Broń – Wszystkie wiadomości
BROŃ / Na 100 Amerykanów przypada 120 sztuk broni. Żaden inny naród nie może się równać
Po masakrze w Teksasie, w której zastrzelonych zostało 21 osób, Stany Zjednoczone znów rozpaliła dyskusja o powszechnym dostępie do broni. Joe Biden nawołuje do wdrożenia ograniczeń w sprzedaży. Gros Amerykanów jednak uważa, że jakiekolwiek zmiany w tym zakresie byłyby naruszeniem ich prawa do wolności. Tymczasem żadne inne państwo nie może się równać z Ameryką, jeżeli chodzi o sztuki broni posiadanej przez cywili.
USA / USA wysłały do Ukrainy kolejne partie broni. W tym prawie wszystkie haubice M777
Znaczna większość haubic M777 została już wysłana z USA do Ukrainy - podał w poniedziałek Pentagon. Poinformowano także, że w obsłudze dział przeszkolono ponad 300 ukraińskich artylerzystów. Przedstawiciele Pentagonu donoszą także, iż rosyjscy żołnierze nie wykonują rozkazów przełożonych.
WOJSKO / USA sięgają po prawo z czasów II wojny światowej. Ta decyzja może być dla Ukrainy kluczowa
Prezydent Joe Biden podpisał The Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act. To ustawa, która sprawi, że będzie mógł niemal samodzielne podejmować decyzje, jaki sprzęt wojskowy trafi do Ukrainy. Proces decyzyjny zostanie skrócony praktycznie do minimum. Wszystko to ma pomóc Ukraińcom w odpieraniu rosyjskich ataków, w szczególności na wschodzie i południu kraju.
BROŃ / Tempo dostaw broni do Ukrainy jest niespotykane. Rosja musi "wyciągać szmelc z magazynów"
Broń trafia do Ukraińców w niespotykanym tempie. Nie tylko defensywna. Na front trafiają już czołgi i nowoczesne zestawy przeciwpancerne. Kraje NATO opróżniają swoje magazyny. Czy może zabraknąć w nich broni? – Rosja traci sprzęt i ludzi. Wyciąga już szmelc z magazynów. To nie jest tak, że jak my oddajemy sprzęt, to zaraz przyjadą Rosjanie, a my nie mamy zdolności obronnych – mówi money.pl jeden z ekspertów.
WOJNA W UKRAINIE / Kolejne miliardy pomocy wojskowej płyną do Ukrainy z Wielkiej Brytanii
Wielka Brytania w ramach grupy G7 przed konsultacjami z Ukrainą zobowiązała się do udzielenia Ukrainie dalszej pomocy wojskowej w wysokości 1,3 miliarda funtów brytyjskich - przekazało brytyjskie Ministerstwo Skarbu. Część tego pakietu w wysokości 300 mln funtów w ubiegłym tygodniu ogłosił już premier Boris Johnson.
BROŃ / Prezydent USA otrzymał uprawnienia jak z II wojny światowej. Ma to pomóc Ukrainie
Izba Reprezentantów, izba niższa Kongresu USA, zatwierdziła w czwartek (28 kwietnia) projekt ustawy o przywróceniu programu Lend-Lease z okresu II wojny światowej - informuje Polska Agencja Prasowa. Pozwoli to Stanom Zjednoczonym sprawniej wysyłać broni, amunicję i sprzęt wojskowy broniącej się przed inwazją Rosji Ukrainie.
PRAWO / W Polsce będzie łatwiej o broń? Projekt ustawy trafił do Sejmu
Grupa posłów Kukiz'15 oraz Prawa i Sprawiedliwości złożyła w Sejmie projekt ustawy o broni i amunicji. Autorzy projektu przekonują, że w nowych przepisach chodzi przede wszystkim o to, aby uprościć procedury związane z przyznawaniem pozwoleń na broń. Zmiany mają też zwiększyć obroty w sektorze broni i akcesoriów.
WOJNA W UKRAINIE / Niemcy dostarczą Ukrainie więcej broni
Do tej pory Niemcy przekazali Ukrainie pociski przeciwpancerne i przeciwlotnicze. Rząd federalny zamierza dostarczyć Ukrainie więcej broni - przekazał w poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit. Niemcy są czwartym eksporterem broni na świecie.
HANDEL BRONIĄ / Mimo embarga broń płynęła do Rosji. Najwięcej sprzedały Francja, Niemcy i Włochy
Co najmniej 10 państw Unii Europejskiej sprzedawało broń Rosji pomimo sankcji, jakie zostały nałożone po zaanektowaniu Krymu - donosi RMF24 powołując się na dane Investigate Europe. Na przestrzeni lat 2015-20 sprzedano sprzęt wojskowy za 346 mln euro. Najwięcej sprzedały Francja, Niemcy i Włochy.
WOJSKO / Europa się zbroi. Kupuje amerykańską broń
Rządy państw europejskich planują coraz większe zakupy uzbrojenia w związku z wojną toczącą się w Ukrainie. Jak podaje agencja Reutera, notowania producentów broni zyskują, a Europa kupuje m.in. drony, systemy obrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej, oraz samoloty bojowe. Wśród krajów zwiększających swój budżet na obronę jest również Polska.
WOJNA / Australia wesprze Ukrainę. Wyśle pomoc, której "lwią częścią będzie broń do walki z Rosjanami"
Australia wesprze Ukrainę bronią o wartości 50 mln dolarów w postaci rakiet, amunicji oraz innego sprzętu wojskowego. Informacje o przekazaniu broniu podał we wtorek premier Scott Morrison. Jeszcze w ubiegłym tygodniu Scott obiecywał wsparcie Ukrainy w walce z Rosją jedynie pomocą - zauważa agencja AP
BRANŻA ZBROJENIOWA / NIK skontrolował Polską Grupę Zbrojeniową. Brak strategii, problemy z terminami dostaw dla polskiego wojska
NIK opublikował wyniki kontroli w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Kontrolerzy zwracają w nim uwagę na to, że kolejne zarządy były niezdolne do wdrożenia strategię działania, a "jej brak destrukcyjnie wpływał na tworzenie własnych strategii przez spółki zależne". Najwyższa Izba Kontroli zwróciła także uwagę na fakt, że PGZ ma problem z eksportem swoich produktów.
BROŃ / Rekordowa sprzedaż broni w Niemczech. Oto największy odbiorca
Wartość zatwierdzonego do sprzedaży w 2021 r. uzbrojenia w Niemczech wynosiła 9,35 mld euro. To rekord. W 2020 r. było to 5,82 mld. Największym odbiorcą niemieckiego uzbrojenia jest Egipt.
KONFLIKT / Kanclerz Niemiec jednoznacznie na temat pomocy Ukrainie. "Nie dostarczamy broni na obszary objęte konfliktami"
Olaf Scholz nie zmienił zdania dotyczącego transportu dostaw broni przez Niemcy. Berlin konsekwentnie jest przeciwny tego typu działaniom. Kanclerz Niemiec powiedział też, że tego samego zdania jest Angela Merkel, którą zastąpił na stanowisku. Scholz jednocześnie dodał, że Niemcy planują wzmocnić swoja wojskową obecność w krajach bałtyckich.
UKRAINA / Ukraińscy cywile masowo kupują broń. Do samoobrony i udziału w obronie terytorialnej
Ukraińcy masowo kupują broń do samoobrony i udziału w obronie terytorialnej - pisze tygodnik "NW". Uzbrojenie to teraz głośny temat w internecie. Właściciel jednego z lokali zaoferował nawet na Facebooku darmową pizzę dla każdego, kto zarejestrował niedawno broń.
KONFLIKT / Uzbrojenie z Litwy, Łotwy i Estonii trafi na Ukrainę. Państwa potwierdzają
Amerykańskie uzbrojenie, które posiadają Litwa, Łotwa i Estonia, trafi na Ukrainę. Ministerstwa Obrony trzech państw potwierdziły tę informację we wspólnym komunikacie. Zielone światło na przekazanie uzbrojenia dają również Stany Zjednoczone. Jeden z czołowych analityków wojskowych w USA natomiast opowiedział PAP, jaki jest najbardziej prawdopodobny scenariusz rosyjskiej inwazji.
NIEMCY / Niemcy blokują przekazanie haubic z czasów NRD Ukrainie
Niemcy nie zgodziły się na transport haubic pochodzących z byłego NRD na Ukrainę z Estonii. Sprzęt wojskowy została w latach 90. XX wieku kupiony przez Finlandię. Trafił później do Estonii. Niemcy nie zgadzają się na dostawy swojej broni w strefy konfliktu, a bez ich zgody strona estońska nie może ich przekazać Ukraińcom.
SPRZEDAŻ BRONI / Policzyli, ile firmy zarobiły na handlu bronią w 2020 r. Dominują producenci z jednego kraju
Za 54 proc. światowej sprzedaży broni odpowiedzialne są amerykańskie firmy. Nadal dominują w rankingu think-tanku Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) - poinformowała turecka agencja prasowa Anadolu Agency. Sprzedaż broni i mienia wojskowego wzrosła na całym świecie o 1,3 proc. w porównaniu z 2019 r.