Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Inflacja w marcu. Szybko poszło. Drożyzna powraca

34
Podziel się:

Po tym jak drożyzna chwilowo odpuściła, w marcu inflacja przebiła prognozy ekonomistów i powróciła powyżej 3 proc. W tym miesiącu ceny w Polscy były średnio o 3,2 proc. wyższe niż rok wcześniej - wynika ze wstępnego szacunku GUS.

Inflacja w marcu. Szybko poszło. Drożyzna powraca
Inflacja w marcu wyniosła 3,2 proc. rok do roku, podał GUS. (money.pl, Rafał Parczewski)

Wzrost cen jest zatem wyższy od średniej prognoz ekonomistów, według której inflacja miała wynieść 2,9 proc. w skali roku.

Wygląda na to, że po tym, jak w ostatnich miesiącach drożyzna trochę odpuściła, w marcu wzrost cen znów przyspieszył. Przypomnijmy, że w grudniu i styczniu wskaźnik inflacji wyniósł 2,6 proc., a w lutym spadł do 2,4 proc. rok do roku.

"Szybko poszło, inflacja z powrotem powyżej celu i z dobrymi widokami na przebicie 3,5 proc. w kolejnym miesiącu" - napisali ekonomiści Pekao.

Zobacz także: Gastronomia może liczyć na otwarcie ogródków. Jest poparcie w resorcie rozwoju

Publikacja GUS to wstępny odczyt. Dokładniejsze dane - co i o ile zdrożało poznamy za dwa tygodnie. Trzeba też pamiętać, że wynik 3,2 proc. odnosi się do średniego wzrostu cen, który dla poszczególnych kategorii mógł być znacznie większy lub mniejszy. Jak wstępnie szacuje GUS, żywność drożała w marcu średnio 0,5 proc. rok do roku, energia o 4,2 proc., a paliwa aż o 7,6 proc.

Jak prognozują analitycy mBanku, w kwietniu inflacja przebije 3,5 proc., a w maju wzrośnie powyżej 4 proc. Oznacza to, że znajdzie się powyżej górnej granicy celu NBP. Narodowy Bank Polski, decydując o wysokościach stóp procentowych, dba o odpowiedni poziom inflacji i stosuje strategię bezpośredniego celu inflacyjnego: 2,5 proc. z możliwością odchylenia do 1 pkt. proc. w górę lub w dół.

Wyższy od oczekiwań odczyt w marcu, dość mocno podnosi ścieżkę inflacji na cały 2021 rok. "Podkreślić należy fakt, że przyspieszenie wzrostu cen ma miejsce w sytuacji wciąż pandemicznej, tak w Polsce jak i na świecie, z obowiązującymi obostrzeniami i restrykcjami, a zatem otwarcie gospodarki i ożywienie, może inflację podbić do jeszcze wyższych poziomów" - ocenia Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
KRIS
3 lata temu
Inflacja nie przebiła jednak moich prognoz! Będzie jeszcze drożej i to bardzo!
Przepowiednia
3 lata temu
Sprawdza się .Ryżu misko ! Jesteś blisko.
Patriota
3 lata temu
Ale wyznawcę pisu nic nie ruszy. Rumunia dogoniła Polskę i ma identyczny pkb w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Gospodarka Niemiec rośnie szybciej od polskiej a euro osiąga najwyższe notowania. Kościół katolicki zgarnia miliardy i stoi na straży zacofania. Ale w TVP słychać tylko hymny pochwalne na temat służby zdrowia, walki z pandemii i geniuszu partii rządzącej.
Ave
3 lata temu
Tak to jest jak się drukuje pieniądze idą też drukowało ale przynajmniej zrobili zapasy ropy
Kara smierci
3 lata temu
To nie są żarty. Pis ciągnie na dno , a raczej już w muł, bo na dnie już jestesmy
...
Następna strona