Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Grodzki ostro ws. weta budżetu UE. "Wzywam rządzących do opamiętania"

9
Podziel się

- Jako senatorowie oczekujemy poszanowania interesu narodowego i wycofania się ze sprzecznej z polską racją stanu groźby weta; ono godzi w interesy gospodarcze, polityczne i strategiczne Polski - oświadczył marszałek Senatu Tomasz Grodzki w wystąpieniu dotyczącym budżetu UE.

Grodzki ostro ws. weta budżetu UE. "Wzywam rządzących do opamiętania"
- Jesteśmy w punkcie zwrotnym naszej historii - mówił Grodzki (PAP, PAP/Piotr Nowak, Piotr Nowak)
bDAuZDeJ

Specjalne wystąpienie marszałka Senatu wyemitowały m.in.: TVP1, TVP Info oraz Polskie Radio. Grodzki zwrócił się w nim do rządzących. Apelował o opamiętanie i powrót do przestrzegania praworządności.

- Jesteśmy w punkcie zwrotnym naszej historii. Polski rząd chce zawetować nowy budżet Unii Europejskiej, a tym samym fundusz odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa. Budżet Unii to są nasze pieniądze - podatników z Polski i całej Europy.

Zobacz także: Budżet UE. Polska poniesie sromotną klęskę? Europoseł mówi, jakie są realia
bDAuZDeL

- Rząd chce je zawetować, gdyż nie chce powiązać budżetu z przestrzeganiem prawa. Nie możemy zrozumieć dlaczego, a może raczej w imię czego, rząd dzisiaj chce zrezygnować z pieniędzy, które należą się Polakom - mówił Grodzki.

Marszałek przekonywał, że wystarczy być praworządnym, "przestrzegać Konstytucji, trójpodziału władzy, niezależności sądownictwa, poszanowania praw człowieka i godności ludzkiej".

Jak dodał, rozumieją to wszystkie kraje Unii Europejskiej poza dwoma. Grodzki miał tu na myśli Polskę i Węgry, które w ocenie Grodzkiego lekceważą praworządność i reguły demokratyczne.

bDAuZDeR

Marszałek zaznaczył, że Polacy przed laty podjęli już decyzje i jasno dali do zrozumienia, że Polska z racji swojego położenia nie może być neutralna i do wyboru ma rodzinę cywilizacji Zachodu albo autorytarne dyktatury Wschodu.

- Kilka pokoleń naszych rodaków walczyło o to, aby po latach zniewolenia przez komunistyczny reżim wrócić do grona krajów wolnego świata. Do Unii Europejskiej wstąpiliśmy z własnej woli. To my, dumny polski naród, zdecydowaliśmy o tym w referendum. Rząd nie ma mandatu do wyprowadzania nas z Unii bez zapytania narodu o zdanie - podkreślił.

Przypomniał również, że Senat podjął uchwałę wzywającą rząd do przyjęcia wynegocjowanego przez ten rząd projektu unijnego budżetu.

bDAuZDeS
bDAuZDfm
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Rad.
2 miesiące temu
Niemcy ciągle nam nie odpuszczają.
Tomek
2 miesiące temu
Wzywam Pana do oddania kopert
WWW
2 miesiące temu
Marszałek twierdzi że w Polsce nie ma praworządności, jednocześnie wzywa rząd do podpisania budżetu z tą klauzulą czyli to on chce pozbawić nas finansowania, kto tu jest chory?
bDAuZDfn
Piłat
2 miesiące temu
Za 30 srebników sprzedałby Polske
Wodzu prowadź
2 miesiące temu
Tylko po udanym powstaniu listopadowym udało się nam zlikwidować Królestwo Polskie.