Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
WS
|
aktualizacja

Górnicy wyjdą na ulice? Jest data protestu

170
Podziel się:

Pierwsza runda między związkami zawodowymi a zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej zakończyła się fiaskiem. Jak informuje NSZZ "Solidarność" w Katowicach, o ile kolejne rozmowy zaplanowane na 2 lutego nie przyniosą rozstrzygnięć, 10 lutego zatrudnieni przeprowadzą akcję protestacyjną przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych w Warszawie.

Górnicy wyjdą na ulice? Jest data protestu
Górnicy z JSW planują protest (GETTY, NurPhoto)

Reprezentatywne organizacje związkowe oczekują wzrostu płac od pierwszego stycznia 2023 roku o 25 proc. Taki postulat, jak podaje "S", został zgłoszony już w grudniu 2022 roku. 12 stycznia podpisano protokół rozbieżności. Spór wszedł w etap mediacji.

"Strona społeczna podtrzymała swoje stanowisko w kwestii podwyżek płac, uzasadniając to wynikiem finansowym za 9 miesięcy 2022 roku na poziomie 5,9 mld zł i przewidywanym wynikiem finansowym za cały zeszły rok na poziomie 7-7,5 mld zł", czytamy na stronie Solidarności w Katowicach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Obajtek może obawiać się kontroli NIK? "Cofamy się w polityce gospodarczej do czasów PRL"

Kolejne rozmowy bez porozumienia

25 stycznia odbyły się rozmowy z mediatorem – senatorem Wojciechem Piechą z Prawa i Solidarności. Pracodawca oświadczył, że nie może zrealizować postulatu podniesienia płac o 25 proc. w 2023 roku, natomiast w związku z zyskiem, jaki osiągnął w 2022 roku, jest gotowy na negocjacje w sprawie wypłaty nagrody pieniężnej dla pracowników w sierpniu 2023 roku.

"Musimy z przykrością przekazać pracownikom, że pracodawca (Zarząd JSW) po raz kolejny nie przedstawił żadnych konkretnych propozycji, które mogłyby być podstawą do osiągnięcia kompromisu i podpisania protokołu uzgodnień określającego politykę płacową (wzrost wynagrodzeń) w 2023 roku", podano w komunikacie związkowców opublikowanym po zakończeniu rozmów, który został przytoczony na stronie katowickiej Solidarności.

Data protestu w JSW

Jak przekazały reprezentatywne wnioski we wspomnianej notatce, mediacje to ostateczny etap rozmów, które mają doprowadzić do zawarcia porozumienia lub podpisania protokołu rozbieżności, w wyniku którego zgodnie z ustawą mogą zostać przeprowadzone akcje protestacyjne, a nawet strajk.

"Kolejne spotkanie z udziałem mediatora zaplanowano na 2 lutego. Jeśli nie przyniesie ono przełomu to, jak zapowiadają związkowcy, 10 lutego przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych w Warszawie odbędzie się akcja protestacyjna", podała Solidarność.

W rozmowie z money.pl Tomasz Siemieniec, rzecznik prasowy JSW, przekazał, że w trakcie mediacji spółka nie będzie komentowała sprawy. Jednocześnie zaznaczył, że średnie wynagrodzenie w firmie wynosi 10 700 zł brutto. Spółka zatrudnia 22 tys. osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(170)
Górnik
2 miesiące temu
Kopalnie kiedyś , a dziś to już nie to samo, nie znacie się na rzeczy. Dziś prace wykonujemy w 6-ciu, kiedyś to samo robiło 10 osób i to my wypracowujemy ten zysk... Zapraszam do ściany na budowę wnęki lub budowa wzmocnień jest tego dużo i to nie ma tak bo nam się należy to jest nasze dobro narodowe które jest niszczone przez niektórych polityków... zwłaszcza przez tych z POprzedniego nierządu
Cała prawda
2 miesiące temu
Bardzo ciekawe gdzie te wypłaty po 10000? Bo faktycznie to nawet połowy niema. Bzdury wypisują a banda wariatów czyta i powstają jeszcze większe bzdury. Deputat węglowy wypłacany po nieco ponad 500zl, ja się pytam gdzie za to kupić węgiel? Ludzi coraz mniej, już pracujemy za pięciu. Zapraszam wszystkich hejterów do pomocy, bo ta się przyda i przy okazji zobaczycie jak ta rzekome 10000 zł wpływa co miesiąc.
momo
2 miesiące temu
Trochę wstecz , już Buzek i UE wieściły upadek górnictwa. Balcerowicz zniszczył PGR-y a górnikom kazał się przebranżowić,A teraz , jak każdy , wykorzystują swój czas.
Roman
2 miesiące temu
Ile można strajk proszę bardzo zamykamy najgorszą kopalnie i na bruk wszystkich bez zadnych odpraw rocznej pensji za nic czy co oni tam jeszcze mają chwila moment problem sie rozwiąże
zzz
2 miesiące temu
Odczepcie się od Warszawy, dajcie nam normalnie żyć , ewentualnie pojedzcie na Żoliborz i tam protestujcie. Ciągle Wam mało, dosyć już tych roszczeń.
...
Następna strona