Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Głosowanie nad tarczą antykryzysową w piątek. Prezydent wniósł swoje uwagi w sprawie zawieszenia składek na ZUS

Sejm w piątek ma rozpatrywać rządowy projekt tarczy antykryzysowej. Posiedzenie ma być jednodniowe - wynika z informacji, do których dotarł PAP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KPRM)
W piątek posłowie zbiorą się, by głosować nad pakietem rozwiązań gospodarczych na czas kryzysu (Fot: Adam Guz)

Premier Mateusz Morawiecki zapytany w czwartek 18 marca o to, kiedy pakiet rozwiązań ma trafić pod głosowanie, odpowiedział: "Ustawa będzie gotowa do piątku. Zaprezentujemy ją szybko parlamentowi i mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu ją przyjmie. Rozmawiałem o tym z marszałek Elżbietą Witek".

Postanowienia tarczy antykryzysowej poznaliśmy w mijającym tygodniu, ale nadal nie jest to ostateczna wersja. Przykładowo, rząd przewidział, że przedsiębiorcy, który w związku z tym, że handel i usługi praktycznie zamarły, będą mogli wnioskować o zawieszenie składek na ZUS. Nie spodobało się to nie tylko samym zainteresowanym, którzy skrytykowali pomysł odroczenia z obowiązkiem późniejszej spłaty, lecz również opozycji i koalicjantowi PiS w Zjednoczonej Prawicy, ugrupowaniu Porozumienie. W sobotę po ich stronie opowiedział się prezydent Andrzej Duda, który również jest zwolennikiem zlikwidowania składek na trzy miesiące.

Jak wynika z informacji PAP, posłowie zagłosują nad pakietem ustaw w piątek.

Tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa to wsparcie dla przedsiębiorców, małych i średnich firm, ich pracowników oraz całej gospodarki, która w związku z kryzysem może w tym roku mocno zwolnić. Obejmie 5 elementów. Są to: bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego i program inwestycji publicznych.

Wśród rozwiązań pomocowych znajdują się rozwiązania dla małych i średnich firm, które będą mogły uzyskać przedłużenie kredytów obrotowych oraz uzyskać nowe finansowanie zabezpieczone w 80 proc. gwarancjami de minimis BGK. Otrzymają również mikropożyczki do wysokości 5 tys. zł. Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać zwrot CIT poprzez korektę podatku z 2019 o wysokość strat w 2020 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, mateusz morawiecki, składki zus, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-03-2020

HalinkaWszystkie firmy (wiem bo sama prowadzę) są super szczęśliwe z tego zawieszenia ZUS. To nasza szansa na uniknięcie upadku ekonomicznego.

25-03-2020

LucynaPrezydent i Premier to jak zawsze zgrany duet, razem doprowadzili tarczę do obecnego stanu. Ich współpraca robi wrażenie.

25-03-2020

zzxxProjekt jest fenomenalny, o głowę przewyższa wszystkie projekty Włoch czy Niemiec pod kątem kompleksowości, i procentu PKB przeznaczonego na pomoc … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (52)