Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|

Ile partie dostaną za nasze głosy? Wybory Parlamentarne 2019

1
Podziel się:

Wszystko jasne, znamy już wstępne wyniki wyborów parlamentarnych w 2019 roku. Ile partie dostaną za nasze głosy? Money.pl podpowiada.

Ile partie dostaną za nasze głosy? Wybory Parlamentarne 2019
Ile partie dostaną za nasze głosy? Wybory Parlamentarne 2019 (East News, Karolina Misztal / REPORTER)

Ile partie dostaną za nasze głosy? Wybory Parlamentarne 2019

Subwencja przysługuje tym partiom politycznym, których komitety zgarnęły co najmniej 3 proc. głosów w wyborach do Sejmu i partiom wchodzącym w skład koalicji, jeśli komitet koalicyjny uzyskał co najmniej 6 proc. ważnych głosów w wyborach do Sejmu.

Obejrzyj: Wybory parlamentarne 2019. "Stop mowie nienawiści". Reakcje polityków na spot WP

Tabela PKW:
Głosy z przedziału Stawka

  • do 5% 5,77 zł
  • 5%-10% 4,61 zł
  • 10%-20% 4,04 zł
  • 20%-30% 2,31 zł
  • ponad 30% 0,87 zł

W podziale łupów wyborczych weźmie udział 5 ugrupowań: Prawo i Sprawiedliwość i cała Zjednoczona Prawica, Koalicja Obywatelska, Lewica oraz Polskie Stronnictwo Ludowe wraz z ruchem Pawła Kukiza.

Ile partie dostaną za nasze głosy? Wybory Parlamentarne 2019. Wyniki wyborów

Lokale wyborcze zamknięte, są już pierwsze sondażowe wyniki wyborcze. Prawo i Sprawiedliwość i cała Zjednoczona Prawica według zdobyły 43,6 proc. głosów. Z kolei Koalicja Obywatelska, czyli sojusz Platformy Obywatelskiej, Zielonych i Nowoczesnej musi się zadowolić 27,4 proc. głosów. Do Sejmu wchodzi pięć partii.

Na kolejnych miejscach znalazły się Lewica oraz Polskie Stronnictwo Ludowe wraz z ruchem Pawła Kukiza. Lewicowe trio z Robertem Biedroniem, Adrianem Zandbergiem oraz Włodzimierzem Czarzastym wywalczyło 11,9 proc. głosów. Z kolei PSL i Kukiz'15 zebrały razem 9,6 proc. głosów.

Pierwsze sondaże wskazują, że do Sejmu dostanie się również Konfederacja Janusza Korwina-Mikkego. Jego partia zdobyła 6,4 proc. głosów. Tak wynika z sondażu exit poll IPSOS dla TVP, TVN i Polsatu (za portalem TVN24.pl)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
nor
3 lata temu
Trochę tu winy Kosiniaka, ze nie był w koalicji z KO. Może wówczas dogadaliby się z lewicą i mogli rządzić? Opozycja dostał większe poparcie od wyborców.