Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Inflacja przyśpieszyła. Ceny rosną najszybciej od 17. miesięcy

179
Podziel się

Szybko rosnące ceny paliw odbiły się na żywności. I w ten sposób mamy najwyższą inflację od 2017 roku. Niemały w tym udział zakazu handlu w niedziele. Wielkie sieci podwyższyły ceny, żeby nadrobić wywołane nim straty.

Żywność i paliwa drożały najbardziej
Żywność i paliwa drożały najbardziej (Fotolia, kzenon)
bDAPsxAR

Inflacja wyniosła 2,2 proc. w ujęciu rocznym w kwietniu, wobec 1,7 proc. rdr w marcu - wyliczył Główny Urząd Statystyczny w tak zwanym szybkim szacunku tych danych. To dużo wyżej od oczekiwań analityków rynku, którzy spodziewali się średnio 1,8-procentowego wzrostu. Tak wysokiego skoku cen w sklepach nie było od listopada 2017 r.

W samym tylko kwietniu w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o aż 1,1 proc. Tak mocnego wzrostu w skali jednego tylko miesiąca nie było od stycznia 2011 roku.

Zmiana cen konsumpcyjnych rok do roku od 2017

bDAPsxAT

Zobacz też: Piechociński o opłakanych skutkach zabaw z cenami prądu

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 3,3 proc. rdr, ceny nośników energii - spadły o 0,8 proc. rdr, a ceny paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 8,5 proc. rdr.

bDAPsxAZ

W ujęciu miesięcznym ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1 proc., nośników energii - wzrosły o 0,5 proc., a paliw do prywatnych środków transportu - wzrosły o 4 proc., podał urząd. Więcej szczegółów poznamy za niecałe dwa tygodnie, kiedy GUS zaprezentuje szczegółowe rozbicie na poszczególne towary.

Na razie widać, że głównym motorem wzrostu inflacji były ceny na stacjach paliw. Te przekładają się potem na koszt transportu m.in. żywności i co za tym idzie na ceny pożywienia na sklepowych półkach.

bDAPsxBa

Uwzględnić trzeba jeszcze efekt późniejszej w tym roku Wielkiej Nocy oraz zakazu handlu w niedziele. Sklepy podwyższyły ceny. Już w pierwszym kwartale sieć Biedronka informowała, że przeciętna marża wzrosła z 6,7 proc. przed rokiem do 9 proc. w tym roku. Oznacza to, że zarabia więcej o 2,3 proc. na sprzedawanych towarach, nadrabiając w ten sposób mniejszą liczbę dni handlowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAPsxBu
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(179)
eeeee
2 lata temu
Dziwni ci analitycy - każdy krytyk plusów WIE, że to dopiero początek - początek programu minus.
DnaLow
2 lata temu
Y tam, pińcet zamienią na tausena i będzie gitara.
Pracująca Mat...
2 lata temu
Niemożliwe, przecież w telewizji wciąż słyszymy jest bardzo dobrze, a nawet coraz lepiej...Dołóżcie więc 500+, 600+...dajcie wszystkim i niech się rodzą dzieci, a ich rodzice niech biorą zapomogi i chodzą na spacery przed południem, po południu i do MOPSU...
bDAPsxBv
Madera
2 lata temu
Nie wszyscy dostali 500+ ale wszyscy odczują to w kieszeni i to dopiero początek. niestety kochani bedziecie musieli to oddać i to z naddatkiem czyli odsetkami !!!
Juras
2 lata temu
Bo to się zwykle tak zaczyna... Chcieliście PiSu? No to go macie.
...
Następna strona