Trwa ładowanie...
bDHYxeXp

Notowania

Sanepid – Wszystkie wiadomości

18
24.02.2021 16:06

GOSPODARKA
 / 
Sąd stanął po stronie sanepidu. "Ogromny chaos prawny. To bardzo niebezpieczne"

Sądy nie tylko po stronie przedsiębiorców, sanepid też wygrywa. - Pytanie niestety retoryczne: gdzie jesteśmy i przez kogo znaleźliśmy się w stanie tak ogromnego chaosu prawnego? To, że zapadają różne wyroki, ale w przeważającej części korzystne dla przedsiębiorców, wskazuje na to, że problemem stają się obostrzenia wprowadzone rozporządzeniem - powiedziała w programie "Newsroom WP" Eliza Rutynowska, prawniczka FOR. - Zerknęłam na wyrok przyznający rację sanepidowi, natknęłam się tam na bardzo niepokojące stwierdzenie. Sąd uznał, że względy słuszności mogą przeważać nad hierarchią prawa. Moim zdaniem, to bardzo niebezpieczne. To nasz rząd jest odpowiedzialny za to, by w odpowiednich momentach wprowadzać odpowiednie mechanizmy. Takim mechanizmem, przy szerzącej się chorobie zakaźnej, powinien być stan nadzwyczajny, w formie klęski żywiołowej - dodała.

22
18.02.2021 21:24

KORONAWIRUS
 / 
Bunt przedsiębiorców. Sanepid ukarał restaurację w Cieszynie

30 tys. złotych kary administracyjnej wlepił sanepid właścicielom restauracji w Cieszynie. Zdecydowali się otworzyć lokal pomimo obowiązujących obostrzeń.

136
11.02.2021 15:45

OBOSTRZENIA
 / 
Bunt przedsiębiorców. Sanepid wycofuje się z udawanych kontroli

Sanepid już nie będzie odwiedzać buntujących się restauratorów pod pretekstem udawanych kontroli żywności z niemal gotowymi karami administracyjnymi. Główny Inspektor Sanitarny polecił wycofanie wytycznych.

112
08.02.2021 15:17

KRYSTYNA PAWŁOWICZ
 / 
Zakończyła się kontrola w hotelu w Solcu-Zdroju. Obiekt nadal działa

Ośrodek "Malinowy Dwór" w Solcu-Zdroju został skontrolowany przez sanepid z Buska Zdroju. Kontrolerzy ustalają, czy wszystkie przebywające w obiekcie osoby miały skierowanie na rehabilitację. Wśród jego gości była Krystyna Pawłowicz.

385
04.02.2021 21:21

LOCKDOWN
 / 
"Zapytaj Sanepid". Nowa odsłona buntu przedsiębiorców, Inspekcja reaguje

Bunt przedsiębiorców. Właściciele firm w ramach akcji "Zapytaj Sanepid" zasypują urząd wnioskami o informację publiczną. Ich liczba ma sparaliżować działanie organu. Ma to być rewanż za liczne kontrole. Sanepid już odniósł się do akcji.

bDHYxeXr
107
03.02.2021 7:15

SANEPID
 / 
Koronawirus. Trzy kontrole jednego dnia. I trzy kary. "Tak nie można"

Nie można karać jednego przedsiębiorcy kilkakrotnie za to, że wznowił działalność wbrew zakazowi, gdyż przepisy, w tym Konstytucja, zabraniają nakładania więcej niż jednej kary za ten sam czyn - uważają prawnicy. Ich zdaniem sądy powinny stanąć w sporze po stronie przedsiębiorców.

46
30.01.2021 10:42

KONTROLE
 / 
Obostrzenia. Nowy sposób na przedsiębiorców, sanepid przychodzi codziennie

Przedsiębiorcy, którzy w ramach desperacji zaczynają otwierać swoje biznesy wbrew rządowym zakazom, są odwiedzani przez sanepid codziennie. Każdego dnia otrzymują też karę na 30 tys. zł. Właściciele twierdzą, że to już nie są kontrole, a nękanie.

14
26.01.2021 16:52

SANEPID
 / 
Siłownie wkrótce otwarte? Sanepid gotów dać zielone światło

​Główny Inspektorat Sanitarny jest gotowy dać zielone światło dla otwarcia siłowni w całym kraju - informuje RMF FM. Rzecznik GIS przypomina jednak, że taka decyzja nie należy do sanepidu.

6
19.01.2021 14:53

PODWYŻKI
 / 
Pracownicy sanepidu dostaną podwyżki. Jest deklaracja

- Sanepid był instytucją zapomnianą. Wiele działań było prowadzonych na papierze i "na piechotę" - mówi w programie "Newsroom" p.o. szefa Głównego Inspektoratu Sanitarnego Krzysztof Saczka. Ma tu na myśli głównie nowe technologie i nowoczesne narzędzia, które wspierają pracę zatrudnionych w inspekcji sanitarnej osób. - Mam przekonanie, że w sanepidzie pracuje się znacznie lepiej. Są telefony, są komputery - mówi Krzysztof Saczka. Gość programu "Newsroom" zapewnia również, że w tym roku pracownicy sanepidów w całym kraju będą mogli liczyć na podwyżki. - Budżet dla inspekcji sanitarnej decyzją premiera został zwiększony i te pieniądze zostaną przeznaczone na wynagrodzenia - mówił Krzysztof Saczka.

bDHYxeXx
52
19.01.2021 14:41

SANEPID
 / 
Bunt przedsiębiorców. Sanepid ruszył na zmasowane kontrole

- Sanepid ma stać na straży bezpieczeństwa epidemicznego w Polsce - mówi Krzysztof Saczka, p.o. szefa Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odpowiada w ten sposób na pytanie o reakcje sanepidów na bunt przedsiębiorców w całym kraju. - W poniedziałek zostało przeprowadzonych ponad 1300 kontroli z czego prowadzonych jest 45 postępowań administracyjnych - mówił w programie "Newsroom". Potencjalna kara może w tych przypadkach wynieść nawet 30 tys. zł. Krzysztof Saczka podkreśla, że "najwyższą wartością jest życie i zdrowie ludzkie" i przez ten pryzmat należy patrzeć na działania zbuntowanych przedsiębiorców.

16
19.01.2021 10:44

GASTRONOMIA
 / 
Sanepid nie odstraszył właścicieli burgerowni. Zamierzają działać dalej

- Ostatniej doby spałam 3 godziny, sprzątaliśmy do 5 rano, chcieliśmy być gotowi na przybycie gości, ale i Sanepidu. Kontrolerzy przyszli po południu, dostaliśmy karę, ale i tak otworzymy znowu - mówi pracownica świeżo otwartego lokalu na Saskiej Kępie.

38
18.01.2021 16:57

PRZEDSIĘBIORCY
 / 
Natychmiastowa wykonalność. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Zbuntowanym przedsiębiorcom grożą grzywny z natychmiastową wykonalnością. Co to znaczy? - Są dwie rzeczy, jedna to jest mandat, a drugie to kara administracyjna. Mandat wystawia policjant, a kara administracyjna - czyli to, co jest najgorsze - to od 5 do 30 tys. zł, co jest natychmiast wykonalne. Zanim się odwołamy, zanim sprawa trafi do sądu, może być tak, że ta kara - nałożona totalnie uznaniowo - zostanie nam na koncie zajęta - powiedziała w programie "Newsroom" adwokat Magdalena Wilk. - Nie dzieje się to błyskawicznie. Najpierw musimy otrzymać decyzję, musi upłynąć 7 dni i dopiero potem musimy liczyć się z tym, że nasze konto zostanie zajęte. Jeżeli już to nastąpi, otrzymamy druczek i tam też jest napisane, że możemy złożyć zarzuty na taką decyzję. To sprawia, że decyzja z automatu jest zawieszana. Jeśli pieniądze już zostały zajęte, to ich to nie wróci, ale da potrzebny czas - dodała.

9
16.01.2021 14:23

OBOSTRZENIA
 / 
Koronawirus. Pub otwarty mimo zakazu. Interweniowała policja

Choć pub powinien być zamknięty, w piątek wieczorem był pełen ludzi. W Gorzowie Wlkp. interweniowali Policjanci z pracownikami sanepidu. Sprawa zakończy się skierowaniem do sądu wniosku o ukaranie właściciela pubu.

bDHYxeXy
61
16.01.2021 11:13

KORONAWIRUS
 / 
Koronawirus. Sanepid przyznaje: fryzjerka nie zasługiwała na karę. Ponad pół roku walki

Warto było walczyć o swoje. Koszaliński sanepid przyznał, że zbyt pochopnie nałożył karę finansowa na fryzjerkę, która wiosną prowadziła działalność mimo zakazu i wydał decyzję odstępującą od jej egzekwowania. W sprawę zaangażował się rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

12
15.01.2021 16:28

BRUDNA WODA
 / 
Trzy tygodnie pili brudną wodę. Sanepid nie spieszył się z badaniem

Przed Bożym Narodzeniem w gminie Narewka pobrano wodę do badania. Po trzech tygodniach przyszły wyniki – nie nadaje się do spożycia. Przez ten czas w 30 wsiach była używana tak, jak zwykle.

1.4K
15.01.2021 12:44

BUNT PRZEDSIĘBIORCÓW
 / 
Bunt przedsiębiorców. Rząd dał policji wytyczne: będą masowe kontrole i kary

Policja będzie sprawdzać w internecie, kto chwali się wznowieniem działalności pomimo zakazu. Wraz z inspektorami sanepidu będą kontrolować i karać zbuntowanych właścicieli firm.

10
14.01.2021 16:17

KORONAWIRUS
 / 
Dyskoteka w rygorze sanitarnym. Menadżer zapowiada otwarcie pomimo zakazu

- Mam towar, którego termin przydatności upływa w lutym. Proszę się postawić na moim miejscu - mówił menadżer dyskoteki w Łódzkiem. Zamierza otworzyć lokal w najbliższą sobotę. Zapewnia, że zabawa będzie się odbywała z zachowaniem norm bezpieczeństwa.

283
11.01.2021 17:07

KORONAWIRUS
 / 
Opublikowali zdjęcie z nielegalnej imprezy. Policja: to może być kosztowna pamiątka

W miniony weekend policjanci z Wrocławia interweniowali wobec uczestników dwóch imprez, które kluby zorganizowały pomimo zakazu. Niektórzy imprezowicze "pochwalili się" swoim wyczynem w mediach społecznościowych. Policja twierdzi, że za taką pamiątkę może im przyjść słono zapłacić.