Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
holding
11.07.2020 09:26

Holding. Co to jest i jak działa?

Holding to forma zrzeszenia kilku spółek, powiązanych ze sobą kapitałowo lub personalnie. Zazwyczaj jedna z nich jest dominująca i może kontrolować działalność pozostałych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Holding to jedna z form koncentracji kapitału. Czym jest i jakie ma cechy?

Holding to jedna z wielu form koncentracji kapitału i zrzeszania spółek. Poza tym występują również takie rodzaje jak:

  • koncern,
  • trust,
  • konglomerat,
  • konsorcjum,
  • joint venture.

W holdingu powiązania są dość ścisłe. Choć spółki-córki mają własną osobowość prawną i w codziennej działalności są w pełni samodzielnymi podmiotami, to de facto kontrolę nad nimi sprawuje spółka-matka.

Jednym z podstawowych kryteriów holdingu jest fakt, że spółka uzależniająca ma przynajmniej 50 proc. kapitału akcyjnego lub udziałów w spółce zależnej. Wtedy można mówić o holdingu.

Po co powstaje holding? Powodów może być wiele, na przykład optymalizacja kosztów i efektywniejsze zarządzanie kapitałem oraz zasobami ludzkimi. Kolejnym kryterium może być dywersyfikacja ryzyka. Jeśli spółka-matka za pośrednictwem spółek-córek działa w wielu branżach, to mniejsza jest szansa, że wszystkie nagle popadną w kryzys.

Holding. Jakie są jego rodzaje?

W literaturze można znaleźć wiele klasyfikacji holdingów, choćby podział ze względu na narodowość kapitału czy kryteria podmiotowe. Jednym z najpopularniejszych podziałów jest jednak podział na holding:

  • horyzontalny, czyli spółki-córki holdingu działają w tej samej lub podobnej branży,
  • wertykalny, gdy spółki-córki działają w sposób komplementarny, czyli uzupełniają się. Na przykład zakłady przetwórcze, hurtownie i sklepy spożywcze,
  • diagonalny, w którym spółki-córki działają w zupełnie rożnych branżach gospodarki.

Holding często w polskim prawie jest utożsamiany z grupą kapitałową, co w większości przypadków jest słuszne. Niekiedy jednak w holdingu powiązania mogą być na przykład tylko personalne. W takim przypadku o grupie kapitałowej mówić już nie należy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: holding, gospodarka, biznes, holding co to jest
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-07-2020

obserwatorNiemcy są spółką joint venture a nie tam żadnym Państwem Niepodległym. Nadal podlegają pod ustawę o zjednoczonych strefach okupacyjnych posiadają … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)