Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|

Ilu młodych Polaków nie pracuje i się nie uczy? Nowe dane Eurostatu

52
Podziel się:

W ubiegłym roku ponad 10 proc. osób w wieku 15-29 lat w Unii Europejskiej nie uczyła się, nie pracowała ani nie uczyła - wynika z najnowszych danych. Jak na tle statystyk opublikowanych przez Eurostat wygląda Polska? Kilka krajów regionu osiąga gorsze wyniki od nas.

Ilu młodych Polaków nie pracuje i się nie uczy? Nowe dane Eurostatu
Ilu młodych Polaków nie uczy się i nie pracuje? (Getty Images, Darrian Traynor)

Eurostat poinformował, że w 2023 roku 11,2 proc. młodych ludzi w wieku 15-29 lat w UE nie było ani zatrudnionych, ani nie edukowało się. Jest to spadek o 0,5 punktu procentowego w porównaniu z rokiem poprzednim. W ciągu ostatniej dekady widoczne było znaczne obniżenie odsetka osób z kategorii NEET (nie uczących się, nie pracujących ani nie szkolących się) w tej grupie wiekowej. W 2013 roku wskaźnik ten wynosił 16,1 proc. i od tego czasu stale malał, z wyjątkiem roku 2020, kiedy to zanotowano wzrost związany z pandemią COVID-19.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak być bezpiecznym w sieci?

Nie uczą się, nie pracują. Nowe dane

Dane za 2023 rok pokazują, że odsetek młodych dorosłych z kategorii NEET znacznie różnił się między poszczególnymi krajami UE, wahając się od 4,8 proc. w Holandii do 19,3 proc. w Rumunii. Zmniejszenie tego wskaźnika jest jednym z celów Europejskiego filaru praw socjalnych, który zakłada obniżenie odsetka NEET wśród osób w wieku 15-29 lat do 9 proc. do 2030 roku.

Według danych z 2023 roku, jedna trzecia krajów UE osiągnęła już ten cel, w tym Holandia, Szwecja, Malta, Słowenia, Luksemburg, Irlandia, Dania, Niemcy i Portugalia.

Ilu Polaków nie uczy się ani nie pracuje?

Dane za 2023 rok pokazują, że Polska, z wynikiem 10,4 proc., znajduje się poniżej średniej unijnej wynoszącej 11,2 proc. i wypada korzystniej niż wiele innych państw członkowskich.

Zmniejszenie wskaźnika NEET jest jednym z celów Europejskiego filaru praw socjalnych, który zakłada obniżenie odsetka osób w wieku 15-29 lat z tej kategorii do 9 proc. do 2030 roku. Według danych z 2023 roku, jedna trzecia krajów UE osiągnęła już ten cel, w tym Holandia, Szwecja, Malta, Słowenia, Luksemburg, Irlandia, Dania, Niemcy i Portugalia.

Eurostat porównał też dane w zależności od płci. W większości państw UE występowały różnice między odsetkiem młodych kobiet i mężczyzn z kategorii NEET. W 2023 roku 12,5 proc. młodych kobiet w wieku 15-29 lat w UE nie uczyło się, nie pracowało ani nie szkoliło, podczas gdy analogiczny odsetek wśród młodych mężczyzn wynosił 10,1 proc.

Najniższe wskaźniki NEET zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet odnotowano w Holandii - odpowiednio 4,0 proc. i 5,6 proc. Z kolei najwyższy odsetek NEET wśród młodych mężczyzn zaobserwowano w Grecji (14,8 proc.), a wśród kobiet - w Rumunii (24,8 proc.). W Estonii i Belgii wskaźniki NEET były niższe wśród młodych kobiet niż mężczyzn, natomiast w Portugalii, Hiszpanii, Finlandii i Szwecji odsetki te były zbliżone dla obu płci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
edukacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(52)
Basia
miesiąc temu
Jeśli szukasz pracy, która pozwoli Ci pracować w zgranym zespole i rozwijać się w dynamicznym środowisku, to K2 Dystrybucje są dla Ciebie idealne
,,,
miesiąc temu
Niech płacą z godnie z minimalną krajową plus kursy pracownicze czego państwo niezapewnia plus 8 godzin 60 dni w roku wolnych bez obawy o zwolnienie i wtedy znajdą się ręce do pracy.
Misiu
miesiąc temu
Tusk wiedział ,jakie piekło masowych wywłaszczeń bolszewicka UE szykuje Polsce /i nie tyko Polsce/-czytaj UE-dyrektywa budynkowo-wywłaszczeniowa! Dlatego w jego oświadczeniu majątkowym nie ma nieruchomości!! UE a właściwie koledzy Tuska ich frakcje /Timmermans, Weber, V.d. Leyen, Verhofstadt, itd./ w PE narzuciły na nas wszystkich horrendalne i bezsensowne obowiązki "termomodernizacji" i "bezemisyjności" każdego mieszkania i każdego budynku! Koszty średnio to od ok. 200 tys.zł na mieszkanie do ok. 1 mln zł na dom wolnostojący! 99% Polaków nie ma i nigdy nie będzie miało na to pieniędzy!! Dlatego UE chce ich wywłaszczyć z nieruchomości i wyrzucić na bruk!! Dla ludzi światłych ,którzy ostrzegali przed neo marksistowską Spinelli UE /czytaj :komunistyczny Manifest z Ventotene/, to realizacja tego zbrodniczego i komunistyczego planu całkowitek likwidacji państw suwerennych ,narodowych , własności prywatnej, prawa dziedziczenia, normalnej rodziny ,chrześcijaństwa, demokracji, itd.!
Nic dziwnego
miesiąc temu
Przecież to są Zetki inteligentne inaczej !!! Jak się ich pytają gdzie płynie Nil to mówią, że przez Polskę i Czechy !!!!! Ha ha ha ha ha ha ha ha !!! Ten kraj jest skończony pod każdym względem !!!!
wierzacy w Bo...
miesiąc temu
Ale na wybory KOniecznie chodza i psuja ten swiat ktory i tak juz sie stoczyl !
...
Następna strona