Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
TOS
|

Grzegorz Braun nie wpisuje wypłaty z Sejmu w oświadczenia majątkowe. Nie wie, że trzeba?

114
Podziel się:

Grzegorz Braun groził śmiercią ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu i za karę stracił na pół roku połowę uposażenia i dietę poselską. Gdyby opierać się na jego oświadczeniach majątkowych, wyszłoby, że ta kara nie ma znaczenia, bo poseł i tak nie pobiera sejmowej wypłaty. Okazuje się jednak, że nie jest to prawda.

Grzegorz Braun nie wpisuje wypłaty z Sejmu w oświadczenia majątkowe. Nie wie, że trzeba?
Grzegorz Braun nie wpisuje wypłaty z Sejmu w oświadczenia majątkowe. Nie wie, że trzeba? (GETTY, SOPA Images)
bEJYFtIR

Grzegorz Braun został ukarany za zwrócenie się do Niedzielskiego słowami "będziesz pan wisiał", wypowiedzianymi z sejmowej mównicy. W ten sposób poseł podsumował swoją wypowiedź dotyczącą "nadmiarowych zgonów" w ciągu ostatniego roku.

Adam Niedzielski zgłosił sprawę do prokuratury, to samo zrobiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. A Prezydium Sejmu obniżyło Braunowi na pół roku uposażenie poselskie i odebrało dietę.

Grzegorz Braun i jego zarobki. Co z uposażeniem poselskim?

I tu zaczyna się zamieszanie, bo według oświadczeń majątkowych Grzegorz Braun nie bierze z Sejmu pieniędzy. W jego oświadczeniach zarobki z Sejmu nie są wymienione w żadnej rubryce.

bEJYFtIT
Zobacz także: Kopalnia Turów. UE sama weźmie pieniądze? Prof. Belka: można odciągnąć

Grzegorz Braun w najnowszym dokumencie z kwietnia 2021 roku pochwalił się jedynie pieniędzmi, które zarabia na swoich filmach zamieszczanych na YouTube'ie. W 2020 roku zainkasował za to ponad 115 tys. zł. Dochody te wpisał w rubryce "inne dochody osiągane z tytułu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej lub zajęć". Przyznał się też do posiadania nieco ponad 4,5 tys. zł oszczędności.

bEJYFtIZ

Po uposażeniu poselskim i diecie nie ma jednak śladu. Jak jednak ustaliła "Rzeczpospolita" w Centrum Informacyjnym Sejmu, nie oznacza to, że poseł tych pieniędzy nie bierze. Według informacji CIS Braun pobiera pełne uposażenie (12826,64 zł brutt) i dietę (4008,33 zł brutto).

Dlaczego więc tego nie ujawnia? On sam z gazetą rozmawiać nie chciał. My również mu wysłaliśmy pytanie na sejmowy adres e-mail posła i czekamy na odpowiedź.

Na to pytanie spróbowała jednak odpowiedzieć "Rzeczpospolitej" Julia Pitera, była minister ds. walki z korupcją z PO. Jak przyznaje Pitera, nazwa rubryki, w której powinno się wpisać dochody z Sejmu, jest niejednoznaczna. Wszystko przez sformułowanie "inne dochody", co może sugerować dochody inne niż te, które posłowie dostają z Sejmu.

bEJYFtJa

Oświadczenia majątkowe do zmiany

W rzeczywistości chodzi zaś po prostu o dochody niewymienione we wcześniejszych rubrykach oświadczenia majątkowego, w których można wpisywać np. wpływy z udziałów w spółkach, których jest się właścicielem. Dlatego zdaniem Pitery potrzebna jest zmiana tych druków.

Z "Rzeczpospolitą" porozmawiał też Jan Łopata z PSL, szef Komisji Etyki Poselskiej. To ta komisja zajmuje się kontrolą oświadczeń majątkowych posłów. - Wpisywanie takich dochodów do oświadczeń jest sejmową praktyką i wydaje się, że również obowiązkiem - ocenia Łopata.

Za zatajenie prawdy w oświadczeniu majątkowym grozi do trzech lat więzienia. Na razie jednak Braun straci po prostu sporą sumę pieniędzy. Koło nosa przejdzie mu ponad 62 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJYFtJu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(114)
haha
3 tyg. temu
Kiedys media saczyly jad na Korwina, a ten za wasza zasluga wprowadzil konfederacje do sejmu. Tak teraz robicie reklame Braunowi. Glupcy, nie potraficie wyciagac wnioskow ^^
jerzyna
4 tyg. temu
Takie tam szczesc bosze.I wszystko jasne.Prawdziwy katolib.
Kazach
4 tyg. temu
katolik i wszystko jasne
bEJYFtJv
Arbuza
4 tyg. temu
Ale dajecie popis jątrzenia i zakłamania - jak "święty" z Gdańska (wraz z połowicą) zapominał ile ma mieszkań - to jest OK, inni mają więcej za uszami - ale nie, trzeba Brauna znokautować ? Za to, ze mówi prawdę ?
Emeryt.
4 tyg. temu
Ciekawe,że inni "wybrańcy narodu" jakoś o tym nie zapominają (zdarza się im nie wpisać innych korzyści)!!!Gość kpi z naszej inteligencji!!!
...
Następna strona