Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Holender poszedł pracować z polskimi robotnikami. "To jest wyzysk!"

Holenderski polityk Gerrie Elfrink postanowił na własnej skórze przekonać się, w jakich warunkach pracują polscy emigranci. Zatrudnił się w jednej z fabryk za pośrednictwem agencji zatrudnienia. - Polscy imigranci zarobkowi są w skandaliczny sposób wyzyskiwani – uważa polityk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Youtube.com)
Nawet 90 euro tygodniowo płacą polscy robotnicy w Holandii za zakwaterowanie (Fot: YouTube)

Znalezienie pracy wbrew pozorom nie było łatwe. Agencje nie chcą szukać pracy dla Holendrów. Podobno są "zbyt drodzy i problematyczni". Jak opisuje portal niedziela.nl, w końcu Gerrie Elfrink rozpoczął pracę w fabryce i został dokwaterowany do domu z polskimi robotnikami.

- Nocowałem na piętrowym łóżku w pokoju, który dzieliłem z młodym Polakiem. Na takim materacu za pewnie 10 euro. A przecież przydzielili mnie do jednego z „lepszych domów” – wyznał polityk dziennikowi „De Gelderlander”.

Na jakie problemy zwrócił uwagę? Przede wszystkim na drogie zakwaterowanie (90 euro tygodniowo), fatalne warunki mieszkaniowe, wielogodzinna pracę sześć czy siedem dni w tygodniu, niepłacenie za nadgodziny i wreszcie system „kar” za rzekome przewinienia, groźby i zastraszanie.

Obejrzyj: Klient nie płaci za fakturę? Co można zrobić?

– Nie mogliśmy używać termostatu, groziło za to 50 euro kary – powiedział. Jak dodał, opłata za zakwaterowanie była horrendalnie wysoka:- Na zakwaterowaniu zarabia się wielkie pieniądze. Za coś przecież ci szefowie agencji kupują swoje luksusowe auta. A ludzie śpią po czterech w małym pokoju i płacą za to krocie. Te pieniądze potrąca im się z minimalnej płacy, którą zarabiają – powiedział Elfrink.

Polacy, pracujący w Holandii, często padają ofiarą wyzysku, a władze przymykają na to oko. Według holenderskiej Partii Socjalistycznej władze lokalne przyzwalają na złe traktowanie zagranicznych pracowników, bo myślą przede wszystkim w kategoriach ekonomicznych.

Z kolei holenderska Inspekcja Pracy, której budżet w minionych latach mocno ograniczono, zdecydowanie za rzadko przeprowadza kontrole.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-05-2019

PoznańPatologia EU trwa !!!!!!!!!!! Zarobki w Polsce to nie WYZYSK? Pracuje w korpo. za 3tyś. to nie wyzysk a wiem że inni mają gorzej !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! … Czytaj całość

13-05-2019

RysiulPrzez ten wielki wyzysk mają cztery razy wiecej niz w ukochanej pedzącej gospodarczo ojczyznie

13-05-2019

jaraczJak to Wiatraki, stoja i się patrzą i nic nie zrobią - takie genetyczne uposledzenie umysłowe (do niedawna brat z siostrą mogli tam zakładać związki). … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (167)