Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|

Goldman Sachs o inflacji w Polsce. Jeden czynnik pozostanie podwyższony

10
Podziel się:

Według ekonomistów z banku Goldman Sachs, inflacja zasadnicza prawdopodobnie osiągnęła szczyt w lutym i zacznie spadać w przeciągu 2023 r. W swojej opinii do środowych danych GUS wskazują oni jednak, że inflacja bazowa, zwłaszcza na rynku usług, pozostanie podwyższona.

Goldman Sachs o inflacji w Polsce. Jeden czynnik pozostanie podwyższony
Inflacja w Polsce prawdopodobnie miała szczyt w lutym - uważają ekonomiści Goldman Sachs (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Przypomnijmy, że według środowych danych GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2023 r. wzrosły rdr o 18,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 1,2 proc. W styczniu, po przeszacowaniu koszyka wag, ceny rdr wzrosły o 16,6 proc., a mdm wzrosły o 2,5 proc. Wcześniej GUS podawał, że w styczniu ceny rdr wzrosły o 17,2 proc., a mdm wzrosły o 2,4 proc.

Goldman Sachs o szczycie inflacji w Polsce

Jak ocenili ekonomiści z Goldman Sachs, inflacja zasadnicza prawdopodobnie osiągnęła szczyt w lutym i zacznie spadać w przeciągu 2023 r., co będzie przede wszystkim odzwierciedlać słabnący wkład czynników nie będących składową inflacji bazowej, jak np. normalizacja cen energii dla gospodarstw domowych oraz żywności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ekonomista pokazuje, co się stało z ceną oleju. "Z 5 zł podrożał do 15 zł w dwa lata"

Eksperci Goldmana wskazali jednocześnie, że inflacja bazowa, zwłaszcza na rynku usług, pozostanie "lepka" i podwyższona, ograniczając tym samym tempo powrotu inflacji do celu NBP na poziomie 2,5 proc. +/- 1 ppN

Nie spodziewają się oni jednak, żeby odczyty inflacyjne skłoniły Narodowy Bank Polski do zmiany polityki stóp procentowych w najbliższym czasie.

Analitycy zauważyli, że inflacja na poziomie 18,4 proc. rdr w lutym była niższa względem konsensusu rynkowego (18,5 proc. rdr) oraz prognoz GS (18,6 proc. rdr). Zaznaczyli jednak, iż wzrost inflacji w lutym względem stycznia nastąpił po znacznej korekcie w dół wobec wstępnych szacunków inflacji za styczeń (17,2 proc. wstępnie wobec 16,6 proc. po rewizji). Oznacza to – stwierdzono – że miesięczny wzrost inflacji w lutym był znacznie silniejszy niż konsensus (1,2 proc. mdm wobec konsensusu 0,8 proc. mdm).

Przekazano, że zgodnie ze szczegółowym zestawieniem NBP inflacja bazowa dóbr trwałego użytkowania uległa obniżeniu. Zdaniem ekonomistów niepokojący jest za to fakt, że wpływ tego spadku został zniwelowany przez przyspieszający wzrost cen w sektorze usług, przez co ogólna inflacja bazowa wzrosła z 11,7 proc. rdr w styczniu do 12 proc. rdr w lutym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
CCNNNC
2 dni temu
Juz w latach 90 za Balcerowicza pisali , ze strata to tez jest zysk ale ze znakiem Minus
50+
4 dni temu
Nie czarujcie ludzi. Inflacja w PL będzie rosnąć. Idą wybory, a populiści w pisie marzą o III kadencji.
robolbezrobot...
4 dni temu
43 lata temu robotnicy i studenci obalali komunę mieli jedną wizję wolności dziś budując silną Polskę studenci wspierają byłych komuchów ( 75% firm polskich zakładali byli komuniści kierownicy ,i wszyscy którzy mieli dojścia im się pomaga )którzy gnoją na potęgę robotników nawet doszło do tego że braci ściągali by mniej dać zarobić robotnikom - gdzie ta solidarność , gdzie wizja dostatnio żyjących Polaków (4,2k)- a granica dla ich braci otwarta( rynek pracy) - robotnik nie chce jałmużny w postaci mieszkań komunalnych bo i tak ich nie dostanie ( w pierwszej kolejności dostaną robiący na czarno i urzędnicy )chce pracy godności i zarobku - ta różnica w spojrzeniu na silną Polskę wynika pewnie ( kasa i z kim przystają )
edc
4 dni temu
wmawiaja wam ze inflacja a raczej nie inflacja tylko stopa inflacji bedzie spadac tylko ze jezeli inflacja bazowa ktora jest najwazniejsza i napedza reszte inflacji bedzie dalej wysoka to nie ma mowy ze reszta inflacji sie obnizy, pomijajac juz ze nizsza inflacja to dalej inflacja i ceny i tak dalej beda rosly.
kp_
4 dni temu
to ile będą musiały płacić obligacje, by się sprzedały? kp