Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo wdrożyć PPK w firmie?

4
Podziel się:

Obowiązek wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych od 1 stycznia 2020 roku spoczywa również na właścicielach firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Dowiedz się, jak sprawnie wdrożyć PPK w swojej firmie.

Jak prawidłowo wdrożyć PPK w firmie?
(Materiały prasowe)
bEDkuIEl

Wdrożenie PPK w małych i średnich firmach

Jako pierwsze w Polsce PPK wprowadziły duże przedsiębiorstwa, które zatrudniają ponad 250 osób. Warto skorzystać z ich doświadczeń, aby płynnie wdrożyć PPK w firmach, które zatrudniają od 50 do 249 pracowników, oraz od 1 lipca 2020 roku w małych firmach, zatrudniających minimum 20 pracowników. Jednym z kroków niezbędnych przy wdrażaniu PPK jest wybór instytucji finansowej do ich obsługi.

Sprawdź jak wdrożyć PPK w Twojej firmie z pomocą godnej zaufania instytucji, która zajmie się gromadzeniem i inwestowaniem środków należących do Twoich pracowników. Jej zadaniem będzie również obsługa rachunków pracowników i zarządzanie środkami, które będą tam wpłacane.

bEDkuIEn

Szczególnie istotny jest proces uruchomienia systemu w firmie. Wybierz taką instytucję finansową, która zapewni Ci pełne wsparcie merytoryczne i praktyczną pomoc podczas wdrażania PPK. Pamiętaj, że to pracownicy objęci są programem oszczędzania w PPK, więc oni również powinni brać udział w wyborze instytucji, która będzie zarządzać ich pieniędzmi. Jeśli w Twoim przedsiębiorstwie nie ma związków zawodowych, wybór należy do Ciebie i reprezentacji pracowników.

Zawarcie umowy o przystąpieniu do PPK

Proces zapisu pracowników do PPK wygląda następująco: osoby w wieku 18-54 lat zapisywane są automatycznie, zaś pracownicy w wieku 55-70 lat wypełniają deklaracje uczestnictwa. Kolejnym krokiem jest podpisanie dwóch umów w imieniu i na rzecz pracownika: jedna na prowadzenie, a druga na zarządzanie PPK.

Ważne terminy:

bEDkuIEt
  • Na podpisanie umowy o zarządzanie PPK pracodawca ma 3 miesiące od dnia, w którym powstał obowiązek podpisania umowy.
  • Nowego pracownika zapisuje się do programu najpóźniej 10 dni po upływie 3 miesięcy od zatrudnienia, chyba że złoży on rezygnację lub stosunek pracy zostanie rozwiązany.
  • Zapisy do PPK odbywają się raz na 4 lata. Jeśli pracownik w wieku 18-54 lat nie złoży rezygnacji z uczestnictwa w PPK, zapisywany jest automatycznie.

Wpłaty do PPK

Twoim obowiązkiem, jako pracodawcy, jest prawidłowe obliczanie składek i terminowe przekazywanie środków do instytucji zarządzającej rachunkami. Wysokość składki u każdego pracownika będzie inna, ponieważ zależy od wysokości wynagrodzenia. Na wysokość wpłaty do PPK składa się minimum 2% pensji brutto, a pracodawca dokłada minimum 1,5%. Do tego raz do roku z Funduszu Pracy wpływają środki w wysokości 240 złotych.

Artykuł sponsorowany

bEDkuIEO
Artykuł sponsorowany
Źródło:
Artykuł sponsorowany
KOMENTARZE
(4)
jedrzej
rok temu
Ten program oferuje dużo więcej niż indywidualne oszczędzanie ponieważ mamy tutaj dodatkowe fundusze z firmy gdzie pracujemy czy od państwa. Dodatkowy plus, to zero ingerencji z naszej strony, co sprawia, że całość jest jeszcze mniej odczuwalna i prostsza.
ula
rok temu
Osobiście ppk uważam za świetną inicjatywę, która już dawno powinna byc wprowadzona. Oszczędzanie to nie tylko dodatkowe środki ale również większy komfort życia, a same środki można w razie czego wypłacić lub mogą być one dziedziczone.
marysia
rok temu
Ppk to nie tylko łatwy sposób na oszczędzanie na emeryturę ale również możliwość wypłaty środków kiedy przed ukończeniem 45 roku życia w przypadku zakupu mieszkania czy choroby. Także ludzie powinni się poważnie zastanowić czy na pewno chcą rezygnować z takiej pomocy.
bEDkuIEP
Dżina
2 lata temu
Prawidłowo to według mnie po prostu zgodnie z prawem. Ustawa ppk jasno określa zakres obowiązków pracodawcy. A nad przebiegiem procesu, nad prawidławościami w relacjach z funduszami inwestycyjnymi czuwa Komisja Nadzoru Finansów