Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

"Ja panu to zacytuję". Posłanka czytała ministrowi finansów wywiad dla Money.pl

530
Podziel się:

Mamy do czynienia z oszustwem budżetowym na skalę wcześniej niewidzianą - powiedział w rozmowie z Money.pl dr Sławomir Dudek, były pracownik Ministerstwa Finansów. Obszerne fragmenty wywiadu przeczytała w Sejmie ministrowi finansów posłanka Koalicji Obywatelskiej.

"Ja panu to zacytuję". Posłanka czytała ministrowi finansów wywiad dla Money.pl
W Sejmie rozpoczęło się w czwartek pierwsze czytanie projektu budżetu na 2022 r. (PAP, Paweł Supernak)
bEKwmqZN

Przedstawiając projekt budżetu na 2022 r. w czwartek w Sejmie minister finansów Tadeusz Kościński podkreślił, że "mimo stosowania proinwestycyjnej i aktywnej polityki budżetowej, pomagającej wyjść nam z kryzysu, już w roku 2022 będziemy spełniać reguły konwergencji określone przez zasady z Maastricht".

- Nasz deficyt, ten najpełniejszy, obejmujący wszystkie wydatki, stosowany przez Komisję Europejską będzie niższy niż 3 proc. To pokazuje, że rozpoczynamy konsolidację finansów publicznych bez szkody dla wydatków publicznych, społecznych i inwestycyjnych - opisywał.

Zobacz także: Inflacja szaleje. Ekspert: Niestety, rząd na tym zyskuje. Grozi nam kolejne Amber Gold
bEKwmqZP

Posłanka opozycji cytowała publikację Money.pl

Podczas debaty głos zabrała posłanka Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna. Po kolei wyliczała - jak mówiła - "oszustwa tego budżetu". Na jedno wskazał w dzisiejszym wywiadzie dla Money.pl dr Sławomir Dudek, wieloletni dyrektor departamentu makroekonomicznego w Ministerstwie Finansów. - Ja panu, panie ministrze, to zacytuję - zwróciła się do obecnego na sali Tadeusza Kościńskiego.

- Wyliczyłem, że w regule wydatkowej na przyszły rok w funduszu covidowym rząd zapisał równe zero. Ani jednego złotego wydatków, choć doskonale wiemy, że dług przez ten fundusz ma w najbliższym czasie zwiększyć się o dodatkowe miliardy złotych - powiedział nam Sławomir Dudek, cytowany później w Sejmie przez Izabelę Leszczynę.

bEKwmqZV

- Co więcej, biorąc pod uwagę dane z innej części ustawy budżetowej, można wyliczyć, że zadłużenie poza kontrolą parlamentu - a więc głównie w funduszu covidowym - ma według Ministerstwa Finansów wzrosnąć w tym i przyszłym roku o ponad 120 mld zł. Czyli z jednej strony mówimy, że dług wzrośnie o grube miliardy, z drugiej - wpisujemy do budżetu 0 zł wydatków z głównego funduszu, z którego już teraz chcemy wydawać pieniądze m.in. dla samorządów. Dlatego mówię z pełnym przekonaniem, że jest to oszustwo budżetowe. Gdzieś rząd kłamie. Nie ma innego wyjścia - dodał ekonomista.

Izabela Leszczyna zwróciła również uwagę na kolejny fragment rozmowy. - Mamy do czynienia z oszustwem budżetowym na skalę wcześniej niewidzianą. Dlatego też uważam, że parlament traci czas, zajmując się tym dokumentem. Parlament powinien w całości odesłać budżet do szajki, która go przygotowała i zażądać prawdziwego budżetu, z pełnym rachunkiem, z ujawnionymi rajami wydatkowymi Morawieckiego - czytała posłanka.

Budżet na 2022 r. w Sejmie

Kończąc przemówienie, Leszczyna zapytała ministra finansów "jakie wydatki z funduszu covidowego założył w regule wydatkowej, jaką część długu stanowi dług w funduszach w Banku Gospodarstwa Krajowego i czy deficyt całego sektora finansów publicznych na 2022 r. zakłada zero wydatków na COVID-19".

- Jednocześnie klub KO składa wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu ustawy budżetowej i apeluje do premiera i ministra finansów: igracie nie swoimi pieniędzmi, a Polska to nie jest folwark, który może być zarządzany przez tępego i pazernego ekonoma - podsumowała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKwmraq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(530)
Xxx
6 dni temu
290 miliardów nie wykazanego deficytu, ciekawe jak długo jeszcze
tony.c
7 dni temu
Polonistka i nauczycielka czytała to co ktoś jej napisał. Premier przedstawiał budżet, który „napisało” MF ….
Feliks
7 dni temu
Śmiejcie się z tych przekrętów budżetowych, żartujcie, wypisujcie tu bzdury na temat tego, kto i kiedy kończył studia- a dramat gospodarczy już się zbliża. Już jest tuż za drzwiami. Jutro, za pół roku lub nawet za rok gospodarka upadnie i wtedy będziecie się dopiero śmiali jak wprowadzą wam kartki na zakupy a do baku wlejecie 20 l drogiej benzyny miesięcznie. Wtedy uśmiech zniknie wam z twarzy, ale będzie już za późno.
bEKwmrar
romcio
1 tyg. temu
może być be z wykształcenia....ale wskazała na jawne kłamstwo w ustawie... więc w czym problem ???, że PISowska sitwa kradnie i kłamie ????
kasza-lot
1 tyg. temu
Pani Leszczyna to nauczycielka, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, jest więc osobą kompetentną. To za jej kadencji w Polsce istniały karuzele vatowskie
...
Następna strona