Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Górnicy zablokowali tory. Chcą zatrzymać import rosyjskiego węgla

455
Podziel się:

Górnicy z "Sierpnia 80" zablokowali tory kolejowe prowadzące do Elektrowni Łaziska. To ich protest przeciwko importowi zagranicznego węgla do Polski. - Dziś blokujemy elektrownię - grzmią. Tauron, do którego należy elektrownia, zapewnia jednak, że nie używa w niej rosyjskiego węgla.

Górnicy domagają się upublicznienia wykazu spółek zależnych od spółek Skarbu Państwa, które korzystają z węgla z Rosji
Górnicy domagają się upublicznienia wykazu spółek zależnych od spółek Skarbu Państwa, które korzystają z węgla z Rosji (iStock.com, svet110)

Grupa kilkunastu górników z "Sierpnia 80" od rana w piątek blokuje tory, którymi jak twierdzą związkowcy, do elektrowni wjeżdża importowany węgiel z Rosji. - Nie wjedzie tu żaden ruski węgiel. Dziś blokujemy elektrownię, ale jak będzie trzeba, przyspawamy do torów pociągi na przejściach granicznych, a transporty z Rosji będziemy wysypywać - zapowiedział przed Elektrownią Łaziska Rafał Jedwabny, górnik z WZZ "Sierpień 80".

Jak podkreślał, kopalnia "Bolesław Śmiały" w Łaziskach Górnych ma pełne zwały, a znajdująca się za płotem elektrownia sprowadza węgiel wagonami, choć taśma pomiędzy kopalnią a elektrownią może go dostarczyć bez dodatkowych kosztów.

O proteście górników poinformował rzecznik Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80", Patryk Kosela w przesłanej do redakcji informacji. - Górnicy z "Sierpnia 80" rozpoczęli właśnie blokadę torów kolejowych prowadzących do Elektrowni Łaziska - przekazał.

Górników zelektryzowała informacja Ministerstwa Aktywów Państwowych z połowy stycznia, z której wynika, że blisko 9 mln ton węgla sprowadziła Polska w ubiegłym roku od 1 stycznia do 30 listopada z Federacji Rosyjskiej. To drugi najwyższy wynika od 2014 roku - wynika z danych resortu. Tym czasem, jak przekonują górnicy na hałdach leżą tony polskiego węgla.

Zobacz także: Obejrzyj także: Protest górników przeciwko sprowadzaniu rosyjskiego węgla. Emilewicz: To nie jest towar zakazany

- Zwały na kopalniach są pełne, a rząd zamiast wziąć się poważnie do roboty, składa kolejne obietnice i deklaracje, które są pustosłowiem - grzmi Patryk Kosela. - Elektrownia Łaziska należy do grupy Tauron. Tauron ma swoje 3 kopalnie, ale mimo to importuje obcy węgiel. To jakaś kpina! Po raz kolejny wzywamy rząd do upublicznienia wykazu spółek zależnych od spółek Skarbu Państwa, które mimo posiadania własnych kopalń lub zaangażowania kapitałowego w spółki zajmują się importem węgla od Putina i jego oligarchów. To nie do pomyślenia. Nasze kopalnie wkrótce będą zamykane, ludzie pójdą na bruk, Śląsk stanie się skansenem biedy, a rosyjscy oligarchowie przy pomocy polskich menadżerów spółek Skarbu Państwa nabijają swoje kieszenie kolejnymi miliardami - przyznaje rzecznik "Sierpnia 80".

Tauron zapewnia jednak, że w elektrowni Łaziska nie korzysta z węgla z Rosji. - W Łaziskach, podobnie jak w całym segmencie wytwarzania Grupy TAURON, węgiel kupowany jest wyłącznie na rynku krajowym, u największych podmiotów zajmujących się produkcją i obrotem paliwami – wyjaśnia Patrycja Hamera, rzecznik prasowy TAURON Wytwarzanie. - Ze względu na połączenie taśmociągowe, prawie 60 procent dostarczanego do Łazisk paliwa węglowego pochodzi z KWK Bolesław Śmiały. Istotnym dostawcą są również kopalnie należące do TAURONA. Większość węgla zakupionego z kolei w Węglokoksie pochodzi z kopalni Bobrek-Piekary - dodaje rzecznik TAURON Wytwarzanie.

Blokadę kolejowego przejścia na wschodniej granicy zapowiedzieli także na początku stycznia zrzeszeni w "Sierpniu 80" górnicy z czterech kopalń kopalni zespolonej "ROW" - informują związkowcy z "Sierpnia 80". Jak zapowiadają, jeśli sytuacja się nie zmieni w najbliższych dwóch tygodniach kopalnie ROW staną.

Już dziś radykalizację protestu zgłaszają górnicy z kopalni "Pokój" (część kopalni zespolonej "Ruda"), w której to zatrzymano wszystkie inwestycje i planuje się ją zamknąć jeszcze w tym roku (choć pierwotna data likwidacji wyznaczona była na koniec 2022 r.). Związkowcy twierdzą, że do likwidacji przeznaczone mają być kolejne kopalnie jak: "Wujek", "Bolesław Śmiały", a być może także "Halemba" i "Bielszowice".

- Nasze kopalnie się likwiduje, bo zalewa nas zagraniczny dotowany i nieobjęty szkodliwą polityką klimatyczną węgiel z Rosji. Kopalnia "Pokój" pod topór ma pójść pierwsza, ale już słyszymy, że nie będzie ona ostatnia. Węgiel zalega na zwałach, bo choć zakontraktowany to nie jest odbierany przez elektrownie, co z kolei wpływa na brak przychodów i brak pieniędzy na podwyżki dla nas górników - wyjaśnia Rafał Jedwabny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(455)
Beata
3 lata temu
Górnicy obudzili się. Szkoda, że trochę późno.
MIG
3 lata temu
Ja sie pytam kto w takim razie pracuje w tych kopalniach jak gornicy cały czas albo strajkują albo blokują ? Chcecie polski sprzedawać SPRAWDZAJCIE ceny giełdowe jak i po tyle samo sprzedawajcie nikt od Ruskich nie będzie kupował, PROSTE NIE???
Brońta Polski
3 lata temu
Najpierw stocznie później huty a teraz kopalnie no pięknie się "rozwijamy". A u Niemca wszystko git. Stocznie są huty są a w Australii Simens buduje największą kopalnie węgla. Z ręką w nocniku się obudzą ludzie jak już niczego nie będzie w Polszy
Wojtek
3 lata temu
Ha ha... Pis obiecał złote góry, różne +, górnicy pewnie to łyknęli i głosowali... no to teraz dudę z solidarności na taczce na kamczatkę ! A jedna się nawet darła, że wystarczy nie kraść.... ha ha ha
Brawo Rosja
3 lata temu
Wladimir wjedzie i pol tego waszego polskiego wysypiska bedzie Jego. polak teraz juz nic nie znaczy, wiec trzeba jeszcze z nich resztki wycisnac. Do boju Rksja !!!
...
Następna strona