Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Jak zawiesić jednoosobową działalność gospodarczą?

2
Podziel się:

Epidemia koronawirusa sprawiła, że wielu najmniejszych przedsiębiorców ma problemy z płynnością finansową. Część z nich zdecydowało się zawiesić działalność gospodarczą. Jak to zrobić?

Jednoosobową działalność gospodarczą można zawiesić na czas nieokreślony albo określony, nie krótszy jednak niż 30 dni lub na czas określony od 30 dni do 24 miesięcy.
Jednoosobową działalność gospodarczą można zawiesić na czas nieokreślony albo określony, nie krótszy jednak niż 30 dni lub na czas określony od 30 dni do 24 miesięcy. (Pixabay)

Ze względu na epidemię koronawirusa, polski rząd wprowadził wiele obostrzeń, które dotykają wielu firm. Sklepy, restauracje czy punkty usługowe są zamknięte lub mają zdecydowanie mniej klientów niż zwykle. Ich właściciele szukają oszczędności, a jednym z radykalnych kroków pozwalających na zaoszczędzić i przetrwać trudny czas jest zawieszenie działalności gospodarczej.

Jak zawiesić jednoosobową działalność gospodarczą?

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może ją zawiesić w każdej chwili i po pewnym czasie wznowić działalność. Nie musi uzasadniać swojej decyzji, ani starać się o zgodę jakiegokolwiek organu.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Jednoosobową działalność gospodarczą można zawiesić na czas nieokreślony albo określony, nie krótszy jednak niż 30 dni lub na czas określony od 30 dni do 24 miesięcy. Ten drugi przepis dotyczy przedsiębiorców wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego.

Do zawieszenia działalności gospodarczej niezbędne jest wypełnienie wniosku. Sposobów na jego złożenie w CEIDG jest kilka. W obecnej sytuacji wywołanej epidemią koronawirusa, utrudnione jest złożenie go w urzędzie miasta lub gminy albo wysłanie wniosku pocztą. Najlepiej skorzystać z internetu.

Wystarczy zarejestrować się na stronie CEIDG, wypełnić wniosek i podpisać go, wykorzystując do tego Profil Zaufany lub bankowość elektroniczną. We wniosku trzeba wskazać, z jakim dniem chcemy zawiesić działalność gospodarczą.

Na czym polega zawieszenie działalności gospodarczej?

Zawieszenie działalności gospodarczej jest prawem każdego przedsiębiorcy. Jeśli zdecyduje się on na taki krok, nie musi odprowadzać składek do ZUS oraz rozliczać podatków. Działalność zawiesić można w każdym momencie. Prawo zezwala na czasowe zawieszenie działalności i powrót do niej, gdy sytuacja rynkowa będzie lepsza.

Podczas zawieszenia działalności, przedsiębiorca nie może jej wykonywać i uzyskiwać z tego tytułu przychodów. Nie może też na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło wykonywać tych samych usług, które świadczył w ramach prowadzonej firmy.

W trakcie zawieszenia można rozliczać koszty stałe, które są związane z zabezpieczeniem źródła przychodu. Chodzi o media czy czynsz, na które umowy zostały zawarte przed terminem zawieszenia działalności.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
smalbyznesmen
4 lata temu
Ale UWAGA !!! Jeśli zawiesisz DG po 1 marca br. utracisz prawo do otrzymania pożyczki umarzalnej 5000 zł w ramach tzw. tarczy antykryzysowej ...
korobe
4 lata temu
U kuzyna na wsi traktują już samobója w stodole jako normalną śmierć z przepracowania.