Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ppk
13.02.2020 11:42

Jak prawidłowo wdrożyć PPK w firmie?

Obowiązek wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych od 1 stycznia 2020 roku spoczywa również na właścicielach firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Dowiedz się, jak sprawnie wdrożyć PPK w swojej firmie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)

Wdrożenie PPK w małych i średnich firmach

Jako pierwsze w Polsce PPK wprowadziły duże przedsiębiorstwa, które zatrudniają ponad 250 osób. Warto skorzystać z ich doświadczeń, aby płynnie wdrożyć PPK w firmach, które zatrudniają od 50 do 249 pracowników, oraz od 1 lipca 2020 roku w małych firmach, zatrudniających minimum 20 pracowników. Jednym z kroków niezbędnych przy wdrażaniu PPK jest wybór instytucji finansowej do ich obsługi.

Sprawdź jak wdrożyć PPK w Twojej firmie z pomocą godnej zaufania instytucji, która zajmie się gromadzeniem i inwestowaniem środków należących do Twoich pracowników. Jej zadaniem będzie również obsługa rachunków pracowników i zarządzanie środkami, które będą tam wpłacane.

Szczególnie istotny jest proces uruchomienia systemu w firmie. Wybierz taką instytucję finansową, która zapewni Ci pełne wsparcie merytoryczne i praktyczną pomoc podczas wdrażania PPK. Pamiętaj, że to pracownicy objęci są programem oszczędzania w PPK, więc oni również powinni brać udział w wyborze instytucji, która będzie zarządzać ich pieniędzmi. Jeśli w Twoim przedsiębiorstwie nie ma związków zawodowych, wybór należy do Ciebie i reprezentacji pracowników.

Zawarcie umowy o przystąpieniu do PPK

Proces zapisu pracowników do PPK wygląda następująco: osoby w wieku 18-54 lat zapisywane są automatycznie, zaś pracownicy w wieku 55-70 lat wypełniają deklaracje uczestnictwa. Kolejnym krokiem jest podpisanie dwóch umów w imieniu i na rzecz pracownika: jedna na prowadzenie, a druga na zarządzanie PPK.

Ważne terminy:

  • Na podpisanie umowy o zarządzanie PPK pracodawca ma 3 miesiące od dnia, w którym powstał obowiązek podpisania umowy.
  • Nowego pracownika zapisuje się do programu najpóźniej 10 dni po upływie 3 miesięcy od zatrudnienia, chyba że złoży on rezygnację lub stosunek pracy zostanie rozwiązany.
  • Zapisy do PPK odbywają się raz na 4 lata. Jeśli pracownik w wieku 18-54 lat nie złoży rezygnacji z uczestnictwa w PPK, zapisywany jest automatycznie.

Wpłaty do PPK

Twoim obowiązkiem, jako pracodawcy, jest prawidłowe obliczanie składek i terminowe przekazywanie środków do instytucji zarządzającej rachunkami. Wysokość składki u każdego pracownika będzie inna, ponieważ zależy od wysokości wynagrodzenia. Na wysokość wpłaty do PPK składa się minimum 2% pensji brutto, a pracodawca dokłada minimum 1,5%. Do tego raz do roku z Funduszu Pracy wpływają środki w wysokości 240 złotych.

Artykuł sponsorowany

Tagi: ppk
Źródło:
Artykuł sponsorowany
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-03-2020

DżinaPrawidłowo to według mnie po prostu zgodnie z prawem. Ustawa ppk jasno określa zakres obowiązków pracodawcy. A nad przebiegiem procesu, nad … Czytaj całość

06-04-2020

ulaOsobiście ppk uważam za świetną inicjatywę, która już dawno powinna byc wprowadzona. Oszczędzanie to nie tylko dodatkowe środki ale również większy … Czytaj całość

24-03-2020

marysiaPpk to nie tylko łatwy sposób na oszczędzanie na emeryturę ale również możliwość wypłaty środków kiedy przed ukończeniem 45 roku życia w przypadku … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)