Notowania

gospodarka
30.04.2019 11:42

Inflacja przyśpieszyła. Ceny rosną najszybciej od 17. miesięcy

Szybko rosnące ceny paliw odbiły się na żywności. I w ten sposób mamy najwyższą inflację od 2017 roku. Niemały w tym udział zakazu handlu w niedziele. Wielkie sieci podwyższyły ceny, żeby nadrobić wywołane nim straty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Żywność i paliwa drożały najbardziej (Fot: kzenon)

Inflacja wyniosła 2,2 proc. w ujęciu rocznym w kwietniu, wobec 1,7 proc. rdr w marcu - wyliczył Główny Urząd Statystyczny w tak zwanym szybkim szacunku tych danych. To dużo wyżej od oczekiwań analityków rynku, którzy spodziewali się średnio 1,8-procentowego wzrostu. Tak wysokiego skoku cen w sklepach nie było od listopada 2017 r.

W samym tylko kwietniu w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o aż 1,1 proc. Tak mocnego wzrostu w skali jednego tylko miesiąca nie było od stycznia 2011 roku.

Zmiana cen konsumpcyjnych rok do roku od 2017

Zobacz też: Piechociński o opłakanych skutkach zabaw z cenami prądu

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 3,3 proc. rdr, ceny nośników energii - spadły o 0,8 proc. rdr, a ceny paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 8,5 proc. rdr.

W ujęciu miesięcznym ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1 proc., nośników energii - wzrosły o 0,5 proc., a paliw do prywatnych środków transportu - wzrosły o 4 proc., podał urząd. Więcej szczegółów poznamy za niecałe dwa tygodnie, kiedy GUS zaprezentuje szczegółowe rozbicie na poszczególne towary.

(GUS)

Na razie widać, że głównym motorem wzrostu inflacji były ceny na stacjach paliw. Te przekładają się potem na koszt transportu m.in. żywności i co za tym idzie na ceny pożywienia na sklepowych półkach.

Uwzględnić trzeba jeszcze efekt późniejszej w tym roku Wielkiej Nocy oraz zakazu handlu w niedziele. Sklepy podwyższyły ceny. Już w pierwszym kwartale sieć Biedronka informowała, że przeciętna marża wzrosła z 6,7 proc. przed rokiem do 9 proc. w tym roku. Oznacza to, że zarabia więcej o 2,3 proc. na sprzedawanych towarach, nadrabiając w ten sposób mniejszą liczbę dni handlowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, cpi, inflacja, gus
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-04-2019

Chris 123W kwietniu była Wielkanoc więc nie dziwota że zagraniczne markety wyśrubowały ceny. Jeszcze pójdą po rozum do głowy jak sprzedaż wróci na zwykły … Czytaj całość

30-04-2019

eeeeeDziwni ci analitycy - każdy krytyk plusów WIE, że to dopiero początek - początek programu minus.

30-04-2019

DnaLowY tam, pińcet zamienią na tausena i będzie gitara.

Rozwiń komentarze (179)