Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

GUS. Wzrosły ceny skupu podstawowych produktów rolnych

1
Podziel się:

GUS poinformował, że ceny skupu podstawowych produktów rolnych, m.in. pszenicy, żyta i żywca rzeźnego, wzrosły w sierpniu zarówno w stosunku do miesiąca ubiegłego, jak i w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r.

GUS. Ceny skupu podstawowych produktów rolnych w górę
GUS. Ceny skupu podstawowych produktów rolnych w górę (East News, KAMIL KIEDROWSKI/REPORTER)

Jak podaje portal farmer.pl, wzrost cen skupu podstawowych produktów rolnych w sierpniu 2019 r. o 0,7% w stosunku do lipca był wynikiem wzrostu cen żywca: wieprzowego i drobiowego oraz mleka. Zgodnie z danymi GUS wzrost cen w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego wyniósł 1,3%.

Jak wylicza Urząd, na targowiskach w sierpniu 2019 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły ceny skupu większości ważniejszych produktów rolnych, z wyjątkiem cen jęczmienia, kukurydzy, żywca wieprzowego i drobiowego oraz mleka.

W skali roku natomiast odnotowano wzrost cen większości produktów rolnych. Wyjątek stanowiły ceny żywca wołowego.

Zobacz także: Zobacz: Uderzające dane GUS. Rośnie skala ubóstwa, głównie wśród pobierających zasiłki

W sierpniu br. średnio za pszenicę płacono w skupie 66,39 zł/dt (decyton), czyli mniej o 1,8% niż przed miesiącem i o 11,7% niż przed rokiem. Ceny targowiskowe pszenicy (90,04 zł/dt) spadły o 3,3% w porównaniu z poprzednim miesiącem, natomiast wzrosły o 8,6% w stosunku do roku ubiegłego.

W skupie za ziemniaki płacono średnio 67,79 zł/dt, o 37,7% mniej niż przed miesiącem, natomiast o 73,9% więcej niż przed rokiem. W transakcjach targowiskowych średnia cena za 1 dt ziemniaków (233,34 zł) wzrosła zarówno w porównaniu z poprzednim miesiącem (o 14,7%), jak i w stosunku do analogicznego okresu ub. r. (o 119,7%).

Źródło: farmer.pl, money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
godgoreholic ...
3 lata temu
Renty podwyższą, a ceny i tajk wzrosną i wyjdzie nam wszystko na zero jak zawsze!