Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
inflacja
14.11.2019 10:24

Inflacja w październiku nieco niższa. Mimo ciągle mocno drożejącej żywności

W październiku ceny były średnio o 2,5 proc. wyższe niż rok wcześniej - wynika z najnowszych wyliczeń GUS. To oznacza spadek inflacji drugi miesiąc z rzędu. To dobry sygnał, choć żywność ciągle jest droga.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ceny żywności ciągle rosną najmocniej. (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły przeciętnie o 2,5 proc. w porównaniu z październikiem 2018. Choć ceny rosną, warto zauważyć, że inflacja lekko odpuszcza. Podwyżki hamują drugi miesiąc z rzędu.

Jeszcze w lipcu i sierpniu inflacja dochodziła do prawie 3 proc., oddalając się od celu NBP ustalonego na poziomie 2,5 proc. Powrót wskaźnika cen do tej wartości oznacza m.in. mniejszą presję na bank w kierunku podwyżek stóp procentowych. Raczej nie należy więc oczekiwać wzrostu rat kredytów.

Dane publikowane przez GUS nie zaskoczyły. Urzędnicy już przy wstępnych wyliczeniach publikowanych dwa tygodnie temu wskazywali na wynik na poziomie 2,5 proc. Teraz jednak dokładniej wiemy co i o ile podrożało.

Podatek cukrowy. GIS chce podnieść ceny słodkich produktów

W zależności od rodzaju towaru podwyżki bywają nieco niższe, ale też tak jak w przypadku żywności - znacznie większe. Żywność i napoje bezalkoholowe w październiku były o 6,1 proc. droższe niż rok wcześniej.

Ponad 6-procentowe podwyżki cen żywności to oczywiście tylko średnia. Są takie produkty jak wieprzowina, która drożeje ponad dwa razy szybciej (o 14,1 proc.). Prawie trzykrotnie szybciej w górę idą ceny warzyw (16,3 proc.) i czterokrotnie mocniej drożeje cukier (o 22,6 proc.).

Mocniej niż średnia w górę idzie mąka, a więc i pieczywo (ponad 7 proc. więcej niż rok wcześniej). Wędliny są droższe o 8,7 proc., a owoce o 12,5 proc.

W mniejszości, ale są produkty, które w porównaniu z ubiegłym rokiem są tańsze. Do nich zaliczają się jaja, które staniały o prawie 5 proc. W statystykach GUS prawie 10 proc. tańsze jest też masło. Ma to związek z tym, że akurat mniej więcej rok temu przypadał na nie szczyt cenowy.

Wśród głównych kategorii, jedyne co w ujęciu rocznym tanieje to odzież oraz obuwie (średnio o 1,7 proc.) i spadają koszty transportu (średnio o 3 proc.). Na transport główny wpływ mają ceny paliw. Najmocniej staniał gaz (o prawie 20 proc.). Benzyna jest tańsza o 3 proc. a olej napędowy o 3,5 proc. w porównaniu z październikiem ubiegłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: inflacja, ceny, gus, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-11-2019

rytŻywnośc droga ?? Wy kupowaliście kiedyś żarcie za granicą ??

14-11-2019

YhymJak można ludzi od patoli wyzywać bo wybrali pis. Nie tylko w Polsce drozeje prosze sie obudzić bo wszędzie drożeje czy to Niemcy czy to Anglia czy … Czytaj całość

14-11-2019

tonymoże podajcie dane od początku rządów PIS a nie rok do roku

Rozwiń komentarze (20)