Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

90 mln zł "ucywilizowanie sanepidów". Minister rozdawał czeki

18
Podziel się:

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał w niedzielę Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu Krzysztofowi Saczce czek na blisko 90 mln zł. Szef resortu zdrowia wskazał, że środki te mają być przeznaczone na doposażenie i modernizację sanepidów w Polsce na poziomie powiatowym.

90 mln zł "ucywilizowanie sanepidów". Minister rozdawał czeki
Minister zdrowia Adam Niedzielski (PAP, PAP/Paweł Supernak)

Minister zdrowia Adam Niedzielski w przekazał Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu Krzysztofowi Saczce czek na kwotę 86,4 mln zł - jak mówił - "w ramach funduszy unijnych, które są właśnie przeznaczone na budowę tej odporności systemów opieki zdrowotnej". Podkreślił, że "środki te będą przeznaczone na doposażenie, na modernizację sanepidów w Polsce na tym poziomie powiatowym".

"Ucywilizowanie sanepidów"

Podczas wizyty w Pile szef resortu zdrowia zaznaczył, że jest to kolejny krok jeśli chodzi o "ucywilizowanie sanepidów".

Niestety mieliśmy do czynienia z taką sytuacją, że przy uderzeniu pandemii okazało się, że sanepidy nie są wystarczająco zinformatyzowane, nie mają odpowiedniej infrastruktury w postaci komputerów, laptopów, które mogły być wykorzystywane w terenie. W tej chwili ten proces, który został zainicjowany bardzo dynamicznie w roku 2020, ma kolejną odsłonę - zapewnił.

Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka podkreślił, że "na początku pandemii inspekcja sanitarna stanęła przed olbrzymim wyzwaniem, jakie postawiła pandemia przed tą organizacją".

- Pracownicy musieli się zmierzyć z ogromem różnych zadań, do których nie mieli zbyt wielkiego wsparcia w postaci sprzętowej, bądź też systemowej. Dlatego też staraliśmy się poczynić jak najwięcej, aby tę pracę poprawić, aby poprawić warunki pracy pracowników, aby doposażyć laboratoria, wprowadzić nowy sprzęt - mówił.

Te środki pozwolą nam wprowadzić wiele unowocześnień, zakupić nowoczesny sprzęt do laboratoriów. W czasie pandemii też zaczęliśmy budować nasz system informatyczny, system ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej, który w pierwszej fazie skupił się oczywiście na działaniach epidemicznych – powiedział.

- Staramy się unowocześniać inspekcję sanitarną, modernizować, zmieniać jej oblicze - podkreślił.

Minister rozdaje czeki

W trakcie wydarzenia symboliczny czek na kwotę 3 mln zł minister zdrowia przekazał także Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile. Środki te mają zostać wykorzystane na prace budowlane i zakup sprzętu laboratoryjnego.

W niedzielnym pikniku zdrowotnym w Pile uczestniczyli też m.in. podsekretarz w ministerstwie zdrowia Marcin Martyniak, Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Poznaniu Agnieszka Pachciarz, oraz parlamentarzyści i przedstawiciele władz lokalnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
........
4 miesiące temu
Po pierwsze to Minister nie rozdał czeków, tylko rozporządził Publicznymi pieniędzmi. Po drugie od tego jest żeby takie rzeczy robić. Po trzecie Czernek więcej rozdał na wille+ w prywatne ręce, a tu wielkie halo bo minister przekazuje Publiczne pieniądze na Państwową instytucję i robi ze tego nie wiadomo jaką imprezę.
Ja3
4 miesiące temu
Jak można tak szastać pieniędzmi i to nie swoimi.Spiesza się by kupić ludzi by na nich głosowali.
wybory wex pl
4 miesiące temu
Wybory
cichy
4 miesiące temu
Żadne środki nie ucywilizują władzy pis-u
ciekawski
4 miesiące temu
BARDZO DRODZY WYBORCY PiS jak nazywa się osoba, która traktuje cudze pieniądze jak własne i je wydaje?