Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Jak znaleźć dzisiaj dobrego pośrednika na rynku nieruchomości?

8
Podziel się:

Kiedy podejmujemy decyzję o sprzedaniu mieszkania czy domu rozważamy czy zrobić to samodzielnie czy poszukać pośrednika, który pomoże nam w znalezieniu nabywcy oraz negocjacjach warunków transakcji. Dlaczego warto zdecydować się na powierzenie procesu sprzedaży pośrednikowi? Przede wszystkim ma on doświadczenie w tym jak poruszać się po rynku nieruchomości, wiedzę jak przygotować obiekt by był atrakcyjny dla potencjalnego nabywcy, może również porównać jakie oferty obecnie są dostępne na rynku i jak powinna kształtować się cena. Zanim jednak to nastąpi musimy wybrać pośrednika, z którym chcemy współpracować. Czym się kierować? Podajemy kilka wskazówek.

Jak znaleźć dzisiaj dobrego pośrednika na rynku nieruchomości?
(materiał partnera)
Artykuł sponsorowany

Po pierwsze zaufanie

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa z pewnością wpływa na ruch na rynku nieruchomości. Z jednej strony wiele osób wstrzymuje się z podejmowaniem długoterminowych decyzji, z drugiej jednak niektórzy mają więcej czasu na zajęcie się sprawami wcześniej odkładanymi. Poszukując odpowiedniego pośrednika warto zapytać znajomych, przyjaciół czy członków rodziny, którzy sprzedawali mieszkanie czy dom lub poszukać wiarygodnych opinii w internecie. Przydatne w wyborze mogą być także nagrody branżowe, takie jak np. Lider Nieruchomości Otodom.

Przez lata osoby i firmy działające na rynku pośrednictwa nabyły doświadczenia w transakcjach sprzedaży i kupna nieruchomości jakiego laik nigdy nie zdobędzie. Biorąc pod uwagę znaczną wartość transakcji pośrednik musi być osobą zaufaną, która odpowiednio przeprowadzi nas przez cały proces. Szukajmy więc osoby kompetentnej, z kompleksową wiedzą i znajomością rynku by ten proces związany ze sprzedażą czy kupnem nieruchomości nie był męczący, a wręcz przyjemny. Pamiętajmy też że nie zawsze najistotniejszy jest czas, niezwykle ważna jest też umiejętność prowadzenia negocjacji.

Pomocne może być np. sprawdzenie ogłoszeń na portalu Otodom. Zapoznanie się z tym, kto prezentuje nieruchomość i w jaki sposób to robi. Odpowiedzmy sobie czy w taki sposób chcielibyśmy zobaczyć naszą nieruchomość? Kto ma fajne zdjęcia, dobry opis zachęcający do chwycenia za telefon, obszerne informacje. Można spróbować skontaktować się z takim pośrednikiem, żeby sprawdzić jak szybko odpowiada na pytania. Nie musimy decydować się na współpracę tylko z jednym z nich. Każdy powinien znaleźć czas by rozwiać nasze wątpliwości, odpowiedzieć na każde pytanie, przedstawić narzędzia marketingowe jakich będzie używać oraz zaprezentować styl pracy.

Kogo wybrać

Kolejna rzecz, na jaką warto zwrócić uwagę to renoma firmy. I tutaj można znaleźć agencje rozpoznawalne, o ugruntowanej marce i silnej pozycji na rynku zostały, które zostały sprawdzone przez tysiące klientów i z pewnością są godne zaufania. Warto również pamiętać o tych mniejszych, lokalnych firmach, które będą lepiej znały miejscowe trendy i zwyczaje na rynku. Oni mogą okazać się skuteczniejsi w dopasowaniu się do indywidualnych oczekiwań i bardziej elastyczni w działaniu. Jeśli taki pośrednik działa na rynku niedługo, ale ma dobre opinie warto rozważyć z nim współpracę.

Od 2014 roku agenci nieruchomości nie muszą posiadać licencji Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, żeby wykonywać zawód. Dla wielu osób poszukujących pośrednika licencje wciąż mają znaczenie, podobnie jak zdobywana wiedza udowodniona dyplomami ze szkoleń.

Pierwsze kroki zanim podejmiesz decyzję

Zacznij od podstaw. Sprawdź, czy dana firma istnieje w ogólnodostępnych bazach. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych będzie to Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEiDG). Jeżeli biuro prowadzi spółkę, wówczas sprawdź wpis do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Tam właśnie sprawdzisz, czy firma istnieje, czy jest zlikwidowana lub w zawieszeniu. Następnie sprawdź stronę internetową potencjalnego pośrednika i opinie na jego temat w internecie oraz wśród znajomych.
Po wybraniu pośrednika, który na pierwszy rzut oka spełnia Twoje kryteria - skontaktuj się z nim i zapytaj:

1.Jak długo pracuje na rynku nieruchomości?

Masz prawo wiedzieć, czy osoba, z którą pracujesz jest doświadczona. A jeżeli nie jest, to czy ma wsparcie innego doświadczonego współpracownika. Czy “świeżynka” na rynku jest gorsza od weterana? Niekoniecznie – zazwyczaj ma więcej zapału i więcej czasu, który może Ci poświęcić – ale musi być to wsparte doświadczeniem, które uchroni i agenta, i Ciebie od błędów. Weterana może z kolei gubić rutyna – zapytaj o nowe trendy, zmiany, jakich dokonał ostatnio w stylu swojej pracy.

2.Gdzie będzie promować Twoją nieruchomość i w jaki sposób?

W jakim serwisie nieruchomości? Czy tylko online? Czy tylko zrobi zdjęcia mieszkania, czy również video, spacer wirtualny, a może nawet użyje drona? W wielu biurach nieruchomości, zdjęciami zajmuje się profesjonalny fotograf, a wyrysowaniem planu architekt – możesz również o to zapytać. Czasem bywa tak, że nieruchomość potrzebuje odświeżenia czy home stagingu, albo nawet zatrudnienia firmy sprzątającej lub ogrodnika – o to również możesz zapytać, gdy Twoja nieruchomość tego wymaga.

3.Czy współpracuje z innymi biurami?

Kluczowym elementem jest współpraca z innymi pośrednikami. Każdy z agentów jest tak naprawdę hurtowym klientem na rynku nieruchomości, bo reprezentuje całe grono kupujących i może im przekazać informację o Twojej nieruchomości. Jeżeli pośrednik nie współpracuje z innymi, to odcina możliwość dotarcia do tych klientów – muszą oni znaleźć tę ofertę sami, na co czasem nie mają czasu, a czasem brak im umiejętności.

4.W jaki sposób zamierza się z Tobą kontaktować i informować o postępach pracy?

Jeśli powierzasz komuś sprzedaż nieruchomości, której wartość jest czasami równa dorobkowi całego życia, masz prawo oczekiwać bieżącej informacji. Dobry pośrednik będzie Cię informował nie tylko o potencjalnych chętnych do zakupu, ale i wykonanych czynnościach zmierzających do sprzedaży i dalszych planach.

5.W jaki sposób chciałby prezentować Twoją nieruchomość?

Są pewne złote zasady, których trzyma się cała branża, ale każdy pośrednik, pracując przez lata na rynku nieruchomości, ma swoje własne sposoby prezentacji nieruchomości. Dowiedz się jak wygląda u niego taka prezentacja, co zamierza eksponować i jakich argumentów używać, by zachęcić do kupna. W czasie pandemii koronawirusa również pośrednicy muszą szukać innowacyjnych sposobów zachęcenia do współpracy. Jednym z nich stają się wirtualne spacery po nieruchomości. Ten sposób prezentacji mieszkania czy domu do niedawna był rzadkością, wkrótce może stać się standardem. W upowszechnieniu wirtualnych spacerów pomaga Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości, który udostępnia pośrednikom 50 specjalistycznych kamer do ich tworzenia.

6.Jakie jest jego wynagrodzenie i jakie dokładnie usługi wchodzą w jego skład?

To pytanie, od którego często się zaczyna. Zupełnie niesłusznie, bo profesjonalizm i sposób działania agenta w ostatecznym rozrachunku są ważniejsze od wysokości prowizji. Większość sprzedających jest zgodna: lepiej sprzedać szybko, sprawnie, bezpiecznie i za dobrą cenę, niż zapłacić niższą prowizję, ale po roku. Nie zmienia to faktu, że pytanie o wysokość prowizji jest naturalne i warto, a nawet trzeba zadać je jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

Poproś o wzór umowy

Dokładnie zapoznaj się ze wszystkimi zapisami umowy, szczególnie tymi dotyczącymi wynagrodzenia oraz wyłączności współpracy. Pośrednik może zaproponować umowę na wyłączność lub tzw. otwartą. Umowa na wyłączność zawiera klauzulę, zgodnie z którą sprzedający zobowiązuje się do podpisania umowy wyłącznie z jednym pośrednikiem i powierza mu w całości proces związany ze sprzedażą. W takim wypadku agent zawsze otrzymuje prowizję za sprzedaż, niezależnie od tego, kto nieruchomość sprzedał.
W przypadku umowy otwartej sprzedający może podpisać umowę z dowolną liczbą pośredników, a prowizję otrzymuje ten z nich, który sfinalizuje transakcję. Tutaj jednak warto się zastanowić, czy masz czas kontaktować się ze wszystkimi, którzy wystawiają Twoją nieruchomość.

Nie obawiaj się umowy na wyłączność. Jeśli dobrze wybierzesz pośrednika, nie będzie się on bał przyjąć na siebie odpowiedzialności za cały proces i będzie twoim przedstawicielem na rynku. Dla ciebie to wygodne, nie będziesz musiał odpowiadać na dziesiątki zapytań, a cały proces transakcji zostanie gładko przeprowadzony bo będziesz się kontaktować tylko z jedną osobą.

Intuicja, chemia i profesjonalizm

Wiedza i doświadczenie pośrednika to nie wszystko. Pamiętajmy o starej zasadzie, że pierwsze wrażenie robi się tylko raz i musimy czuć, że współpracujemy z właściwą osobą, do której mamy zaufanie oraz wierzymy w jej umiejętności sprzedażowe. Dobry pośrednik powinien charakteryzować się otwartością, komunikatywnością, być zaangażowany, entuzjastycznie nastawiony do realizacji celu, ale przede wszystkim musi być z nami szczery. Niezależnie od sytuacji musi nas poinformować na bieżąco o wszystkich ważnych sprawach dotyczących naszej nieruchomości. Szczerość buduje zaufanie i świadczy o profesjonalizmie. Życzymy powodzenia w znalezieniu takiego właśnie pośrednika.

Artykuł sponsorowany

nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Artykuł sponsorowany
KOMENTARZE
(8)
dsfdsfdssfdsf...
4 lata temu
PO CO MI POŚREDNIK NA COŚ CO UMIEM ZROBIĆ SAM. Wielka filozofia dać ogłoszenia po różnych portalach. To samo robi pośrednik i bierze 2% lub więcej od ceny którą dajemy.
Hmmm
4 lata temu
Pośrednik =cena wyższa o kilkanaście tysięcy .
Znawca tematu
4 lata temu
Po wszelakie porady i inwestycje nalezy wejsc w uklad z Czarusiem "Lepka Reka" Kucharski m ,bylym kopaczem Legii !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jak on wam doradzi to bedziecie klientami Banku Zywnosci i zamieszkacie pod mostem !!!! Dobrze ze Lewandowski mial wiecej kasy i w pore sie ocknal i odstrzelil tego inwestora z Lukowa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Unikac zlodzieja KUCHARSKIEGO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Basia
4 lata temu
Pytanie zasadnicze..... po kiego czorta, ktoś ma na mnie zarabiać ?
asd
4 lata temu
Agencje dużą mówią co mogą zrobić przed podpisaniem umowy, a później robią tylko to co samemu można zrobić i tak jak pisał "kiszka" ceny zawyżają,