Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Krawiel
Michał Krawiel
|

W upały zostali bez wody. Sanepid wydał wreszcie zgodę, ale woda nadal nie spełnia norm

5
Podziel się:

Niemal tydzień bez dostępu do wody. I to wszystko w trakcie fali upałów, które od prawie dwóch tygodni nie dają chwili wytchnienia w całej Polsce. Mieszkańcy Staszowa i okolicznych miejscowości musieli codziennie chodzić po wodę do beczkowozów. Wszystko przez bakterię paciorkowca kałowego.

W upały zostali bez wody. Sanepid wydał wreszcie zgodę, ale woda nadal nie spełnia norm
Mieszkańcy Staszowa nie mieli dostępu do wody przez bakterię (East News, MAREK MALISZEWSKI/REPORTER)

Mieszkańcy Staszowa (woj. świętokrzyskie) oraz dwóch okolicznych miejscowości, czyli łącznie około 16 tysięcy osób, zostali pozbawieni dostępu do wody. Nie mogli jej pić i korzystać w celach sanitarnych. Wszystko przez skażenie paciorkowcem kałowym.

Zostało ono wykryte 24 czerwca. Zastrzeżenie co do jakości zgłosił jeden z mieszkańców.

Od tego czasu mieszkańcy nie mogli korzystać z wody w swoich domach. Ma ona zostać dopiero dopuszczona warunkowo do spożycia i użycia w celach sanitarnych.

Przez niemal tydzień mieszkańcy musieli codziennie, a czasami nawet kilka razy dziennie korzystać z rozstawionych na terenie beczkowozów. To były naprawdę trudne dni dla wszystkich mieszkańców Staszowa.

Upust swojej frustracji dawali w komentarzach pod postami na Facebooku: ”Oby jak najszybciej! Przecież na taki upał bez wody? Jak się myć? Co gotować? Jak żyć?” – czytamy pod jednym z postów informujących o skażeniu wody. To i tak jedna z bardziej wyważonych reakcji na całą sytuację.

Zobacz także: Nowy obowiązek, rusza spis pieców i kominków. Co trzeba zrobić?

W wodę mieszkańcy byli zaopatrywani przez strażaków i Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Staszowie. Sprawę monitorowała gmina i starostwo powiatowe.

Urzędnicy byli też w stałym kontakcie z urzędem wojewódzkim. W przypadku, kiedy taka sytuacja dotyczy tylko jednej gminy, to administracja rządowa nie jest zobligowana do natychmiastowego działania.

We wtorek (30.06.) Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej wydała warunkową zgodę na dopuszczenie wody do użytku. Choć w badanych próbkach nie ma już bakterii paciorkowca kałowego (którego nawet mała ilość obliguje służby do wydania zakazu), to stan wody nie jest najlepszy.

– Warunkowa przydatność jest stwierdzona ze względu na przekroczone parametry manganu i żelaza – poformowała money.pl PSSE w Staszowie. Woda też pod względem barwy i mętności odbiega od normy. Zwracają na to uwagę mieszkańcy w komentarzach w sieci.

”Czyli prania nadal się nie zrobi bo będzie brudne od syfiastej wody zaj***” – komentuje jedna z mieszkanek Strzeszowa informację o warunkowym dopuszczeniu wody do użytku.

Burmistrz Staszowa poinformował, że gmina ma zamiar przygotować schemat działania w podobnych sytuacjach. – Zleciłem też przygotowanie dokumentacji dotyczącej sieci wodociągowej oraz jej modernizacji – poinformował burmistrz Leszek Kopeć.

Co było przyczyną skażenia? Żaden z urzędów odpowiedzialnych za działanie w tego typu przysadkach nie potrafi na to odpowiedzieć. Woda w gminie Staszów czerpana jest z trzech źródeł. W żadnym nie wykryto skażenia. Problem pojawił się w wodociągach doprowadzających wodę z jednego z ujęć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Nikola
2 lata temu
Współczuje im... W te upały sama cisowianke piłam litrami a chłodny prysznic potrafiłam brać trzy razy dziennie, żeby chociaż trochę się ochłodzić.
RMK
2 lata temu
To PGKIM i Gmina do tej pory nie posiada "planu awaryjnych" na wypadek braku lub skażenia wody??? To jest medium strategiczne, bez którego nie da się żyć. BRAWO. Informacji o wodociągach i z których ujęć gdzie dostarczają wodę też na próżno szukać, to też jest informacja nie do pozyskania nawet w tradycyjny sposób i jak by się wydawało od kompetentnych osób .
aaa
2 lata temu
Ciekawe skąd ten mangan?
kol
2 lata temu
a gdzie wody polskie , podwyżki wody, ale zabezpieczyć ludzi w wodę trudniej.
lol
2 lata temu
Woda odbiega od nory.. no no