Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Premier obiecał nagrody za frekwencję. Gminy pytają, gdzie są pieniądze

160
Podziel się:

Mateusz Morawiecki zapowiedział na początku października, że gminy z najlepszą frekwencją w wyborach parlamentarnych otrzymają nagrody. Dni jednak mijają, a samorządy nadal pieniędzy nie zobaczyły. Dlatego apelują do premiera, bo do 15 listopada muszą utworzyć budżet na 2024 r.

Premier obiecał nagrody za frekwencję. Gminy pytają, gdzie są pieniądze
Mateusz Morawiecki obiecał pieniądze dla gmin w czasie kampanii wyborczej (PAP, Radek Pietruszka)

Na początku października premier podczas spotkania z wyborcami PiS na Żywiecczyźnie zapowiedział organizację konkursu dla gmin. - Wzorem wyborów poprzednich chcemy zaproponować pewnego rodzaju rywalizację w powiatach, w gminach tak, aby gminy do 20 tysięcy (mieszkańców) mogły w poszczególnych powiatach rywalizować ze sobą, w której gminie będzie najwyższa frekwencja - mówił szef rządu.

Od wyborów, w których wygrała demokratyczna opozycja, minęły już prawie trzy tygodnie. A pieniędzy, czy choćby szczegółów finansowania konkursu, nadal nie ma. Przypomnijmy, że w całym kraju frekwencja była rekordowa i wyniosła 74,38 proc.

Dlatego, jak podaje portalsamorzadowy.pl, Związek Gmin Wiejskich (ZGW) zaapelował do premiera, żeby wypłacić środki dla gmin, w których frekwencja przekroczyła 60 proc. Jest to o tyle ważne, że do 15 listopada samorządy muszą przedstawić projekty budżetów, a "niektóre z gmin, mają otrzymać nawet 2,5 mln zł". Szacuje się, że wypłata nagród pochłonie 1,6 mld zł.

Pieniądze na remizy i remonty

Gminy wiejskie nie chcą czekać bezczynnie na obiecane pieniądze. Dlatego przewodniczący ZGW Krzysztof Iwaniuk zwrócił się do premiera. Poprosił Mateusza Morawieckiego o "określenie zasad i terminów wypłacania nagród, obiecanych samorządom" - informuje portal.

Premier obiecał, że do gmin trafi m.in. milion zł na remonty remiz strażackich oraz taka sama kwota na budżety obywatelskie. Po 250 tys. zł mają otrzymać natomiast koła gospodyń wiejskich oraz lokalne kluby sportowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(160)
Olo
3 miesiące temu
Nie wiadomo jak to się ułoży
Pezio
4 miesiące temu
Rozumiem, że to będzie z pieniędzy partii PiS. W ramach konstytutucyjnego kreowania polityki. Trzeba przyznać, że mają fantazje w tej kreacji.
maro
4 miesiące temu
Możesz obiecywać ale za swoje
jgc
4 miesiące temu
Pierwsza decyzja jaka powinna być podjęta przez nowy rząd demokratyczny powinno być usunięcie tych zwyrodnialców z TVPiS z Matyszkowiczem, Pereirą, Rachoniem, Kłeczkiem, Holecką, Ogórek, Bugałą i im podobnym kreaturom, którzy do końca służą mafii Kaczyńskiego, Morawieckiego i tak zrujnowali niezależne dziennikarstwo, a następnie postawienie ich przed wymiarem sprawiedliwości. To ta telewizja nie transmitowała żadnego spotkania Tuska z milionami Polaków jak również pozostałych liderów partii opozycyjnych . Tak haniebnej propagandy to nawet w PRL nie było. Na tych łajdaków poszło extra ponad 12 miliardów złotych jakie klika Kaczyńskiego wykradła Polakom z budżetu. TVPiS do likwidacji a w to miejsce powołać nową stację z niezależnymi dziennikarzami
hmmm
4 miesiące temu
Samorządy PO nie mają czym zapłacić za głosy w wyborach?
...
Następna strona