Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Ile kosztują nas prywatne loty gwiazd?

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
6
Podziel się:

Hipokryzja ekologiczna – tak z nagłówków krzyczeli reporterzy i dziennikarze, którzy komentowali szczyt klimatyczny COP26 w listopadzie 2021 roku. Wszystko dlatego, że na lotnisku w Glasgow, gdzie odbywało się to ważne wydarzenie, utworzył się wręcz korek prywatnych odrzutowców, które emitują ogromne ilości CO2. Ile kosztują nas prywatne loty polityków i gwiazd?

Ile kosztują nas prywatne loty gwiazd?
Dwutlenek węgla emitowany do atmosfery przez loty prywatnymi samolotami. (unsplash.com)

Szczyt klimatyczny w cieniu kontrowersyjnego zdjęcia prywatnych odrzutowców

Brytyjski dziennik "Daily Mail" donosił w listopadzie 2021 roku, że "Tylko w niedzielę na lotnisku w Glasgow lądowały co najmniej 52 prywatne odrzutowce, w sumie w związku z COP26 do Szkocji przyleci 400 takich maszyn". Wszystko to już miało miejsce, a dziennik wyliczył, że flota prywatnych odrzutowców, które przywiozły dygnitarzy na szczyt COP26 do Szkocji, wyemitowała 13 tys. ton CO2. Dla porównania: to tyle, ile przez cały rok przy średniej konsumpcji wytworzy 1,6 tys. Brytyjczyków. Wspominana gazeta zaznacza, że podróże prywatnymi samolotami są znacznie bardziej szkodliwe dla środowiska niż loty komercyjnymi liniami, a zwłaszcza w porównaniu z transportem kolejowym czy drogowym. 

Wpływ prywatnych odrzutowców na środowisko

Loty prywatnymi odrzutowcami, zwłaszcza starszej generacji, oznaczają dla środowiska potężne zanieczyszczenie. Problem z lotami gwiazd i kosztami dla nas wszystkich, z uwagi na emisję CO2 do atmosfery, wynika z tego, że często są to loty kompletnie nieuzasadnione – ani logicznie, ani ekonomicznie. 

Na przykład gwiazda muzyki Taylor Swift dysponuje prywatnym odrzutowcem i w okresie od stycznia 2022 roku do 30 lipca 2022 roku odbyła 170 lotów o łącznym czasie 22 923 minuty. Prawie 16 dni była w powietrzu, a średnia długość jej lotów to 80 minut. Całkowita emisja CO2 w takim wypadku wynosi 8 293,54 ton, czyli aż 1184,8 razy więcej niż całkowita roczna emisja dwutlenku węgla dla przeciętnej osoby. Co ciekawe, najkrótszy zarejestrowany lot Taylor Swift w tym roku trwał zaledwie 36 minut. Mogła przejechać transportem kołowym lub koleją z Missouri do Nashville, co miałoby o wiele mniejszy wpływ na środowisko. 

Na drugim miejscu wśród gwiazd najczęściej korzystających z prywatnych odrzutowców uplasował się bokser Floyd Mayweather, który odbył w 2022 roku 177 lotów i wyemitował za pomocą swojego prywatnego samolotu ponad 7 tys. ton CO2 – o 1011 razy więcej niż przeciętna osoba w ciągu roku. Podczas najkrótszego lotu Mayweather w zaledwie 10 minut w powietrzu wyemitował 1 tonę dwutlenku węgla. 

Na podium wśród najczęściej latających prywatnymi samolotami gwiazd na świecie w 2022 roku znalazł się Jay-Z z liczbą 136 lotów i emisją niemal 7 tys. ton CO2. 

Polscy celebryci i gwiazdy nie odstają od zagranicznych, jeśli chodzi o latanie prywatnymi odrzutowcami – na przykład Robert i Anna Lewandowscy, Wojciech Szczęsny z żoną Mariną czy piosenkarka Cleo. 

Prywatny odrzutowiec jako najmniej ekologiczne źródło transportu

Prywatne loty kosztują nas sporo, choć nie pieniędzy. Nie odczuwamy w swoich kieszeniach straty, kiedy gwiazda muzyki, aktor czy polityk leci swoim prywatnym odrzutowcem na spotkanie czy koncert lub premierę filmu. Jednak musimy mieć świadomość, że prywatne loty mają bardzo duży udział w produkcji zanieczyszczeń do atmosfery. Każda podróż prywatnym samolotem "kosztuje" nas, a właściwie środowisko, w którym żyjemy, około dwóch ton CO2 na godzinę lotu. Dlatego jest to jedno z najmniej ekologicznych źródeł transportu. 

Jest to tym bardziej paradoksalne, że wielu użytkowników prywatnych odrzutowców deklaruje, że idee ekologiczne są im szczególnie bliskie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
ok0
rok temu
Co na to UE ?????????????????????
protazy
rok temu
Niedługo rozmaici "aktywiści" zaczną liczyć ile kto razy skorzystał z toalety!
Toruniak
rok temu
a co mnie to obchodzi? po to jest samolot żeby latał... Ta cała ekologia i co2 to bzdury i wymysły ludzi którzy na ekologii robią piniendze
Obywatel
rok temu
Tona CO2 w 10. min!!!! Godzinny lot to 6 ton CO2 wiec jaki jest udzwig samolotu?
Taka jedna.
rok temu
Wprowadzic oplaty za kazdy prywatny lot .Za zanieczyszczanie srodowiska.Moze wtedy zaczną myśleć.