Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

GIS bierze pod lupę sprzedaż ryb po skażeniu Odry

5
Podziel się:

Główny Inspektorat Sanitarny zabrał głos w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze. Jak przekazała Izabela Kucharska, zastępca szefa GIS, inspekcja kontroluje ujęcia wody pitnej oraz sprawdza sprzedaż ryb. Bada także czystość kąpielisk.

GIS bierze pod lupę sprzedaż ryb po skażeniu Odry
GIS bierze się za sprzedaż ryb po katastrofie na Odrze (PAP, Jerzy Muszyński)

Zastępca GIS uczestniczyła w środę w posiedzeniu połączonych sejmowych komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Posiedzenie poświęcone było działaniom podjętym w związku z sytuacją na Odrze, gdzie od końca lipca obserwowany był pomór ryb.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ochotnicy próbują ratować ryby z Odry

Kontrole w gastronomii po skażeniu Odry

- Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadziła w związku z sytuacją na Odrze ponad 630 kontroli zakładów żywienia zbiorowego otwartego, punktów małej gastronomii, targowisk, kiosków w kierunku potencjalnego ryzyka wprowadzania do obrotu ryb niewiadomego pochodzenia - powiedziała Kucharska. Poinformowała, że nie stwierdzono sprzedaży takich produktów ani też niskiej czy niewłaściwej jakości produktów rybnych.

- Jeśli chodzi o kąpieliska, to mamy je oczywiście pod nadzorem, natomiast bezpośrednio na przebiegu rzeki Odry nie ma zlokalizowanych kąpielisk ani miejsc przeznaczonych czy używanych okazjonalnie do kąpieli - wskazała.

Podała, że wojewoda zachodniopomorski zamknął na swoim terenie pięć kąpielisk, które są zasilane wodą z Odry. - Mamy jeszcze jedno kąpielisko w woj. dolnośląskim, usytuowane blisko Odry, bo ok. 120 metrów w linii prostej. Tam były pobrane próbki do badań chemicznych, nie stwierdzono przekroczeń w zakresie badanych parametrów - przekazała Kucharska.

Ujęcia wody bezpieczne?

Zastępca GIS przypomniała, że na bieżąco aktualizowany serwis kąpieliskowy dostępny jest w internecie. - Jeśli chodzi o badania wody przeznaczonej do spożycia, to na całym przebiegu Odry nie mamy ujęć, które bezpośrednio z rzeki Odry są zasilane, oprócz jednego, które jest i było nieczynne, nie zasila w wodę pitną żadnych miejscowości - powiedziała.

Podała, że dotychczas przeprowadzono badania w 382 ujęciach. - Są to w ponad 70 proc. ujęcia głębinowe. Pobieranych było od jednej do pięciu próbek. W każdej próbce oznaczano od 26 do 30 parametrów chemicznych i fizykochemicznych. Nie stwierdziliśmy przekroczeń tych parametrów - przekazała. - Oczywiście opracowany jest harmonogram dalszych działań podejmowanych przez organy państwowej inspekcji sanitarnej w terenie. Nie ustajemy w monitorowaniu ujęć wody, kąpielisk i targowisk - zapewniła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
szczeci
miesiąc temu
Hitem tygodnia jest ostatnio "Paprykarz odrzański " oraz świeża rybka z Odry w promocji.
Nad Mo(R)że
miesiąc temu
Kilka lat temu pracowałem na wakacjach w smażalni ryb dodatkowo była tam wędzarnia.Jeden z pracowników powiedział,że jeżeli chce przepracować dwa miesiące to absolutnie mam nie jeść wędzonych ryb bo sa 2-gatunku ☺ dodatkowo niektóre były smażone po 2-3 razy...przed wizytą sanepidu były przywiezione i przygotowane ryby przez samego właściciela dodatkowo przywiózł kupne wędzone wegorze mimo iż były na stanie...włożył je na chwilę do wędzarni i po "kontroli" spakowal i dał dwóm kobietą z sanepidu...Właściciel zajmował się również sprzedażą lodów na plaży tzn."wysyłał"kilku-kilkunastu nieletnich którzy sprzedawali je chodząc po plaży.Lody rozmrazane i zamrazane po kilka razy aż się sprzedadzą...Ale nic nie przebije kukurydzy w kolbach która również sprzedawana była na i w okol plaży.Kukurydza była pastewna i gotowała się non stop w dwóch dużych garach po kilka dni...Smacznego
Marek 13
miesiąc temu
To znaczy że przez tyle lat nie robił nic. Ten GIS brał kasiore za walenia w walenia
Niestety
miesiąc temu
Patologia rzadu trwa. Schemat: Dezinformacja, sianie rynkowej paniki, wstrzymanie dostawy konkretnego towaru, a następnie podwyższenie cen. Manipulacji c. d. Ktoś ma jakieś wątpliwości w temacie??
smacznego pis...
miesiąc temu
najlepiej dostarczyć je do sejmowej stołówki!!