Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Handel bronią. Nattan może stracić koncesję. "Postępowanie w toku"

62
Podziel się:

Warszawska firma Nattan, która kupiła za pośrednictwem cypryjskiej spółki broń z Serbii i - według doniesień - nielegalnie odsprzedała ją na Ukrainę, może stracić koncesję. Pociski zostały przejęte przez prorosyjskich separatystów.

30 tys. pocisków do moździerzy trafiło na Ukrainę. (zdjęcie ilustracyjne)
30 tys. pocisków do moździerzy trafiło na Ukrainę. (zdjęcie ilustracyjne) (MON, mon.gov.pl)

Warszawska firma Nattan z pozwoleniem na handel bronią od MSWiA kupiła za pośrednictwem cypryjskiej spółki broń z Serbii, która nielegalnie trafiła na Ukrainę. Przejęli ją jednak prorosyjscy separatyści w Donbasie i w ten sposób Polska została wplątana w międzynarodową awanturę, opisywał sprawę "Dziennik Gazeta Prawna".

Przekaz był prosty "Serbowie mordują rosyjskie dzieci w Ługańsku i Doniecku dostarczając pociski Ukraińcom". Sprawa 30 tys. pocisków do moździerzy szybko się rozkręcała i w końcu odtworzono łańcuch dostaw, który wskazywał na polską firmę.

Posłowie posłowie sejmowego klubu Lewicy Monika Pawłowska i Andrzej Rozenek, zażądali wyjaśnień od ministrów: spraw wewnętrznych obrony narodowej.

Po publikacji "DGP" resort zajął się sprawą. W odpowiedzi na interpelację poleską, Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i zastępca ministra koordynatora służb zapewnił, że zespół kontrolny powołany przez MSWiA "podjął czynności w ramach doraźnej kontroli działalności gospodarczej wykonywanej przez ww. podmiot", czyli spółkę Nattan.

Zobacz także: Globalne wydatki na obronność rosną. To szansa dla polskiego przemysłu

Warszawska firma miał zezwolenia na obrót bronią, ale "wydana koncesja uprawnia do obrotu uzbrojeniem wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" - wynika z odpowiedzi wiceministra przytaczanej przez "DGP".

W odpowiedzi wiceministra na pytania parlamentarzystów padła informacja, że zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie cofnięcia koncesji firmie i jest ono w toku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(62)
wołyń
2 lata temu
I gdzie problem, bo nie rozumiem? Jak ukraincy maszerują z francuskimi nowymi karabinami to dobrze, a jak my sprzedajemy to źle?
Pacyfizm
2 lata temu
Pieniądze nie śmierdzą a polski rząd jestem gotów o wszystko posadzić oprucz niestety pacyfizmu czy ktoś ostatnio słyszał w tv o pacyfistach o zaprzestaniu zbrojeń wojen i mordowania ludzi raczej sobie nie przypominam za dużą kasę mogą inowiercy zarobić żeby był pokój na świecie
NN
2 lata temu
To pokazuje że ochrona kontrwywiadowcza naszych interesów nie działa.
NOZ KARWASZ T...
2 lata temu
To tylko konkurencja podała te dane. W Polsce firmy handlują bronią na taka skalę że głowa mała . A tak na marginesie - mieli zgodę na obrót tylko na terenie RP w związku z tym pytanie od kogo brali i komu sprzedawali skoro głównym graczem w Polsce jest PGZ ?????
Ile jeszcze a...
2 lata temu
PiS i wszystko jasne..
...
Następna strona