Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Inflacja spadła jeszcze wyraźniej. Są najnowsze dane GUS

879
Podziel się:

Inflacja w październiku 2023 roku wyniosła w Polsce 6,5 proc. rok do roku - poinformował GUS w tzw. szybkim odczycie. To kontynuacja spadku zapoczątkowanego w lutym tego roku i osiągnięcie poziomu widzianego w 2021 r. Wiemy też, jak drożała żywność, energia i paliwa. Te ostatnie potaniały o kilkanaście procent.

Inflacja spadła jeszcze wyraźniej. Są najnowsze dane GUS
Znamy wstępne dane dotyczące inflacji w październiku (Flickr, Narodowy Bank Polski)

Inflacja w październiku spadła. Wstępny odczyt, który jak zawsze w ostatnim dniu roboczym miesiąca publikuje GUS, tym razem wskazał wartość 6,5 proc. rok do roku. Eksperci prognozowali inflację na poziomie 6,6 proc. Odczyt za wrzesień wyniósł 8,2 proc. W ujęciu miesięcznym inflacja wyniosła 0,2 proc. Analitycy przewidywali, że będzie to 0,3 proc., poprzedni wynik był ujemny (-0,4 proc.).

Zobacz także: Szczera rozmowa z deweloperem, który sprzedał 9 tysięcy mieszkań - Michał Sapota - Biznes Klasa #2

Inflacja w Polsce w październiku 2023 r. Dane GUS

Wiemy też, jak zmieniały się ceny w poszczególnych kategoriach. Żywność i napoje alkoholowe odnotowały wzrost o 7,9 proc. Nośniki energii o 8,3 proc. W pozycji "Paliwa do prywatnych środków transportu" widać jednak wyraźny spadek. Wyniósł 14,4 proc.

Eksperci PKO podkreślają, że inflacja CPI pozostaje w trybie szybkich spadków – w październiku obniżyła się do 6,5 proc. rok do roku z 8,2 proc. r/r we wrześniu. "Poziom cen w ciągu miesiąca wzrósł o 0,2 proc. m/m, po raz pierwszy od kwietnia. Ceny żywności wróciły do sezonowych wzrostów ( proc. m/m) po czterech miesiącach spadków" - czytamy w komentarzu.

Z kolei paliwa w październiku były o 4,2 proc. m/m tańsze niż we wrześniu, pomimo obserwowanych od połowy miesiąca wzrostów cen. Do spadku inflacji w ujęciu rocznym przyczyniła się też wysoka baza odniesienia (rok temu mocno drożały żywność i paliwa) - piszą analitycy.

Bartosz Sawicki z Cinkciarz.pl zauważa, że tak niskiego poziomu inflacji nie było od 2021 roku. "Inflacja w październiku obniża się z 8,2 do 6,5 proc. r/r i jest najniższa od 2 lat. Dynamika CPI zakończyła ostre hamowanie, w końcówce roku powinna pozostać blisko bieżącego pułapu. Kolejny miesiąc wygasania wzrostu cen sprawi, że 8 listopada RPP obniży stopy o 25 pb, do 5,5 proc." - pisze w swoim komentarzu.

Inflacja spadła tak wyraźnie po raz ostatni?

Zdaniem wielu ekspertów inflacja nie będzie już spadać tak szybko. "Prawdopodobnie będzie to jej ostatni wyraźny ruch w dół w tym roku" - czytamy w analizie Banku Santander dotyczącej wtorkowego odczytu.

Podobnego zdania są analitycy Banku Millennium. "Przestrzeń do zniżki inflacji w kolejnych miesiącach będzie jednak niewielka. Szczególnie że ceny detaliczne paliw będą musiały dostosować się do trendów na rynkach międzynarodowych, zwiększając wskaźnik CPI w ostatnich miesiącach tego roku. Na koniec tego roku inflacja powinna być zbliżona do 7 proc. rok do roku" - oceniają.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(879)
Nero
8 miesięcy temu
Niedługo wybór będzie taki:albo zniszczyć gospodarkę albo pieniądz na 100 proc. zniszczą pieniądz zamieniając go w makulaturę.Jak w latach 90 tych miliard w środę miliard w sobotę.
Kazik
8 miesięcy temu
Teraz PiS ostro pracuje nad wzrostem inflacji. Manipulowanie przy cenach benzyny i energii oraz stopie procentowej przy wzmocnieniu się złotówki po wyniku wyborow.
To myk dla fi...
8 miesięcy temu
Zafałszowane dane, tak jak fałszywy, skorumpowany i złodziejski jest cały PiS.
exx
8 miesięcy temu
Rzeczywista inflacja jest fałszowana przez PiS ale tu nie chodzi o inflację, chodzi o to by ceny w sklepach nie rosły.
Rabi
8 miesięcy temu
Inflacja spadła bo to okres niższych cenach owoców i warzyw , sztucznej obniżki cen paliw i dopłaty 125 złotowej do cen energii elektrycznej i wystawionych niektórym konsumentom faktur za prąd na słownie 0,00 pln.
...
Następna strona