Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Inflacja w marcu. Szybko poszło. Drożyzna powraca

34
Podziel się

Po tym jak drożyzna chwilowo odpuściła, w marcu inflacja przebiła prognozy ekonomistów i powróciła powyżej 3 proc. W tym miesiącu ceny w Polscy były średnio o 3,2 proc. wyższe niż rok wcześniej - wynika ze wstępnego szacunku GUS.

Inflacja w marcu. Szybko poszło. Drożyzna powraca
Inflacja w marcu wyniosła 3,2 proc. rok do roku, podał GUS. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDRSooEl

Wzrost cen jest zatem wyższy od średniej prognoz ekonomistów, według której inflacja miała wynieść 2,9 proc. w skali roku.

Wygląda na to, że po tym, jak w ostatnich miesiącach drożyzna trochę odpuściła, w marcu wzrost cen znów przyspieszył. Przypomnijmy, że w grudniu i styczniu wskaźnik inflacji wyniósł 2,6 proc., a w lutym spadł do 2,4 proc. rok do roku.

"Szybko poszło, inflacja z powrotem powyżej celu i z dobrymi widokami na przebicie 3,5 proc. w kolejnym miesiącu" - napisali ekonomiści Pekao.

bDRSooEn
Zobacz także: Gastronomia może liczyć na otwarcie ogródków. Jest poparcie w resorcie rozwoju

Publikacja GUS to wstępny odczyt. Dokładniejsze dane - co i o ile zdrożało poznamy za dwa tygodnie. Trzeba też pamiętać, że wynik 3,2 proc. odnosi się do średniego wzrostu cen, który dla poszczególnych kategorii mógł być znacznie większy lub mniejszy. Jak wstępnie szacuje GUS, żywność drożała w marcu średnio 0,5 proc. rok do roku, energia o 4,2 proc., a paliwa aż o 7,6 proc.

bDRSooEt

Jak prognozują analitycy mBanku, w kwietniu inflacja przebije 3,5 proc., a w maju wzrośnie powyżej 4 proc. Oznacza to, że znajdzie się powyżej górnej granicy celu NBP. Narodowy Bank Polski, decydując o wysokościach stóp procentowych, dba o odpowiedni poziom inflacji i stosuje strategię bezpośredniego celu inflacyjnego: 2,5 proc. z możliwością odchylenia do 1 pkt. proc. w górę lub w dół.

Wyższy od oczekiwań odczyt w marcu, dość mocno podnosi ścieżkę inflacji na cały 2021 rok. "Podkreślić należy fakt, że przyspieszenie wzrostu cen ma miejsce w sytuacji wciąż pandemicznej, tak w Polsce jak i na świecie, z obowiązującymi obostrzeniami i restrykcjami, a zatem otwarcie gospodarki i ożywienie, może inflację podbić do jeszcze wyższych poziomów" - ocenia Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDRSooEO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
Jan
2 tyg. temu
W TVP mówili że to wina PO. Ja im wierzę. I trzymam kciuki za Pana Premiera, który już 7 rok nie może rządzić bo dalej wszystko robi PO. Panie Budka, daj pan porzadzic Mateuszowi.
CPI to mit
2 tyg. temu
3,2 % jak się wliczy szyny kolejowe i jachty dalekomorskie. Idźcie do sklepu albo poszukajcie porównań paragonów z dzisiaj i 5 lat wstecz. Wychodzi niemal równe 10 %
Cynik
2 tyg. temu
Rzeczywista inflacja jest jak ilość zakażonych Covid.Oficjalnie 20 000,nieoficjalnie wg.szacunków 5-10x więcej!Pozdrowienia świąteczne dla elektoratu
bDRSooEP
xyz
2 tyg. temu
To gdy przyjdzie poprawa koniunktury inflacja wyniesie 23%. PRL-bis.
123
1 tyg. temu
inflacja to podatek a podatki to kradzież.
...
Następna strona