Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

Historyczny moment. Jest pierwsze zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba

6
Podziel się:

Prezydent USA Joe Biden na specjalnej konferencji zaprezentował jedno z pierwszych zdjęć wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, który został wystrzelony w kosmos w grudniu 2021 r. Zdjęcie pokazuje galaktyki – "malutki wycinek naszego wszechświata", jak mówił szef NASA.

Historyczny moment. Jest pierwsze zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba
Teleskop Jamesa Webba ma pomóc nam znaleźć odpowiedzi na pytania o początki wszechświata (NASA)

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, uważany za następcę teleskopu Hubble'a, to imponujący instrument. Średnica jego zwierciadła wynosi 6,5 m. Urządzenie zostało wystrzelone w przestrzeń kosmiczną pod koniec grudnia 2021 r., a w styczniu znalazło się na właściwej orbicie. Przez kolejne miesiące przygotowywało się do rozpoczęcia obserwacji w podczerwieni. W nocy z poniedziałku na wtorek polskiego czasu amerykański prezydent Joe Biden pokazał jedno z pierwszych zdjęć, jakie wykonał teleskop.

– Sto lat temu myśleliśmy, że istnieje tylko jedna galaktyka. Teraz (wiemy – że) ta liczba jest nieograniczona. W naszej galaktyce mamy miliardy gwiazd. A istnieją miliardy galaktyk z miliardami gwiazd i dziś po raz pierwszy rzucamy na nie okiem – mówił podczas konferencji szef NASA, były astronauta Bill Nelson.

12 lipca NASA pokaże znacznie więcej zdjęć wykonanych przez teleskop Webba.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

Dr hab. Maciej Mikołajewski, emerytowany profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, w niedawnej rozmowie z Polską Agencją Prasową tłumaczył, że w teleskopie Jamesa Webba zawarto kilkadziesiąt absolutnie nowatorskich rozwiązań, które wyróżniają go od wszystkiego, co do tej pory działało na Ziemi i w kosmosie, jeśli chodzi o badania wszechświata. Wyjaśniał, że dzięki temu instrumentowi będziemy mogli zajrzeć do wnętrza obłoków pyłowych, obserwować rodzące się gwiazdy i układy planetarne, a nawet poszukiwać tzw. sygnatur życia w atmosferach planet pozasłonecznych.

Teleskop Jamesa Webba będzie w stanie zrobić podobne zdjęcia galaktyk odległych nawet o ponad 10 mld lat świetlnych. Będą to galaktyki, które powstały zaledwie miliard-dwa miliardy lat po Wielkim Wybuchu. Będziemy mogli dowiedzieć się np., skąd biorą się supermasywne czarne dziury w centrach galaktyk – mówił Maciej Mikołajewski.

Na liście obiektów, które były pierwszymi celami naukowców pracujących z teleskopem, znalazło się kilka pozycji. To:

  • Mgławica Carina – jedna z największych i najjaśniejszych mgławic na niebie,
  • egzoplaneta WASP-96 b znajdująca się poza Układem Słonecznym – odkryta w 2014 r.;
  • Mgławica Pierścień Południowy (znana jako Rozerwana Ósemka), którą dzieli od Ziemi dystans około 2 tys. lat świetlnych;
  • grupa galaktyk Kwintet Stephana, znajdująca się aż 290 milionów lat świetlnych od Ziemi;
  • soczewkowanie grawitacyjne SMACS 0723 – to zjawisko, w którym masywna gromada galaktyk powiększa się i zaburza światło obiektów znajdujących się za nią, co pozwala obserwować ekstremalnie dalekie i niezwykle słabe galaktyki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
kosmos
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
xxx
3 miesiące temu
Wszystko jest do ogarnięcia . Niedługo jak będzie blisko zagłady planety lub jak ludzie wymyśla jakiś super napęd orbitalny na pewno ktoś nas odwiedzi , albo żeby się przewijać w nowym większym świecie albo nie daj Bóg uratować planetę oczywiście przed nami . W końcu ludzie to najgorsze zwierzęta 😉.
noico
3 miesiące temu
czyli tam gdzie jest ciemny nieboskłon to tam są gwiazdy?zdjęcia są robione w podczerwieni, których człowiek gołym okiem nie widzi. czyli zdjęcie pokazane przez biedena to interpreter punktów wysyłajacych promieniowanie w podczerwieni na widzialne dla oczu ludzi. są ostre ale czy prawdziwe?
Ooo
3 miesiące temu
Potęga, nie do objęcia naszymi rozumami, dającą możliwość twierdzenia iż tak, istnieje coś potężnego, coś co tworzy i utrzymuje przy istnieniu nasz wszechświat
Adrianna
3 miesiące temu
Miliardy miliardów? A na fotce może ze 100 sztuk
Nicko888
3 miesiące temu
Słabo to zdjęcie wygląda