Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|

Izolacja termiczna drożeje coraz bardziej. Czy warto szukać oszczędności?

6
Podziel się:

Izolacje termiczne podrożały w Polsce w ciągu ostatniego roku o ponad 50 proc., a ceny nie wyhamowują. Ile kosztować będzie izolacja cieplna domu i czy można tutaj na czymś zaoszczędzić? Wyjaśniamy.

Izolacja termiczna drożeje coraz bardziej. Czy warto szukać oszczędności?
Ceny materiałów budowlanych w 2022 r. wystrzeliły. Największe podwyżki dotyczyły izolacji termicznych (Adobe Stock, tobisto)

Inflacja jest zauważalna w Polsce w niemal każdej sferze życia. Szczególnie mocno odczuwają ją osoby, które budują, remontują lub modernizują swoje domy. Wykonanie termomodernizacji jest znacznie bardziej kosztowne niż jeszcze kilka lat temu. Wszystko dlatego, że podrożała izolacja termiczna.

O ponad połowę drożej

Grupa PSB Handel obliczyła, że ceny materiałów budowlanych w lipcu 2022 roku wzrosły rok do roku średnio o 29 proc.

Największe podwyżki dotyczyły właśnie izolacji termicznych. Te zdrożały o 51 proc. w stosunku do lipca 2021 roku. Szczególne wzrosty cen można zaobserwować w przypadku izolacji termicznych ścian i fundamentów, a także dachu czy rur.

Najlepsze materiały izolacyjne kosztują znacznie więcej niż w poprzednich latach, dlatego wielu inwestorów zastanawia się, czy przy budowie domu nie wykorzystywać produktów nieco niższej jakości. Można dzięki temu zaoszczędzić i zmieścić się w założonym uprzednio budżecie, ale czy to nie pogorszy parametrów termoizolacyjnych przegród domu?

Izolacja termiczna to inwestycja w ciepły dom

Komfort termiczny jest tym, co ma wpływ na dobre samopoczucie domowników. Niestety, jego uzyskanie i utrzymanie wymaga poniesienia nakładów finansowych już na etapie budowy, a później również eksploatacji. Z drugiej strony, nadmierne oszczędzanie na materiałach izolacyjnych prowadzi do tego, że termoizolacja jest niewystarczająca, powstają tzw. mostki termiczne, przez które z domu ucieka ciepłe powietrze, a to zwiększa koszt ogrzewania.

Wysokie ceny materiałów opałowych powodują, że nawet rząd namawia Polaków na inwestycję w termomodernizację budynku. Jeśli jesteś na etapie budowy domu jednorodzinnego, warto zadbać o jego właściwe ocieplenie. Możesz zmniejszyć koszty ogrzewania, likwidując nieszczelności lub nie dopuszczając do ich powstawania.

Ocieplenie przegród zewnętrznych, a także dachu, strychu i poddasza pozwoli na zmniejszenie przyszłych wydatków eksploatacyjnych związanych z ogrzewaniem. Pod tym względem termoizolację należy rzeczywiście traktować jako inwestycję, a nie wyłącznie uciążliwy wydatek. Dobrze wykonana jest w stanie zatrzymać ogromną ilość ciepła we wnętrzach, dzięki czemu do utrzymania pożądanej temperatury w mieszkaniu nie trzeba zużywać tak dużo energii.

Jak zaoszczędzić na izolacji termicznej?

Nie możesz zrezygnować całkowicie z izolacji termicznej – zwłaszcza izolacji dachu czy poddasza, ponieważ w takich miejscach może uciekać nawet 40 proc. wytworzonego ciepła we wnętrzach. Należy więc wykonać odpowiednią izolację górnej części domu, nie zapominając przy tym o izolacji termicznej fundamentów, przez które również można stracić sporą część ciepła.

Ważne jest też wybranie dobrze izolowanych produktów z zakresu stolarki okiennej i drzwiowej. W nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym wykorzystywane są np. trzyszybowe okna wypełnione gazem szlachetnym, które nie są mostkami termicznymi. Do izolacji termicznej budynku wykorzystuje się wełnę mineralną lub płyty styropianowe albo nowoczesną piankę PUR.

Oszczędzanie na termoizolacji budynku nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ podniesie to w przyszłości koszty ogrzewania domu.

Ile kosztują materiały na izolację cieplną domu jednorodzinnego?

Najczęściej do izolacji termicznej domu wykorzystywane są wełna mineralna lub styropian. Izolacja dachu i poddasza czasami wykonywana jest z pianki PUR, której cena może pozytywnie zaskoczyć, a i czas wykonania termoizolacji jest krótki.

Pianka PUR nakładana jest najczęściej metodą bezpośredniego natrysku. Do ocieplenia domu nadaje się znakomicie, szczególnie poddasza, ścian czy stropu oraz uszczelnienia fundamentów. Wypełnia dobrze te przestrzenie, których nie można szczelnie pokryć np. styropianem. Niestety jej montaż musi przeprowadzić specjalista z odpowiednim sprzętem natryskowym, za co niestety zapłacisz więcej – w przypadku wełny mineralnej ocieplenie możesz zrobić nawet własnoręcznie, a przy płytach styropianowych jest ono proste, a co za tym idzie – tańsze.

Ile kosztują poszczególne materiały do ocieplenia domu? Najczęściej to:

– 35-40 zł za m2 za 10 cm grubości ocieplenia pianką poliuretanową,

– 50-55 zł za m2 za 10-15 cm grubości ocieplenia pianką PUR,

– do 75 zł za m2 wełny mineralnej,

– 55-60 zł za m2 styropianu.

Trudno jednoznacznie orzec, jaki jest najlepszy materiał izolacyjny. Wiadomo jednak, że nie należy na nim nadmiernie oszczędzać – warto wybrać taki, który pozwoli stworzyć najlepszą izolację termiczną. Nie zawsze jest tak, że gruba izolacja termiczna będzie skuteczniej likwidowała mostki termiczne niż cienka. Ważne jest, by była szczelna.

Szymon Machniewski – ekspert z extradom.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(6)
Pracodawca mi...
miesiąc temu
Ja juz sie szykuje zwolnic 30 ludzi i juz nawet niema co mowić o obniżce płac bo i tak dostawali minimalną nadgodzinami dorabiali .KOCHANY PIS...............ZA TE PODWYSZKI a ten co pisał ten artykuł to musiał pić cały rok i sie dopiero obudził
Mati
miesiąc temu
Kto pisał ten artykuł, kolejny sponsorowany artykuł do nakręcenia popytu, nie dawno w kwietniu kupowałem styropian 440 zł/m3 i trudno dostępny, teraz ten sam jest tańszy o ponad 50zl/m3 i dostępne wszędzie w każdej ilości. Totalna manipulacja cenę aktualnie to idą w dół, a masakra będzie za rok jak ci z zeszłego roku skończą budowę a nowych z tego roku nie będzie.
alien
miesiąc temu
Czyli dopłaty od rządu działają! Na pompy ciepła też, stymulowany przez dopłaty wzrost o kilkadziesiąt %. Brawo!
rosa
miesiąc temu
czyli ktoś będzie miał ogromne zyski
PLang
miesiąc temu
Ten artykuł napisał ekspert?! Przecież to wyjątkowa amatorszczyzna, nielogicznie podane dane o cenach materiałów izolacyjnych.