Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sipri
27.01.2020 18:18

Handel bronią. Chiny drugim największym producentem na świecie

Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem po raz pierwszy mógł ocenić dane na temat produkcji zbrojeniowej Chin. Wynik? Tylko USA sprzedają więcej broni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
Chińska broń druga po amerykańskiej. (Fot: Dura-Ace/CC/Wikimedia/Flickr)

Chiny do tej pory nie pojawiały się w raportach SIPRI z powodu, jak podawano, "braku wystarczającej liczby wiarygodnych danych". To się jednak zmieniło. Analitycy Instytutu mogli ocenić dane na temat produkcji czterech największych chińskich koncernów zbrojeniowych za lata 2015-2017 i przedstawić na ich podstawie własne, wiarygodne oceny.

Wynik tej analizy? Chiny produkują więcej sprzętu wojskowego niż jakiekolwiek inne państwo na świecie z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych.

Sprzedaż broni za 54,1 mld dolarów

Chińskie przedsiębiorstwa wytwarzają mniej uzbrojenia niż koncerny amerykańskie, ale więcej niż cały przemysł zbrojeniowy Rosji, poinformował Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem. Cztery przeanalizowane przez SIPRI chińskie koncerny zbrojeniowe działają w obszarze lotnictwa i astronautyki, elektroniki i systemów uzbrojenia przeznaczonych na potrzeby sił lądowych.

Wartość ich sprzedaży wynosi 54,1 mld dolarów, czyli 49 mld euro. To o 16 mld dolarów więcej niż wartość sprzedaży dziesięciu największych rosyjskich firm zbrojeniowych, ale znacznie mniej niż sprzedaż podobnych koncernów amerykańskich.

W porównaniu z wynikami sprzedaży koncernów zbrojeniowych z innych państw, cztery chińskie koncerny znalazły się w 2017 roku w pierwszej dwudziestce największych firm zbrojeniowych na świecie, a trzy z nich weszły nawet do pierwszej dziesiątki, wyprzedzając Grupę Airbus.

Polska została wmieszana w skandal z nielegalną sprzedażą broni na Ukrainę.
Handel bronią. Polska wmieszana w międzynarodowy skandal

Do pierwszej dwudziestki SIPRI należało do tej pory jedenaście koncernów amerykańskich, sześć koncernów europejskich i trzy rosyjskie.

Większość broni pozostaje w Chinach

Rzeczywista wartość sprzedaży chińskiego uzbrojenia jest nawet nieco wyższa i wynosi w sumie od 70 do 80 mld dolarów, powiedział w wywiadzie dla Niemieckiej Agencji Prasowej DPA ekspert SIPRI Nan Tian. Największym odbiorcą chińskiego uzbrojenia pozostają siły zbrojne Państwa Środka.

Modułowy system broni strzeleckiej Grot - złożenie

"Niemal cała broń, wytworzona w Chinach, sprzedawana jest na tamtejszym rynku wewnętrznym" - stwierdził Tian. Jednym z powodów takiej sytuacji jest to, że Pekin chce zachować całkowitą niezależność pod względem produkcji uzbrojenia i technologii militarnej od innych państw - dodał.

30 tys. pocisków do moździerzy trafiło na Ukrainę. (zdjęcie ilustracyjne)
Handel bronią. Nattan może stracić koncesję. "Postępowanie w toku"

Poza tym zaznacza się nowy trend, polegający na wzroście popytu na chińską broń za granicą. Zanim jednak Chiny zrównają się pod względem sprzedaży uzbrojenia z Rosją, minie jeszcze sporo czasu - wyjaśnił Tian.

Za sprzedaż uzbrojenia eksperci SIPRI uznają sprzedaż sprzętu wojskowego i usług odbiorcom wojskowym w kraju i za granicą. Większość koncernów określanych jako zbrojeniowe wytwarza, obok broni i innego sprzętu wojskowego, także inne produkty przeznaczone na rynek cywilny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Źródło:
Deutsche Welle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-01-2020

dfgDemokratyzacja po Hamerykańsku.

28-01-2020

ObW przedwojennej Polsce było wiele świetnych konstrukcji broni niestety za mało, a teraz?

28-01-2020

EDrankig gołebi pokoju ?....;-)))

Rozwiń komentarze (14)