Notowania

Handel bronią. Nattan może stracić koncesję. "Postępowanie w toku"

Warszawska firma Nattan, która kupiła za pośrednictwem cypryjskiej spółki broń z Serbii i - według doniesień - nielegalnie odsprzedała ją na Ukrainę, może stracić koncesję. Pociski zostały przejęte przez prorosyjskich separatystów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MON)
30 tys. pocisków do moździerzy trafiło na Ukrainę. (zdjęcie ilustracyjne) (Fot: mon.gov.pl)

Warszawska firma Nattan z pozwoleniem na handel bronią od MSWiA kupiła za pośrednictwem cypryjskiej spółki broń z Serbii, która nielegalnie trafiła na Ukrainę. Przejęli ją jednak prorosyjscy separatyści w Donbasie i w ten sposób Polska została wplątana w międzynarodową awanturę, opisywał sprawę "Dziennik Gazeta Prawna".

Przekaz był prosty "Serbowie mordują rosyjskie dzieci w Ługańsku i Doniecku dostarczając pociski Ukraińcom". Sprawa 30 tys. pocisków do moździerzy szybko się rozkręcała i w końcu odtworzono łańcuch dostaw, który wskazywał na polską firmę.

- Rząd przykłada wielką wagę do przemysłu obronnego - zapewniał  na targach w Kielcach minister Macierewicz.
Polska chce być potęga w handlu bronią. Tymczasem eksport spada, a lepsi są Białorusini i Bułgarzy

Posłowie posłowie sejmowego klubu Lewicy Monika Pawłowska i Andrzej Rozenek, zażądali wyjaśnień od ministrów: spraw wewnętrznych obrony narodowej.

Po publikacji "DGP" resort zajął się sprawą. W odpowiedzi na interpelację poleską, Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i zastępca ministra koordynatora służb zapewnił, że zespół kontrolny powołany przez MSWiA "podjął czynności w ramach doraźnej kontroli działalności gospodarczej wykonywanej przez ww. podmiot", czyli spółkę Nattan.

Polska została wmieszana w skandal z nielegalną sprzedażą broni na Ukrainę.
Handel bronią. Polska wmieszana w międzynarodowy skandal

Globalne wydatki na obronność rosną. To szansa dla polskiego przemysłu

Warszawska firma miał zezwolenia na obrót bronią, ale "wydana koncesja uprawnia do obrotu uzbrojeniem wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" - wynika z odpowiedzi wiceministra przytaczanej przez "DGP".

W odpowiedzi wiceministra na pytania parlamentarzystów padła informacja, że zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie cofnięcia koncesji firmie i jest ono w toku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-01-2020

gradcPISAC NAZWISKAMI I TO TYMI ZNANYMI Z POLITYKI A NIE POLSKA.

22-01-2020

endlochJak można zauważyć firma raczej powinna handlować prezerwatywami a jak nie wie jak to robić to starsi bracia w wierze jej podpowiedzą.

22-01-2020

juTAbloid od zajmowania się dziurawymi prezerwatywami dyskutuje o handlu bronią... dobre

Rozwiń komentarze (62)