Trwa ładowanie...
Notowania

Dom – Wszystkie wiadomości

Energooszczędny dom z cegły za 500 tys. zł. Tylko wygląda tak niepozornie
86
13.05.2022 16:19

DOM
 / 
Energooszczędny dom z cegły za 500 tys. zł. Tylko wygląda tak niepozornie

To tradycyjne budownictwo w nowoczesnym wydaniu. Dom jest zupełnie nowy, ale z zewnątrz wygląda tak, jakby stał na swoim miejscu od dziesięcioleci. Właściciel chciał, żeby budynek zarówno bryłą, jak i sposobem wykończenia nawiązywał do tradycyjnej mazurskiej architektury. Jednocześnie położenie domu jest bardzo dobrze przemyślane — wnętrze oraz rozkład okien zaprojektowano tak, by o każdej porze dnia korzystać z promieni słońca, dzięki czemu można oszczędniej używać sztucznych źródeł światła. To jednak nie jest jedyny element, który sprawia, że dom jest energooszczędny. Dzięki temu, że mur jest trójwarstwowy — od środka gęsty beton komórkowy, potem 7 cm wełny mineralnej, 3 cm pustki wentylacyjnej i dopiero potem cegła z zewnątrz — ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Właściciel domu przetestował to zimą, kiedy ze względu na małą awarię trzeba było wyłączyć ogrzewanie podłogowe. We wnętrzu domu, przy -12 st. C na zewnątrz, udało się zachować temperaturę +16 st. C. Więcej w nowym odcinku programu "Pomysł na dom" Kuby Jankowskiego.

Dom jak kostka słomy w szczerym polu. Kosztował 230 tys. zł
71
29.04.2022 21:59

DOM
 / 
Dom jak kostka słomy w szczerym polu. Kosztował 230 tys. zł

Na Mazurach, dosłownie w szczerym polu, stoi dom, jakich mało. Kształtem, dzięki wystającym pionowo ponad dach deskom nierównej długości, przypomina kostkę słomy. Jest wprawdzie niewielki, ale dzięki olbrzymim przeszkleniom i temu, że przestrzeń jest częściowo otwarta do góry na wysokość sześciu metrów, sprawia wrażenie przestronnego. Ten przytulny, ale nowoczesny dom był budowany na zgłoszenie, więc jego podstawa to kwadrat o powierzchni ok. 35 m kw., ale całkowita powierzchnia użytkowa dzięki sprytnym rozwiązaniom architektonicznym wynosi prawie 50 m kw. Koszt budowy do stanu deweloperskiego zamknął się w 230 tys. zł.

Przerobili stuletnią stodołę na zaskakujący dom. Płacą 30-krotnie niższy podatek
152
29.04.2022 20:26

DOM
 / 
Przerobili stuletnią stodołę na zaskakujący dom. Płacą 30-krotnie niższy podatek

Tego niesamowitego domu prawdopodobnie by nie było, gdyby nie... podatki. Kiedy właściciele dowiedzieli się, że wysokość podatku od powierzchni mieszkalnej w Polsce jest prawie 30-krotnie niższa od podatku od powierzchni gospodarczych, postanowili zmienić status stodoły, którą odziedziczyli po dziadku i zrobić w niej dom. Ponieważ całkowita powierzchnia budynku wynosi 270 m kw., właściciele mogli popuścić wodze wyobraźni. Poza częścią mieszkalną znalazł się tam więc prawdziwy park rozrywki dla dorosłych ze ścianką wspinaczkową, stołami do bilarda i do ping-ponga, sauną i sporą zjeżdżalnią. Więcej w nowym odcinku "Pomysłu na dom" Kuby Jankowskiego.

Drożyzna pcha ludzi do sprzedaży niedokończonych domów. Jak to zrobić?
103
29.04.2022 20:19

BUDOWA
 / 
Drożyzna pcha ludzi do sprzedaży niedokończonych domów. Jak to zrobić?

Kiedy nie możesz z różnych powodów dokończyć budowy domu, wystaw go na sprzedaż. Jej przedmiotem będzie grunt z zabudowaniami. Sprawdź, jakie dokumenty należy zgromadzić.

Ile kosztuje wykończenie domu w 2022 roku?
52
06.03.2022 14:32

NIERUCHOMOŚCI
 / 
Ile kosztuje wykończenie domu w 2022 roku?

Za sprawą drożejących materiałów oraz kosztów robocizny na wykończenie domu w 2022 roku trzeba wydać zdecydowanie więcej niż w roku poprzednim. Sprawdź, ile kosztuje wykończenie domu przy stanie deweloperskim, a ile przy stanie surowym zamkniętym.

Domy do 70 mkw. bez formalności. Tak mogą wyglądać
97
17.02.2022 17:34

ARCHITEKTURA
 / 
Domy do 70 mkw. bez formalności. Tak mogą wyglądać

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wybrał 38 laureatów konkursu architektonicznego na projekt domu do 70 mkw. Autorzy otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł wraz z zaproszeniem do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie pełnego projektu budowlanego, który będzie udostępniony bezpłatnie inwestorom. Tak mogą wyglądać domy bez formalności.

Duży dom nad jeziorem w cenie dwupokojowego mieszkania w stolicy. Oto nowoczesna stodoła
3
11.02.2022 14:00

DOM
 / 
Duży dom nad jeziorem w cenie dwupokojowego mieszkania w stolicy. Oto nowoczesna stodoła

Ten budynek, stojący nad jednym z mazurskich jezior, z lotu ptaka może przypominać tradycyjną stodołę. W rzeczywistości jest jednak nowocześnie zaprojektowanym i zaaranżowanym, w pewnym sensie hybrydowym domem. Jego konstrukcja szkieletowa wykonana jest z solidnej stali, a cała reszta z drewna. Drewno to materiał, dzięki któremu cały projekt w czytelny sposób nawiązuje do tradycyjnego wyglądu stodoły, na czym bardzo zależało właścicielom. Dzięki stali można było natomiast pokusić się o niestandardowe jak na bryłę stodoły rozwiązanie w postaci zadaszonego tarasu, nad którym znajduje się pokój. Wewnątrz domu o imponującej powierzchni 200 metrów kwadratowych znajduje się przestronny (80 metrów kwadratowych), bardzo wysoki salon połączony z kuchnią. Dzięki temu, że prawie połowę całkowitej powierzchni czterech ścian parteru stanowią wychodzące na ogród przeszklenia, wnętrze sprawia wrażenie jeszcze większego. Wzdłuż i wzwyż prowadzących na piętro schodów ciągnie się majestatycznych rozmiarów biblioteka. Na piętrze, poza korytarzami, znajdują się cztery sypialnie. Za ogrzewanie budynku i podgrzewanie wody odpowiada jedna pompa ciepła typu powietrze/woda. Koszt samej budowy (stan deweloperski) zamknął się w kwocie około 760 tys. zł (3 tys. 800 zł za metr kwadratowy). To mniej więcej tyle, ile trzeba obecnie płacić za dwupokojowe mieszkanie w Warszawie. Na tej samej działce właściciele postawili jeszcze drugi dom, mniejszą wersję nowoczesnej stodoły. O tym, jakie zastosowano w niej rozwiązania, opowiada w nowym odcinku "Pomysłu na dom" Kuba Jankowski.

Budowa domu będzie droższa. Sprawdź jakie są przykładowe koszty
18
10.02.2022 16:43

NIERUCHOMOŚCI
 / 
Budowa domu będzie droższa. Sprawdź jakie są przykładowe koszty

Ostatnie podwyżki stóp procentowych mogą przełożyć się na wzrost kosztów budowy. Na razie mimo rosnących cen zainteresowanie zakupem działek i budową domów nie maleje. Wzrost inflacji powoduje jednak, że zanim zabierzemy się za planowanie budowy, powinniśmy zapoznać się z aktualnymi cenami, aby ustalić przybliżony budżet naszej inwestycji.

Realny koszt wybudowania domu. Kosztorys przykładowych inwestycji
421
09.02.2022 11:04

NIERUCHOMOŚCI
 / 
Realny koszt wybudowania domu. Kosztorys przykładowych inwestycji

Mimo rosnących cen zainteresowanie wykupem działek i budową domów nie maleje. Taka inwestycja to kwestia bardzo indywidualna, zależna nie tylko od przyszłych domowników i ich preferencji, ale i od miejsca budowy, wielkości działki, wykorzystanych materiałów i robocizny. Aby jednak w odpowiedni sposób zabrać się za planowanie budowy, warto zorientować się w cenach, dowiedzieć się, ile kosztuje wybudowanie domu i ustalić zbliżony budżet na własną budowę.

Co robić, gdy na budowę domu nie wystarczyło pieniędzy?
74
06.02.2022 10:13

BUDOWA DOMU
 / 
Co robić, gdy na budowę domu nie wystarczyło pieniędzy?

Dofinansowanie na dom można uzyskać z programów unijnych, ale obecnie nie będą to duże pieniądze. Lepiej złożyć wniosek do banku o podwyższenie kwoty kredytu hipotecznego, jaki pierwotnie zaciągnięto na realizację inwestycji. Jeśli chwilowo inwestor nie ma pieniędzy, może zawiesić budowę domu.

Rodzinny bon mieszkaniowy. W jakiej części pokryje zakup domu?
173
12.12.2021 14:36

BON
 / 
Rodzinny bon mieszkaniowy. W jakiej części pokryje zakup domu?

Zakup domu może stać się jednym z celów, na jaki przeznaczony zostanie rodzinny bon mieszkaniowy. Jest on częścią Polskiego Ładu. Bon rodzinny 3+ na kwotę 100 tys. zł będzie mogła otrzymać rodzina z trójką dzieci, a za każde kolejne dziecko w rodzinie z pieniędzy programu wypłacone zostanie beneficjentowi kolejne 15 tys. zł.

Domy do 70 mkw. Bez pozwolenia, ale z formalnościami
87
10.12.2021 8:29

DOM
 / 
Domy do 70 mkw. Bez pozwolenia, ale z formalnościami

Domy bez pozwolenia do 70 mkw. to sztandarowy pomysł PiS zawarty w Polskim Ładzie. Choć nie jest konieczne pozwolenie, to wciąż taka budowa wymaga pewnych formalności. Okazuje się też, że niektóre udogodnienia mogą być tak naprawdę problematyczne.

Domy na stalowym szkielecie - czy nowy trend pozwoli zaoszczędzić na budowie?
225
20.11.2021 9:34

BUDOWNICTWO
 / 
Domy na stalowym szkielecie - czy nowy trend pozwoli zaoszczędzić na budowie?

Niższe koszty budowy domów ze szkieletem stalowym oraz szybkość wykonywania prac z pewnością działają na korzyść takiej technologii. Warto wiedzieć, że profile stalowe na szkielet są trwałe i wytrzymałe, ale nie chronią przed ogniem. Dlatego trzeba zadbać o wykonanie odpowiedniego poszycia ścian.

Inflacja. Planujesz remont? Będzie drogo. "Ceny rosną o kilkaset procent"
46
16.11.2021 12:45

DOM
 / 
Inflacja. Planujesz remont? Będzie drogo. "Ceny rosną o kilkaset procent"

Inflacja napędza drożyznę również w budowlance. Ceny materiałów drastycznie rosną. – Patrząc na dzisiejszy rynek, nie wiemy, czym nas jutro zaskoczy. Żyjemy w okresie dużej niepewności. Jeszcze w czasach przedcovidowych jak ktoś mówił, że będzie znaczna podwyżka, to oznaczało wzrost o 5 proc. Obecnie ceny materiałów mogą wzrosnąć nawet o kilkaset procent. Choćby silikon, który wykorzystujemy do remontu mieszkania, to wzrost w ciągu ostatnich dni o 30-40 proc. Biały cement – wzrost o 15-20 proc. A do tego niedobory materiałów – powiedział w "Money. To się liczy" Paweł Kisiel, prezes Grupy Atlas. - My, jako branża, też doświadczamy nowych rozwiązań. Zdarzają się nawet próby podwyżek cen wstecznych. Czyli po dostarczeniu towaru i otrzymaniu faktury, dostajemy informację, że towar powinien zostać drożej sprzedany. Dostawcy surowców proponują takie rozwiązania, że można zamówić w kolejnym taką samą ilość jak w roku poprzednim, a jeżeli się kupi na przykład 5 proc. więcej, to cena wzrośnie o 10 proc., ale nie od tych 5 proc. nadwyżki, tylko na całe zakupy. Covid to jeden czynnik, zerwany łańcuch dostaw – kolejny. My już odczuliśmy, co to znaczy: Azja fabryką świata - dodał.

Ociepl dom przed zimą. Sprawdź, ile w tym roku za to zapłacisz
49
06.11.2021 6:48

NIERUCHOMOŚCI
 / 
Ociepl dom przed zimą. Sprawdź, ile w tym roku za to zapłacisz

Koszty ocieplenia domu wełną mineralną będą nawet o kilkanaście procent wyższe niż w przypadku użycia styropianu. Dobre efekty daje wykorzystanie metody na mokro i styropianu z grafitem (szarego). Jeśli ocieplane są ściany domu o wielkości 100 m kw., to szacunkowy koszt z użyciem styropianu i metody lekkiej mokrej wyniesie około 30 tys. zł.

"Pomysł na dom". Zbudowali dom rekreacyjny, zostali w nim na zawsze
27
16.10.2021 10:29

DOM
 / 
"Pomysł na dom". Zbudowali dom rekreacyjny, zostali w nim na zawsze

Czy każdy jednorodzinnym dom całoroczny musi być budowany na planie prostokąta, być ceglany i mieć spadzisty dach? Okazuje się, że jest alternatywa. Można budować ciekawie, nowocześnie i niekoniecznie drogo. Bryła budynku, który jest bohaterem kolejnego odcinka "Pomysłu na dom", jest dość nieoczywista. Jego kształt wymusiła natura. Stoi na planie litery "L", a to dlatego, że właściciele chcieli cieszyć się piękną, słoneczną pogodą na tarasie od strony południowej. Jednak z uwagi na silne i chłodne wiatry zdecydowali się na przybudówkę. Efekt? Nawet zimą w słoneczny dzień na tarasie można relaksować się, siedząc w krótkim rękawku.

Budujesz dom? Sprawdź, z jakich dofinansowań można skorzystać
30
10.10.2021 9:13

NIERUCHOMOŚCI
 / 
Budujesz dom? Sprawdź, z jakich dofinansowań można skorzystać

Działka budowlana, projekt domu i kredyt hipoteczny to trzy najważniejsze aspekty dla osób, które planują budowę własnego domu. Jest to ogromna inwestycja, więc finansowanie przez bank w postaci kredytu jest zazwyczaj konieczne. Niewielu jednak wie, że można dodatkowo postarać się o różnego rodzaju dotacje i dofinansowanie budowy domu. Można również otrzymać dopłaty do remontu. Sprawdzamy aktualnie obowiązujące programy.

Domy do 70 m bez pozwolenia. Senat zdecydował
46
08.10.2021 16:56

PRAWO BUDOWLANE
 / 
Domy do 70 m bez pozwolenia. Senat zdecydował

Brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, a także ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy - takie miały być warunki budowy domków do 70 mkw. Senat odrzucił ustawę.