Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

GUS, inflacja i szalejące ceny. Wyniki i tak lepsze od celu NBP

1
Podziel się:

GUS publikuje nowe dane, inflacja szaleje, a wraz z nimi zawirowaniu uległy ceny podstawowych produktów. Czy sierpniowe wyniki wywrócą finanse Polaków do góry nogami?

GUS, inflacja i szalejące ceny. Czy w 2020 odczujemy spadek wartości pieniądza?
GUS, inflacja i szalejące ceny. Czy w 2020 odczujemy spadek wartości pieniądza? (iStock)
bEUdOVQR

GUS, inflacja i szalejące ceny. Czy w 2020 odczujemy spadek wartości pieniądza?

Inflacja wyniosła 2,9 proc. w ujęciu rocznym w sierpniu br. (wobec 3 proc. r/r w lipcu), podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych.

Zobacz także: Inflacja nadal wysoka. Do końca roku nie będzie lepiej
bEUdOVQT

Sierpniowy wynik wciąż jest wyższy od celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego, choć mieści się w akceptowanym paśmie odchyleń. NBP definiuje "stabilność cen" jako wzrost koszyka CPI o 2,5 proc. z dopuszczalnym odchyleniem o jeden punkt procentowy w obie strony.

GUS, inflacja i szalejące ceny

Już zeszłym miesiącu ceny towarów i usług konsumpcyjnych były wyższe niż przed rokiem o 2,9 proc. W poprzednich miesiącach - z wyjątkiem maja - inflacja była na wyższym poziomie. Wahała się od 3 do 3,4 proc.

bEUdOVQZ

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 3 proc. r/r, ceny nośników energii - wzrosły o 4,5 proc. r/r, zaś ceny paliw do prywatnych środków transportu zmniejszyły się o 12,3 proc. r/r, podano w komunikacie.

Z 7,2 do 4,5 proc. obniżyła się dynamika cen nośników energii. Na spadek inflacji istotny wpływ miały także ceny paliw, które w sierpniu były niższe niż przed rokiem o 12,3 proc. Można się także domyślać, że nieco spowolniło tempo wzrostu cen usług, które w poprzednich miesiącach było wyjątkowo wysokie.

bEUdOVRu
KOMENTARZE
(1)
Ludzkie drama...
rok temu
Jak można tak rozregulować gospodarke szalejącą inflacją to się w głowie nie mieści