Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
JACEG
|
aktualizacja

Innowacje w Polsce. Wciąż jest wiele do poprawy

0
Podziel się:

Innowacje w Polsce mają się coraz lepiej, ale wciąż jesteśmy w ogonie, jeśli chodzi o inne europejskie państwa - wynika z raportów instytucji branżowych. Gdzie jest pole do poprawy? Jak Polska wygląda na tle innych krajów?

Innowacje w Polsce wciąż do poprawki
Innowacje w Polsce wciąż do poprawki (pixabay.com)

Innowacje to taki segment gospodarki, na który obecnie stawiają wszystkie państwa rozwijające się i nie tylko. Komisja Europejska co jakiś czas bada, w jakim stopniu kraje sprzyjają innowacjom.

W tym celu powstaje coroczny ranking innowacyjności, w którym niestety Polska nie wypada najlepiej. Przynajmniej jeśli chodzi o najnowszy raport Brukseli w tej sprawie.

Innowacje w Polsce. Jak wypadamy na tle Unii?

Ranking innowacyjności w UE dzieli państwa na cztery główne grupy:

  • liderów innowacyjności,
  • silnych innowatorów,
  • umiarkowanych innowatorów,
  • słabych innowatorów.

Polska została przez ekspertów zakwalifikowana do trzeciej grupy, ale za naszym krajem znalazły się już tylko trzy państwa: Chorwacja, Rumunia i Bułgaria. Te dwa ostatnie zostały zaliczone do grupy najgorszych państw Europy pod względem klimatu dla innowacyjności.

Przez ostatnie 8 lat Polska co prawda poprawiła swój wynik, ale dała nadal jest w ogonie państw europejskich. Wyprzedziła nas Łotwa, która startowała z niskiego poziomu. Z kolei Litwa 8 lat temu zajmowała miejsca w okolicach Polski, a teraz coraz mocniej przesuwa się w okolice takich krajów jak Włochy czy Hiszpania i aspiruje do grona silnych innowatorów.

I choć pieniędzy na badania i rozwój w Polsce nie brakuje, to nie są one wydawane z głową. Wskazuje na to zresztą Najwyższa Izba Kontroli, która wzięła na tapet innowacje w Polsce.

"Główna przyczyna słabości polskiej innowacyjności od lat jest taka sama - brak przemyślanej strategii oraz źle skonstruowane programy wsparcia, które nie promują najbardziej innowacyjnych projektów. Zyskują jak dotąd jedynie przedsiębiorstwa, których projekty zakwalifikowały się do programów - poprawia się ich kondycja ekonomiczna oraz wzrasta produkcja" - czytamy w raporcie.

Liderzy innowacyjności w UE

Pod tym względem daleko nam do innowacyjnych liderów, którymi w Europie są takie kraje jak:

  • Dania,
  • Szwecja,
  • Finlandia,
  • Holandia,
  • Luksemburg.

To one są przez Komisję Europejską zaliczane do grona liderów innowacji w UE.

A Polska? "Wciąż nie udaje się natomiast stworzenie i wypromowanie projektów o nowatorskim charakterze, których realizacja mogła przyczynić się do wykreowania np. produktu będącego marką polskiej gospodarki" - puentuje NIK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)