Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Handel bronią. Chiny drugim największym producentem na świecie

14
Podziel się

Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem po raz pierwszy mógł ocenić dane na temat produkcji zbrojeniowej Chin. Wynik? Tylko USA sprzedają więcej broni.

Chińska broń druga po amerykańskiej.
Chińska broń druga po amerykańskiej. (flickr.com, Dura-Ace/CC/Wikimedia/Flickr)
bDZrXzDp

Chiny do tej pory nie pojawiały się w raportach SIPRI z powodu, jak podawano, "braku wystarczającej liczby wiarygodnych danych". To się jednak zmieniło. Analitycy Instytutu mogli ocenić dane na temat produkcji czterech największych chińskich koncernów zbrojeniowych za lata 2015-2017 i przedstawić na ich podstawie własne, wiarygodne oceny.

Wynik tej analizy? Chiny produkują więcej sprzętu wojskowego niż jakiekolwiek inne państwo na świecie z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych.

Sprzedaż broni za 54,1 mld dolarów

Chińskie przedsiębiorstwa wytwarzają mniej uzbrojenia niż koncerny amerykańskie, ale więcej niż cały przemysł zbrojeniowy Rosji, poinformował Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem. Cztery przeanalizowane przez SIPRI chińskie koncerny zbrojeniowe działają w obszarze lotnictwa i astronautyki, elektroniki i systemów uzbrojenia przeznaczonych na potrzeby sił lądowych.

bDZrXzDr

Wartość ich sprzedaży wynosi 54,1 mld dolarów, czyli 49 mld euro. To o 16 mld dolarów więcej niż wartość sprzedaży dziesięciu największych rosyjskich firm zbrojeniowych, ale znacznie mniej niż sprzedaż podobnych koncernów amerykańskich.

W porównaniu z wynikami sprzedaży koncernów zbrojeniowych z innych państw, cztery chińskie koncerny znalazły się w 2017 roku w pierwszej dwudziestce największych firm zbrojeniowych na świecie, a trzy z nich weszły nawet do pierwszej dziesiątki, wyprzedzając Grupę Airbus.

bDZrXzDx

Do pierwszej dwudziestki SIPRI należało do tej pory jedenaście koncernów amerykańskich, sześć koncernów europejskich i trzy rosyjskie.

Większość broni pozostaje w Chinach

Rzeczywista wartość sprzedaży chińskiego uzbrojenia jest nawet nieco wyższa i wynosi w sumie od 70 do 80 mld dolarów, powiedział w wywiadzie dla Niemieckiej Agencji Prasowej DPA ekspert SIPRI Nan Tian. Największym odbiorcą chińskiego uzbrojenia pozostają siły zbrojne Państwa Środka.

Zobacz także: Modułowy system broni strzeleckiej Grot - złożenie
bDZrXzDy

"Niemal cała broń, wytworzona w Chinach, sprzedawana jest na tamtejszym rynku wewnętrznym" - stwierdził Tian. Jednym z powodów takiej sytuacji jest to, że Pekin chce zachować całkowitą niezależność pod względem produkcji uzbrojenia i technologii militarnej od innych państw - dodał.

Poza tym zaznacza się nowy trend, polegający na wzroście popytu na chińską broń za granicą. Zanim jednak Chiny zrównają się pod względem sprzedaży uzbrojenia z Rosją, minie jeszcze sporo czasu - wyjaśnił Tian.

bDZrXzDz

Za sprzedaż uzbrojenia eksperci SIPRI uznają sprzedaż sprzętu wojskowego i usług odbiorcom wojskowym w kraju i za granicą. Większość koncernów określanych jako zbrojeniowe wytwarza, obok broni i innego sprzętu wojskowego, także inne produkty przeznaczone na rynek cywilny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

bDZrXzDS
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(14)
Domi
rok temu
Brawo
Cbcb
rok temu
Chiny zrùpcie pożądek z wirusem a my Polacy jak nam unia europejska pozwoli to będziemy kupowadz
brawo
rok temu
onuce w odwrocie
bDZrXzDT
JAR
rok temu
HEHEHE CHIŃSKIE TO DOBRE JEST TYLKO ŻARCIE.I TYLE
GJW
rok temu
Połączenie Eurofighter-a z F-16. Dali radę. Oryginalna konstrukcja.