Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
PRC
|
aktualizacja

Czekają nas głodowe emerytury. Będzie trzeba dłużej pracować

23
Podziel się

Obecnie przeciętna emerytura stanowi 50 proc. ostatniego wynagrodzenia, ale z każdym rokiem ten stosunek się zmniejsza. Za pół wieku przeciętna emerytura będzie miała wartość minimalnego świadczenia.

Czekają nas głodowe emerytury. Będzie trzeba dłużej pracować
emeryci emerytura ławka park senior emeryt spacer seniorzy (money.pl, Rafał Parczewski)
bErCGnoB

Płacenie składek na ZUS nie zagwarantuje młodym Polakom emerytury - pisze "Super Express". Z każdą dekadą będzie ona stanowić znacznie mniejszą część ostatniej wypłaty.

Z prognoz ZUS wynika, że wypłacane za 50 lat wieku świadczenia będą głodowe. Obrazuje to tzw. stopa zastąpienia - to informacja, jaką część ostatniej pensji będzie stanowiła emerytura.

Zobacz także: Kiedy likwidacja OFE? Waldemar Buda podał możliwy termin
bErCGnoD

O prognozę przyszłych emerytur zapytał poseł Adam Szłapka. Z wyliczeń wynika, że już w 2030 r. przeciętna miesięczna emerytura będzie stanowiła nie 50 proc. jak obecnie, ale już 48,43 proc. ostatniej pensji.

Jaka przyszłość czeka młodych dorosłych, którzy właśnie wchodzą na rynek pracy? W 2050 r. stopa zastąpienia wyniesie tylko 29,5 proc., a w 2070 r. 23,5 proc. To z kolei oznacza, zauważa Super Express, że przyszła przeciętna emerytura będzie miała wartość minimalnej (obecnie to nieco ponad 1000 zł na rękę).

bErCGnoJ

- Nie licz na ZUS, licz na siebie. Jeżeli chcesz utrzymać poziom życia sprzed emerytury, musisz oszczędzać. Inaczej spotka cię rozczarowanie. Nie wierz, że państwo zapewni ci dobrobyt na starość. To jest technicznie niemożliwe - ostrzegał w rozmowie z money.pl dr Błażej Podgórski, prodziekan Kolegium Finansów i Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErCGnpe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
Olo
4 tyg. temu
Mówią pracujcie dłużej, żeby mieć lepsza emeryturę. Ale.... jak uwierzysz i wypracujesz godną emeryturę to nowy ład PiS skutecznie ja uszczupli. Takie niestety to niespójne i niesprawiedliwe.
yxyxy
miesiąc temu
złodzieje, to składki też powinny być jak od pensji minimalnej.
Podprogowy
miesiąc temu
I znowu ,,głodowe,, i ,,głodowe,, i tak w koło macieju. Każdy wie ile sobie wypracował i jaką otrzyma emeryturę. Proste obliczenie w kalkulatorze emerytalnym na pue zus. To tak na teraz, informacja dla osób w wieku przedemerytalnym z dużym stażem pracy składkowej. Emerytury stażowe nie są w większości ,,głodowe,, a więcej, na przyzwotym poziomie. Co do planowania na dziesiątki lat to radziłabym powściągliwość , może być różnie, czas pokaże.
bErCGnpf
Sss
miesiąc temu
Więcej budynków dla zusu,marmury ,i coraz wyższe pensje prezes zus,dyrektorów,a ty człowieku płać wedle zasady: ZUS : Zaufaj, Ubezpiecz, Spierdalaj . To smutna rzeczywistość ,a ekonomiczne nieroby tylko każą samemu oszczędzać. Ciekawe z czego jak się zarabia minimalną pensję bo pracodawca ma ciężko
2-2
miesiąc temu
Pamietajcie ze dluzszy czas pracy to krutsze pobidranie emerytury
...
Następna strona