Notowania

inflacja
04.01.2019 10:16

Inflacja najniższa od 2016 roku. Ceny rosną w tempie niewiele ponad 1 procenta

Świąteczne zakupy okazały się nie takie drogie, jak jeszcze niedawno wieścili ekonomiści. W grudniu ceny były średnio o zaledwie 1,1 proc. wyższe niż rok wcześniej - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ceny na półkach sklepowych są wyższe niż rok wcześniej, ale skala podwyżek nie jest duża. (Fot: Krzysztof Mystkowski/KFP/REPORTER)

Ostatnie prognozy ekspertów Narodowego Banku Polskiego mówiły o przyspieszeniu podwyżek cen. Średnia inflacja w 2019 roku miała wzrosnąć w okolicę 3,2 proc. Byłby to najwyższy poziom wskaźnika od blisko 7 lat. W obliczu najnowszych statystyk GUS wydaje się, że szacunki te są zdecydowanie zbyt pesymistyczne.

W grudniu, gdy w związku ze świętami Polacy szturmują sklepy, inflacja utrzymała się na względnie niskim poziomie. Średnio ceny dóbr i usług konsumpcyjnych były o 1,1 proc. wyższe niż w grudniu 2017 roku. To najniższa inflacja od końca 2016 roku.

W porównaniu z listopadem wyhamowała o 0,2 pkt proc. Grudzień jest już czwartym miesiącem z rzędu, gdy tempo podwyżek cen hamuje. W sierpniu sięgało 2 proc.

Konsumenci się cieszą. Za to ekonomiści drapią się po głowach i pytają czy w obliczu wszechobecnych podwyżek cen inflacja może być rzeczywiście tak niska? Z punktu widzenia NBP jest to nawet problem, bo celem bankierów jest utrzymywanie stabilnego poziomu cen, a za taki uznają stan, w którym inflacja wynosi około 2,5 proc., z akceptowanym odchyleniem +/- 1 pkt proc.

(GUS)
(Fot: GUS)

Z tym większym zainteresowaniem obserwatorzy rynkowi będą czekać na dane o inflacji za pierwsze miesiące 2019 roku. Wcześniej, jeszcze w styczniu, poznamy szczegółowe statystyki, mówiące o tym co konkretnie drożało i w jakiej skali w grudniu. Piątkowa publikacja ma jedynie ogólny charakter i należy ją traktować jako wstępne rozeznanie.

Jedyne kategorie, jakie wyróżnił GUS, to żywność, nośniki energii i paliwa. Poniżej średniej wypadają podwyżki cen żywności. Wyniosły około 0,9 proc. Energia w rok podrożała o 1,1 proc, a paliwa o 7,7 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: inflacja, gus, najważniejsze, najważniejsze, gospodarka polska, ceny
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-01-2019

DanNo i co PO na to?

04-01-2019

proste wyjaśnieniepewnie promy staniały (te budowane w Stoczni Szczecińskiej w których premier Morawiecki kładł stępkę)

04-01-2019

staryDwa lata temu w Auchan za mak zapłaciłem 9 zł/kg, a w tym roku kosztował 35. A kto w święta się bez maku obejdzie ?

Rozwiń komentarze (462)