Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
PRC
|
aktualizacja

Groszowe emerytury. Seniorzy skarżą się na finanse

15
Podziel się:

Około 350 tys. Polaków pobiera emeryturę niższą od minimalnej. Z roku na rok tych osób przybywa. Według ZUS za 4 lata będzie ich nawet pół miliona.

Groszowe emerytury. Seniorzy skarżą się na finanse
W Polsce 350 tys. osób pobiera emeryturę niższą od minimalnej. (PAP, money.pl, Tytus Żmijewski)
bEEbEDDp

Co najbardziej doskwiera polskim seniorom? Dla dwóch na trzech pytanych przez dziennik "Fakt" emerytów to sytuacja materialna jest największym problemem.

Nic dziwnego, kiedy w Polsce 350 tys. osób pobiera emeryturę niższą od minimalnej. – Szacujemy, że do 2025 roku może to być około pół miliona osób – stwierdza w rozmowie z dziennikiem prof. Gertruda Uścińska.

Zobacz także: Polski Ład. Posłanka PO: Chaotyczny, nieprzemyślany i skomplikowany system
bEEbEDDr

Zaledwie 14 proc. ankietowanych przez "Fakt" oceniło swoją sytuację finansową jako dobrą lub bardzo dobrą.

Przeciętna emerytura wynosi w Polsce około 2500 zł. Jak wynika z danych ZUS, pobiera ją około 3 mln osób.

bEEbEDDx

– Mamy do czynienia z dużą polaryzacją, dysproporcja w tej przeciętnej emeryturze między emeryturą mężczyzn a kobiet wynosi prawie 50 proc. – mówiła w rozmowie z "Faktem" prezes ZUS.

Średnia emerytura kobiet wynosi nieco więcej niż 2000 zł, a mężczyzn zbliża się do 3000 zł. Minimalna emerytura to z kolei 1250,88 zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEbEDDS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
gorgon
1 tyg. temu
Liczba ulg dla seniorów i tak się zwiększa, choć wciąż jest to kropla w morzu potrzeb. Ale są też skierowane na nich inicjatywy prywatne, choćby 20% ulgi na leki w dozach. W budżecie takiego emeryta to już może zrobić sporą różnicę.
bea
2 tyg. temu
Studia , 33 lata pracy. Z pokorą znoszę emeryturę 1670 . Połowę oddaję na opłaty, kupie leki , za resztę próbuje przeżyć. Wiecie , dlaczego jestem pełna pokory? Bo wiem, że wy też tak żyć będziecie. Wiem, że wasze dzieci będą nie tylko utrzymywać swe rodziny, ale także starych rodziców, szczególnie tych samotnych. Jest sprawiedliwość.
Olo44
2 tyg. temu
Jak 350 tyś. może dostawać mniejszą niż mnimalną skoro jest minimalna.
bEEbEDDT
atlas
2 tyg. temu
Niech dalej popierają PiS.
aurelmark
2 tyg. temu
To smutne, ale i niesprawiedliwe .Kobiety pracują średnio 5 lat krócej niż mężczyżni i biorą emeryurę o 8 lat dłużej/o tyle dłużej żyją wg GUS/,w sumie 13 lat ! Przy emeryturze np.3 tys.zł różnica wynosi 463 000 zł. A statystyczny facet jest emerytem tylko 8 l. i 9 m-cy /kobieta 21 l.9 m-cy/ !!