Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Inflacja w październiku nieco niższa. Mimo ciągle mocno drożejącej żywności

20
Podziel się:

W październiku ceny były średnio o 2,5 proc. wyższe niż rok wcześniej - wynika z najnowszych wyliczeń GUS. To oznacza spadek inflacji drugi miesiąc z rzędu. To dobry sygnał, choć żywność ciągle jest droga.

Ceny żywności ciągle rosną najmocniej.
Ceny żywności ciągle rosną najmocniej. (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły przeciętnie o 2,5 proc. w porównaniu z październikiem 2018. Choć ceny rosną, warto zauważyć, że inflacja lekko odpuszcza. Podwyżki hamują drugi miesiąc z rzędu.

Jeszcze w lipcu i sierpniu inflacja dochodziła do prawie 3 proc., oddalając się od celu NBP ustalonego na poziomie 2,5 proc. Powrót wskaźnika cen do tej wartości oznacza m.in. mniejszą presję na bank w kierunku podwyżek stóp procentowych. Raczej nie należy więc oczekiwać wzrostu rat kredytów.

Dane publikowane przez GUS nie zaskoczyły. Urzędnicy już przy wstępnych wyliczeniach publikowanych dwa tygodnie temu wskazywali na wynik na poziomie 2,5 proc. Teraz jednak dokładniej wiemy co i o ile podrożało.

Zobacz także: Podatek cukrowy. GIS chce podnieść ceny słodkich produktów

W zależności od rodzaju towaru podwyżki bywają nieco niższe, ale też tak jak w przypadku żywności - znacznie większe. Żywność i napoje bezalkoholowe w październiku były o 6,1 proc. droższe niż rok wcześniej.

Ponad 6-procentowe podwyżki cen żywności to oczywiście tylko średnia. Są takie produkty jak wieprzowina, która drożeje ponad dwa razy szybciej (o 14,1 proc.). Prawie trzykrotnie szybciej w górę idą ceny warzyw (16,3 proc.) i czterokrotnie mocniej drożeje cukier (o 22,6 proc.).

Mocniej niż średnia w górę idzie mąka, a więc i pieczywo (ponad 7 proc. więcej niż rok wcześniej). Wędliny są droższe o 8,7 proc., a owoce o 12,5 proc.

W mniejszości, ale są produkty, które w porównaniu z ubiegłym rokiem są tańsze. Do nich zaliczają się jaja, które staniały o prawie 5 proc. W statystykach GUS prawie 10 proc. tańsze jest też masło. Ma to związek z tym, że akurat mniej więcej rok temu przypadał na nie szczyt cenowy.

Wśród głównych kategorii, jedyne co w ujęciu rocznym tanieje to odzież oraz obuwie (średnio o 1,7 proc.) i spadają koszty transportu (średnio o 3 proc.). Na transport główny wpływ mają ceny paliw. Najmocniej staniał gaz (o prawie 20 proc.). Benzyna jest tańsza o 3 proc. a olej napędowy o 3,5 proc. w porównaniu z październikiem ubiegłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
pam
4 lata temu
Jak można tak bezczelnie kłamać ludziom w żywe oczy?
Azymut
4 lata temu
W GUS co roku 2 procent 3 Max. Kto tam pracuje hehe
nnm
4 lata temu
do pana Ryt,ja kupowałam zywnosc,zagranica,tak ja,wiec za 100euro,to ja kupowaalm o takie jedzenie,krewetki,salatki krewetkowe,malze marynowane,wegorza,kielbase krakowska,szynke ,tuńczyki,ryby w puszkach ciasto,skrzynke mandarynek,z mies kurczaki,szynki,ryby,wszelkie gatunki ,kawe,herbate ,jaja,i przygwizdy kuchenne ,jak maka,itp,napoje zgrzewka napoi,zgrzewka wody mineralnej itp.to za 100euro,wystarczalo,na sporo,doloze jeszcze czekolady i inne przekąski typu słodkiego,w usa,kupowałam teraz za dolary,wedlina prossuto,pastrami wolowe,szynkatypu polskiego,mortadelaz kawałkami szynki typu wloskiego,owoce warzywa wszystkie rodzaje miesa ,jaja,cielecina,napoje indyk,krewetki,1kg.i kawa,herbata,za 100dolarow,sery oddzielnie
Jak
4 lata temu
Kupujcie tanie telewizory oglądacie tv dziennik to jeszcze zaoszczędzicie na proszku do prania a mozg wyprany
Zbytkownik
4 lata temu
Lokomotywy potanialy...