy zweryfikować u rzecznika prasowego Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jan Bondar podkreślił, że taka decyzja nie należy do GIS-u, lecz właśnie do Rady Medycznej oraz rządu. Poprosił też o wysłanie pytań drogą elektroniczną.

"Decyzje o wprowadzeniu poszczególnych środków ochrony przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, w odniesieniu do aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju, podejmuje Rada Ministrów, po konsultacji z funkcjonującym przy Radzie Ministrów zespołem doradców epidemiologicznych, na czele którego stoi Pan Prof. dr hab. n.med. Andrzej Horban" - przesłał money.pl odpowiedź Jan Bondar.

"Powyższe decyzje znajdują odzwierciedlenie w aktualizowanym na bieżąco rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii" - czytamy dalej.

E-maila w tej sprawie wysłaliśmy również do Ministerstwa Zdrowia, gdyż wcześniej nie udało nam się dodzwonić do biura prasowego MZ. Chcieliśmy się dowiedzieć, czy resort również jest gotowy poprzeć pomysł otwarcia branży fitness przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

"MZ wraz z GIS i RM nieustannie dokładają wszelkich starań, aby zabezpieczyć zdrowie i życie obywateli. Aby walka z koronawirusem była jeszcze bardziej skuteczna, resort zdrowia dostosowuje działania do obecnej sytuacji" - zapewnia nas biuro prasowe resortu.

Jednak na pytanie, czy MZ poprze pomysł otwarcia siłowni i klubów fitness z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Zamiast tego resort zapewnia nas, że działania i powzięte środki ostrożności są oparte "na podstawie aktualnej wiedzy, zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz doświadczeń innych państw".

Bunt branży fitness

Decyzję co do ewentualnego poluzowania obostrzeń rząd ma przedstawić jeszcze w tym tygodniu. Polska Federacja Fitness nie zamierza jednak czekać i zapowiada, że otworzy swoje placówki od 1 lutego - niezależnie od tego, jaką decyzję podejmie rząd.

PFF zapowiada, że zrobi to wraz z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. W siłowniach będzie obowiązywać m.in. 1,5-metrowy dystans społeczny. Konieczne będzie także noszenie maseczki oraz dezynfekcja rąk i szafek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Herod Antypis
2 lata temu
Maseczki w siłowni???? Czy personel zna choć podstawy nauk medycznych?????
Bek
2 lata temu
Dlaczego money.pl kłamie? Skąd informacja, że do otwarcia siłowni jest potrzebna zgoda jakiejś rady medycznej przy RM?
ask
2 lata temu
To już lepiej było otwierać siłownie i baseny, a nie galerie. Ale chcemy rozruszać gospodarkę poprzez konsumpcję - sprzedaż w sklepach? No i ściągnąć podatek. Tak łatwo nie będzie. Ludzie nie będą tłumnie walić i wydawać ostatnie pieniądze.
Rybak
2 lata temu
Siłownie są już otwarte tylko trzeba zapisać do stowarzyszenia, przeciągania liny, podnoszenia ciężarów, kulturystyka, trójbój siłowy itd, wtedy dostajesz legitymację i jesteś zawodowcem i możesz być powołany do kadry, sanepid i policja nie przyjeżdżają bo nawet w tych nielegalnych obostrzeniach jest to legalne, Bareja jest z nas dumny
nick
2 lata temu
prawidłowo niech się wszyscy otwierają