Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Indie skusiły się na promocję Putina. Kupują coraz więcej rosyjskiej ropy

Podziel się:

Od wybuchu wojny w Ukrainie Indie importowały 34 miliony baryłek rosyjskiej ropy naftowej po obniżonej cenie - wynika z danych Rfinitiv Eikon, na które powołuje się agencja Reutera. Tym samym wartość całkowitego importu (czyli wszystkich produktów) z Rosji od 24 lutego do 26 maja wzrosła ponad trzy razy w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku.

Indie skusiły się na promocję Putina. Kupują coraz więcej rosyjskiej ropy
Niechciana przez Zachód rosyjska ropa znalazła nabywcę - Indie (Getty Images, Andrey Rudakov)

"W tym miesiącu Indie otrzymały ponad 24 mln baryłek rosyjskiej ropy, w porównaniu z 7,2 mln baryłek w kwietniu i około 3 mln w marcu. W czerwcu mają otrzymać około 28 mln baryłek" - poinformował Reuters.

Coraz większe zakupy ropy od wybuchu wojny w Ukrainie sprawiają, że zacieśniają się indyjsko-rosyjskie więzi handlowe. Wartość całkowitego importu towarów z Rosji do Indii w okresie od 24 lutego do 26 maja w 2021 roku wyniosła 1,99 mld dolarów. W tym roku to już 6,4 mld dolarów.

"Eksport Indii do Rosji spadł jednak w tym okresie o prawie 50 proc. do 377,07 mln dolarów, ponieważ rząd Indii nie wprowadził jeszcze formalnego mechanizmu płatności" - pisze agencja Reutera.

Rząd Indii nie zamierza odwrócić się od Putina

Indie są krytykowane za rosyjskie zakupy. Ropa, którą Nowemu Delhi sprzedaje reżim Władimira Putina, ma promocyjną cenę ze względu na sankcje nakładane na Rosję za zbrojną napaść na Ukrainę. Zaostrzane są natomiast w związku z ujawnianiem dowodów zbrodni popełnianych na Ukraińcach przez rosyjskie wojsko.

"Nowe Delhi odrzuciło krytykę, twierdząc, że import ten stanowi jedynie ułamek całkowitego zapotrzebowania kraju, i zapowiedziało, że będzie nadal kupować "tanią" rosyjską ropę, argumentując, że nagłe zaprzestanie zakupów spowodowałoby wzrost kosztów dla konsumentów" - relacjonuje Reuters.

Indie także borykają się z problemem drożyzny. Tamtejszy rząd zapowiedział niedawno ograniczenie eksportu cukru. Ma to zapewnić dostępność cukru na rynku krajowym i ustabilizować ceny żywności, które w ostatnim czasie mocno poszły w górę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Reuters